razlika med živim in mrtvim telesom

Človek kot stroj, o flori in favni...
Hanuman
Prispevkov: 274
Pridružen: 7.8.2008 13:06

razlika med živim in mrtvim telesom

Odgovor Napisal/-a Hanuman »

Kaj je ta čudovita energija, ki je prisotna v prvem telesu, v drugem pa je ni več? Kaj je njen izvor in kje v telesu se nahaja?

http://www.youtube.com/watch?v=I-W5ND6wj_A

http://www.youtube.com/watch?v=VRAh3Qse-Us [Pozor: povezava vodi do posnetka avtopsije človeka in ni primerna za preobčutljive. Ogled na lastno odgovornost.]

lp

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Re: razlika med živim in mrtvim telesom

Odgovor Napisal/-a mriz »

Že vprašanje samo je popolnoma zgrešeno.

Pred kratkim sem prebral knjigo, ki bi ti lahko ponudila par relevantnih izhodišč za naprej (si pa ne delam iluzij, da te realnost dejansko zanima):

Agutter & Wheatley: About Life - Concepts in Modern Biology

end
Prispevkov: 89
Pridružen: 19.4.2009 15:03

Re: razlika med živim in mrtvim telesom

Odgovor Napisal/-a end »

Pa ne le vprašanje, tudi vprašujoči je povsem zgrešen. :D

Uporabniški avatar
=)
Prispevkov: 444
Pridružen: 18.7.2004 22:28

Re: razlika med živim in mrtvim telesom

Odgovor Napisal/-a =) »

end napisal/-a:Pa ne le vprašanje, tudi vprašujoči je povsem zgrešen. :D
sem pa vesela da ni zdravnik... :lol:

Hanuman
Prispevkov: 274
Pridružen: 7.8.2008 13:06

Re: razlika med živim in mrtvim telesom

Odgovor Napisal/-a Hanuman »

mriz napisal/-a:Že vprašanje samo je popolnoma zgrešeno.

Pred kratkim sem prebral knjigo, ki bi ti lahko ponudila par relevantnih izhodišč za naprej (si pa ne delam iluzij, da te realnost dejansko zanima):

Agutter & Wheatley: About Life - Concepts in Modern Biology


Zgleda, da si razumel moja vprašanja, če mi priporočaš naj si preberem knjigo, na to temo..., mogoče si jo preberem. Hvala. Kaj nobeden ne ve, kakšna je razlika med živim in mrtvim telesom. Vse je še tukaj meso, kosti, možgani, kri, voda.., vsi materialni elementi - atomi, zakaj potem telo nima več zavesti, se nemore gibati, razmnoževati? Zakaj v njenih očeh ni več sijaja?

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: razlika med živim in mrtvim telesom

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Kaj nobeden ne ve, kakšna je razlika med živim in mrtvim telesom.
To je lahko že samo sebi odgovor. Mrtev in živ sta (tudi) opisa stanja telesa. Vprašanje ni korektno zastavljeno. Ne moreš obenem spraševati, zakaj telo nima zavesti, se ne more gibati itd. Mrtvo telo je mrtvo po definiciji, živo pa živo. Razloge, zakaj se mrtvec ne giblje, razmnožuje idr. pa gre iskati v biokemijskih procesih v njem, ki se ne odvijajo več. Glede zavesti pa moraš biti precej bolj natančen. Ta je namreč lahko vezana na možgane. Mrtvec je mrtev, ima mrtve možgane, torej je brez zavesti.

noragaza
Prispevkov: 79
Pridružen: 5.12.2008 22:56

Re: razlika med živim in mrtvim telesom

Odgovor Napisal/-a noragaza »

Evo ti odgovor, res da so v tej telesu še vse mišice,kosti in vse ostalo vendar v njih ni več biokemijskih reakcij oz. poteka razkroj.

P.s.: Tak odgovor bi dobil od vsakega, ki je poslušal 1 letnik biologije !!!

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Re: razlika med živim in mrtvim telesom

Odgovor Napisal/-a mriz »

Hanuman napisal/-a:Zgleda, da si razumel moja vprašanja, če mi priporočaš naj si preberem knjigo, na to temo...
Razumem zgrešenost tvojega razmišljanja, ki proizvaja taka naivna vprašanja. Dokler ne boš uvidel zgrešenosti dualističnega dojemanja (k čemur bi lahko pripomogli omenjena knjiga in zgornja dva odgovora), ni upa za napredek. Zdi se mi tudi sprevrženo, da postavljaš taka zakrinkano-nedolžna vprašanja, če kot prvo ne želiš vedeti in kot drugo samo pripravljaš teren za že sprejete (in zgrešene) odgovore. S tem si delaš samo sramoto.

Uporabniški avatar
=)
Prispevkov: 444
Pridružen: 18.7.2004 22:28

Re: razlika med živim in mrtvim telesom

Odgovor Napisal/-a =) »

mriz napisal/-a:
Hanuman napisal/-a:Zgleda, da si razumel moja vprašanja, če mi priporočaš naj si preberem knjigo, na to temo...
Razumem zgrešenost tvojega razmišljanja, ki proizvaja taka naivna vprašanja. Dokler ne boš uvidel zgrešenosti dualističnega dojemanja (k čemur bi lahko pripomogli omenjena knjiga in zgornja dva odgovora), ni upa za napredek. Zdi se mi tudi sprevrženo, da postavljaš taka zakrinkano-nedolžna vprašanja, če kot prvo ne želiš vedeti in kot drugo samo pripravljaš teren za že sprejete (in zgrešene) odgovore. S tem si delaš samo sramoto.
Se strinjam.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: razlika med živim in mrtvim telesom

Odgovor Napisal/-a shrink »

Pri Hanumanu je tako in tako jasno, v katerem grmu tiči zajec: Preko debat bi rad širil religijo, kateri pripada. Glede na to, da ni konec njegovemu oglašanju, sklepam, da mu pogodba s svojim internetnim ponudnikom še ni potekla. :lol:

Hanuman
Prispevkov: 274
Pridružen: 7.8.2008 13:06

Re: razlika med živim in mrtvim telesom

Odgovor Napisal/-a Hanuman »

Saj razumem, kar pravite, samo jaz mislim, da je življenje nekaj več kot samo odvijanje biokemičnih reakcij v telesu. Meni je to enostavno premalo. Jaz vidim svoje telo kot stroj, roke, noge, možgani (um), čutila, so samo moje orodje za delovanje in zato se ne morem identificirati s svojim telesom. Kakšno vezo imam jaz z biokemičnimi procesi v mojem telesu? Vse reakcije v mojem telesu, potekajo neodvisno od mene, dihanje, prebavljanje, mežikanje, delovanje uma, premik roke,..., vse dela samo od sebe oziroma po zakonih narave. Poleg tega, pa se mi telo ves čas spreminja? Kako se naj potem identificiram s svojim telesom, če sem pa samo njegov opazovalec in se sam ne spreminjam? Se ne morem. Kaj sem potem jaz in kje v telesu se nahajam? V možganih, srcu, nogi?

Kaj pravite pa na to, kar pravi Amit Goswami:
http://www.youtube.com/watch?v=p_2s65RbSdw

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: razlika med živim in mrtvim telesom

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Hanuman napisal/-a:Kaj pravite pa na to, kar pravi Amit Goswami:
http://www.youtube.com/watch?v=p_2s65RbSdw
Še en verski fanatik. Žal.
Hanuman napisal/-a:Saj razumem, kar pravite, samo jaz mislim, da je življenje nekaj več kot samo odvijanje biokemičnih reakcij v telesu.
Saj ni nihče rekel, da je to in samo to. Se moraš pa sprijazniti z dejstvom, da praktično vsako tvojo dejavnost izdajajo biokemijske reakcije, ki jih je v veliki meri moč dobro meriti. Še lagati skoraj ne moreš. Praktično vse, kar je važno, se da zaznati skozi kemijo in fiziko.
V bistvu se identificiraš ravno s svojim telesom. Identificiraš se le tedaj, ko te kdo lahko identificira. Če bi bil neko energijsko, nesnovno bitje, v svetu materialnih bitij, bi pač bil osamljen in brez identitete. Kažeš se s telesom.

Mimogrede, prav vse dela po zakonih narave!!!
Mislim, da si zelo megleno zastavljaš zanimiva vprašanja. Ni vprašanje zgolj, kje v telesu sem jaz ali pa, kateri del mojega telesa sem jaz. To bi namreč povzročilo tudi anomalije, kakor naprimer: "Kateri del svojega telesa jaz nisem, in tega zato ne potrebujem ali nočem."
Ti si vse tvoje telo.
Tudi če si presadiš srce, si še vedno ti. Če si pa presadiš možgane (pozor, gre za hipotezo!), najbrž ne bi bil več ti, ampak nekdo drug. Še vedno pa je vse tvoje telo enako novemu jazu. Stari je pač umrl. Kot telo je mišljeno vse, kar je potrebno: noge, roke, glava, možgani itd. Narava stvari je taka, da se identificiraš le s celoto. Ni pa rečeno, da tvoj "jaz" ni manjši od tvojega telesa (če temu jazu dodaš "ostalo telo" je še vedno tvoj jaz - če možganom dodaš stroj za hojo, si tisto, kar so tvoji možgani, grobo rečeno).

Pa recimo, da bi želel najti t.i. "dušo", ki jo najbrž iščeš, a si ne upaš priznati. Kako bi jo iskal. Telo bi toliko časa razdvajal, da bi po končno mnogo bisekcijah prišel do situacije, ko bi od "ostalega telesa" ločil ključno reč, ki te dela svojskega, ta tvoj jaz. To je, (materialno) reč, ki bi ob presaditvi predstavljala novega človeka v fizično enaki podobi kot tisti prejšnji človek, in bi podobno upravljala z "ostalim telesom" kot ta ključna reč prejšnjega človeka. Namig: to se skoraj zagotovo nahaja v možganih. Nemara so to kar celi možgani.

PS: Opozorilo bralcem: ta sestavek meji na neznanstvenem.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Re: razlika med živim in mrtvim telesom

Odgovor Napisal/-a mriz »

Meni se zdi smiselno, da je sam subjekt odvisen samo od trenutnih zaznav (okolice, telesa in notranjih duševnih stanj), in v tem vsebinskem smislu tudi dokaj kontingenten, torej zlahka spremenljiv. Lahko si npr. zamislimo en eksperiment - če bi nekoga priključili v navidezno (in dovolj realno) realnost (kot neko matrico) brez njegove vednosti - kako bi ta človek doživljal samega sebe? Mislim, da lahko že po sanjah sklepamo, da bi sebe dejansko doživljal v podobi, ki bi jo generirala navidezna realnost ('jaz' bi bil ta oseba v tej navidezni realnosti).

Zamenjava celotnih možganov bi bila malo bolj problematična - s spremembo možganov se pač spremeni osebnost oz. notranja duševna stanja, ampak mislim, da lahko tudi po člankih, ki so bili objavljeni na Kvarkadabri, mirno sklepamo, da se od zunanj pogojene spremembe duševnosti (mehanični posegi v možgane, manipuliranje itd.) prav tako integrirajo v neki enotni subjekt, ki spremembo doživlja kot lastno in svobodno aktivnost.

(Malo se mi mudi, zato sem mogoče površen)

Uporabniški avatar
=)
Prispevkov: 444
Pridružen: 18.7.2004 22:28

Re: razlika med živim in mrtvim telesom

Odgovor Napisal/-a =) »

ko se takole pogovarjate, me kar mika, da bi pritrdila Romanu in njegovi predstavi svobode...

drugače pa..
Hanuman napisal/-a:Meni je to enostavno premalo.
Razumljivo, to je tipično za vernike. Če verjameš v dušo je tu tvoj odgovor.
Hanuman napisal/-a:Kaj sem potem jaz in kje v telesu se nahajam?
Vprašaj se - kaj bi naredil, ko bi izvedel, kje se nahajaš? bi te bilo strah, da se ne raniš?

Če ti to povzroča take "probleme" si lahko zamisliš tudi tako. Ti, torej - tvoja osebnost, je stvar, ki jo gradiš (pravzaprav jo gradi tvoja okolica) skozi celo življenje. Torej. Ne smeš je izvzemat iz konteksta. Recimo - če ne bi imel ene roke, bi to nate vplivalo - bil bi takorekoč drugačen jaz ( :arrow: če poskusim povedat s tvojimi besedami).
S svojim telesom si se poistovetil, zato ker nate najbolj vpliva. Poistovetiš se lahko tudi recimo s kolektivom...(npr., kadar te razburi neka stvar, ki prizadane tvoje kolege, čeprav nate nima neposrednega vpliva...)
Poistovetiš se lahko tudi z Zemljo, ki ji vsak dan sproti rušimo njeno ravnovesje...

če boš dobro razmislil, boš prišel do zaključka, da svojega jaza ne boš našel, čeprav si to pravzaprav ti sam...

Hanuman
Prispevkov: 274
Pridružen: 7.8.2008 13:06

Re: razlika med živim in mrtvim telesom

Odgovor Napisal/-a Hanuman »

=), ZdravaPamet, mriz, moram še razmisliti.

Lep večer želim.

Odgovori