prosti nukleotidi

Človek kot stroj, o flori in favni...
Odgovori
saso.
Prispevkov: 27
Pridružen: 4.4.2008 11:09

prosti nukleotidi

Odgovor Napisal/-a saso. »

Zanima me, odkod pridejo prosti nukleotidi. Zdi se mi, da bi morali sproti nastajati, sicer bi jih prej ali slej že zmanjkalo, pa ne vem, kako naj bi nastajali. Prosil bi za "poljudno znanstveni" odgovor, sicer se bom gotovo ustavil že pri pomenu prve "slengovske" besede.

Pa še sprotno vprašanje: kako točno encim helikaza pretrga vodikove vezi med bazami?
Hvala za odgovore.

Maeroc
Prispevkov: 56
Pridružen: 14.1.2005 10:04
Kontakt:

Re: prosti nukleotidi

Odgovor Napisal/-a Maeroc »

Če boš kdaj imel kakšna predavanja iz biokemije, boš slišal, da v celici lahko nukleotidi nastajajo na dva načina. Najprej ja, nastajajo v celici iz drugih spojin :-).

En način je recikliranje, torej da nukleotidi nastanejo s pomočjo encimov (v celici je itak skor vse s pomočjo encimov :-P) iz razgradnih produktov nukleotidov. Drug način je pa nanovo oziroma od začetka (znanstveno - de novo). Ta postopek vsebuje kar nekaj korakov. Kot veš, obstaja 5 glavnih nukleotidov, ki jih srečamo v nukleinskih kislinah označene kot A, T, C in G, nastanejo pa po dveh glavnih poteh, ker so si nekateri med seboj podobni - ATP in GTP po eni glavni poti, CTP, TTP in UTP po drugi poti. Če bi rad vedel več, priporočam wikipedio ali kakšno knjigo za biokemijo. Obstaja knjiga v slovenščini - Temelji biokemije (avtor Boyer).

To je zelo specifično vprašanje, mogoče ti zna točno odgovort kakšen biokemik, ki so mu helikaze ljube :-). Ampak tale video je verjetno za začetek več kot dovolj zgovoren (http://www.youtube.com/watch?v=UWNhwceMjfk). Očitno helikaza za razvijanje DNA potrebuje energijo, ki se sprošča ob hidrolizi ATP in izgleda da so za gibanje po DNA odgovorne konformacijske spremembe proteina, ki so posledica vezave in hidrolize ATP.

Odgovori