Znanstveniki in vera v Boga

Človek kot stroj, o flori in favni...
Odgovori
ZdravaPamet

Re: Znanstveniki in vera v Boga

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Rock napisal/-a:Kristijanov je približno 2 mrd. Pogumna ocena, da jih vse imaš za prevarane.
Bolj pogumna je trditev, da jih je toliko.

Roman

Odgovor Napisal/-a Roman »

Rock napisal/-a:Nenavadno razmišljaš.
Morda.
Prav zato, ker je človek svoboden, je tudi odgovoren za svoja dejanja. Sicer seveda ne bi bil odgovoren.
Ja, svoboda in odgovornost sta skoraj sinonima. Pa vendar gre pri obeh pojmih za iluzijo.
Mimogrede, se ti imaš za marioneto?
Marioneta predpostavlja lutkarja. Kadar me kdo upravlja in to proti moji volji, prav gotovo. Se ti tudi v takem primeru čutiš svobodnega?
Tudi če ne verjameš v vsako cerkveno dogmo, si lahko kljub temu veren.
Samo če vernost definiraš tako široko. Ampak z vernostjo je praviloma mišljeno verjetje v nadnaravno, v božansko, ne pa vsako verjetje nasploh.
Sveta besedila naj vplivajo tudi podzavestno in ezoterično.
Ja, tudi, nekje pač mora črpati moč prepričevanja.
Ob tem vemo, da se "znanost" tekom časa spreminja: malo je tistega, kar imamo tudi danes za resnično.
V resnici se znanost čedalje manj spreminja in čedalje več je tega, kar velja kot dober model narave.
Poleg tega, tistega, kar je najvažnejše, sploh ne vemo, ker nam je nedostopno (in bo tako, po vsej verjetnosti, tudi ostalo).
Ja, tudi tega ne vemo, če v resnici sploh je.
Rock napisal/-a:Za oba je bilo značilno, da podjarmljenega nista uničila v vsakem primeru - ampak sta pustila provincam dokajšnjo svobodo.
Ja, enkrat pride do spoznanja, da od sužnjev ni prav veliko dobička.
Pozitivna stran kriminala je, da pokaže (na makro ravni), kaj žuli človeka.
Teoretično morda celo res, praktično pa pokaže, da prinese ropanje več kot pošteno delo.
Potencialna žrtev mnogo prispeva k temu, da postane dejanska žrtev.
Tudi tu je nekaj resnice, preseneča pa me, da marsikdo prelaga krivdo s storilca na žrtev.
Teza, da se vsak človek rodi svoboden, ima mnogo dokazov.
Navedi enega.
Če ji nasprotuješ, nasprotuješ tudi Splošni deklaraciji o človekovih pravicah
To nima nobene zveze z domnevo, da se rodimo svobodni. Pa še nekaj me pri tvojih besedah moti: jaz ne nasprotujem svobodi, niti človekovim pravicam, nasprotujem pa mnenju nekaterih, da svoboda v resnici obstaja. Pri čemer je sicer res, da je beseda svoboda v marsikaterem dokumentu in pravni normi, ampak pri tem gre za precejšnjo manipulacijo. Tudi RKC-jevska parola o človeškem dostojanstvu ni čisto brez greha.
red mora biti človečen (če ni, to vodi do, recimo, revolucije)
---------------
Pozabljaš, da je posredi še trpljenje.
Ne razumem, kaj hočeš reči.
No, pri nečlovečnosti reda mi je zmanjkal pomemben pogoj, ki pravzaprav pelje v revolucijo.
Urejenost (= red) res zmanjšuje svobodo. Toda to sploh ni moteče.
Kakor za koga.
Samoiniciativnost, ustvarjalnost in drugo - so mogoče le, če obstaja red.
Naravni red vedno obstaja. Problem je človeški red.
Kristijanov je približno 2 mrd. Pogumna ocena, da jih vse imaš za prevarane.
Pri kateri številki pa bi ti začel dvomiti?
Pač pa je tvoj nazor pravilen?
Ga hočeš na kratko očrtati?
Ni težko. Nadnaravno je izmislek človeškega uma. Nič več in nič manj.

Roberto11.
Kraj: Dolenjska

Odgovor Napisal/-a Roberto11. »

Ja, če izhajaš iz teze, da si svoboden, če se o svobodi ne sprašuješ..... :)

Saj se novorojenček res ne sprašuje o svobodi. V kakšnem svetu dejansko živi, pa je druga stvar.

Rock
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Rock »

shrink napisal/-a:ZdravaPamet, mislim, da ti zaradi izpada nihče ne zameri, še posebej v luči tega:

http://blog.kvarkadabra.net/2010/12/bor ... smanu.html

Ko sem gornje prebral, kar nisem mogel verjeti, da gre za Borisa Pahorja. :shock:
Škoda, da ni na blogu celotnega intervjuja.

Sicer pa, če bi imeli več Borisev Pahorjev - in za protiutež, ker on je dokaj levo usmerjen - še toliko desničarjev, bi Slovenci bili na državo ponosni, v svetu pa uživali ugled.

ZdravaPamet

Rock napisal/-a:Sicer pa, če bi imeli več Borisev Pahorjev - in za protiutež, ker on je dokaj levo usmerjen - še toliko desničarjev, bi Slovenci bili na državo ponosni, v svetu pa uživali ugled.
Morda si spregledal, toda Boris Pahor ni prav nič ponosen na slovensko Državo. Ugled pa je po njegovem mnenju rezultat nacionalne zavesti.

Rock

ZdravaPamet napisal/-a:
Rock napisal/-a:Sicer pa, če bi imeli več Borisev Pahorjev - in za protiutež, ker on je dokaj levo usmerjen - še toliko desničarjev, bi Slovenci bili na državo ponosni, v svetu pa uživali ugled.
Morda si spregledal, toda Boris Pahor ni prav nič ponosen na slovensko Državo. Ugled pa je po njegovem mnenju rezultat nacionalne zavesti.
Se popolnoma strinjam:
sicer, politična stališča so subjektivna zadeva;
toda Boris utemeljeno ni ponosen, in je svoje stališče tudi imenitno obrazložil;
nacionalna zavest pa je danes, žal spridena, in je vzrok za to Boris tudi lepo pojasnil (jaz lahko dodam: če v preteklosti ne bi bilo RKC, bi danes Slovenstva morda sploh ne bilo več.)

ZdravaPamet

Rock napisal/-a:Se popolnoma strinjam:
sicer, politična stališča so subjektivna zadeva;
toda Boris utemeljeno ni ponosen, in je svoje stališče tudi imenitno obrazložil;
nacionalna zavest pa je danes, žal spridena, in je vzrok za to Boris tudi lepo pojasnil (jaz lahko dodam: če v preteklosti ne bi bilo RKC, bi danes Slovenstva morda sploh ne bilo več.)
Mislim, da nisi kapiral. Boris Pahor si drzne narekovati, kako naj bi bil ponosen, kako naj bi zgledala slovenska Država in kakšna nacionalna čustva naj bi delili državljani in na podlagi tega, kakšen ugled si moremo pridobiti. Oprosti, ampak tudi jaz imam svoje standarde, zlasti ko gre za pisatelje in nominirance za nobelovo nagrado. Tako da pomnoževanje Pahorjev in desničarjev ne bi prav nič prineslo k ponosu Državljana, temveč k novemu absolutizmu uma. Preseneča me, da se sklapljaš z njim.

Iz tvoje izjave lahko sklepam, da tudi ti (kot praviš utemeljeno) nisi ponosen na slovensko Državo, in se v celoti zanašaš na njegovo (imenitno) sodbo.

Glede vloge RKC. Če je ne bi bilo, bi verjetno na ljubi Zemlji obstajal še kakšen narod, ki ga danes ni več. Bolj verjetno pa je, da bi se zdajle midva pogovarjala ti na Marsu, jaz pa na Zemlji in bi se po glavi praskala, kaj beseda "narod" sploh pomeni in kaj to je.

Rock

Roman napisal/-a:
Rock napisal/-a: Prav zato, ker je človek svoboden, je tudi odgovoren za svoja dejanja. Sicer seveda ne bi bil odgovoren.
Ja, svoboda in odgovornost sta skoraj sinonima. Pa vendar gre pri obeh pojmih za iluzijo.
Komaj verjamem, da prav vidim.
Marioneta predpostavlja lutkarja. Kadar me kdo upravlja in to proti moji volji, ... Se ti ... v takem primeru čutiš svobodnega?
Svoboda ni absoluten pojem. To bi bilo najbrž tudi nemogoče (contradictio in adiecto).
Tudi če ne verjameš v vsako cerkveno dogmo, si lahko kljub temu veren.
-------------
Samo če vernost definiraš tako široko. Ampak z vernostjo je praviloma mišljeno verjetje v nadnaravno, v božansko, ne pa vsako verjetje nasploh.
Da, morda je pri veri bistveno verjetje v nadnaravno. - In za tako vero obstajajo prepričljivi dokazi.
Ob tem vemo, da se "znanost" tekom časa spreminja: malo je tistega, kar imamo tudi danes za resnično.
-----------
V resnici se znanost čedalje manj spreminja in čedalje več je tega, kar velja kot dober model narave.
Tu si sam uporabil pravo besedo: model.
Znanost je namreč v pretežni meri le model (teorija, doktrina, podmena, bolj ali manj dokazana ali nedokazana trditev). - In ki se vsebinsko spreminja. - Izjava, da je znanost čedalje bolj resnična - pa je zelo filozofska teza (in to vprašljive vrednosti: kajti načelno ne vemo, kaj je resnica, in zato tudi ne moremo vedeti, koliko smo dejansko oddaljeni od resnice).
Za oba je bilo značilno, da podjarmljenega nista uničila v vsakem primeru - ampak sta pustila provincam dokajšnjo svobodo.
---------
Ja, enkrat pride do spoznanja, da od sužnjev ni prav veliko dobička.
To najbrž samo delno drži.

Drug važen element je znanje, ki s potekom časa raste: znanje je moč.

Rock

Roman napisal/-a:
Rock napisal/-a: Pozitivna stran kriminala je, da pokaže (na makro ravni), kaj žuli človeka.
Teoretično morda celo res, praktično pa pokaže, da prinese ropanje več kot pošteno delo.
To je stvar nazora.
Potencialna žrtev mnogo prispeva k temu, da postane dejanska žrtev.
---------------
Tudi tu je nekaj resnice, preseneča pa me, da marsikdo prelaga krivdo s storilca na žrtev.
Ni tako, pravo ne zmanjšuje krivde storilca.

Vendar viktimologija, kot mlada veda, osvetljuje celotno zadevo (kriminal) z dodatnega aspekta, ki prej ni bil poznan, in tako jurisprudenca prispeva k boljšemu ugotavljanja resnice. In le na podlagi resnice lahko pridemo do pravičnosti.
----------
Navedi enega.
Jaz sem bil svoboden, da ti odgovorim, ali pa ne.
Če ji nasprotuješ, nasprotuješ tudi Splošni deklaraciji o človekovih pravicah
----------------
To nima nobene zveze z domnevo, da se rodimo svobodni. Pa še nekaj me pri tvojih besedah moti: jaz ne nasprotujem svobodi, niti človekovim pravicam, nasprotujem pa mnenju nekaterih, da svoboda v resnici obstaja. Pri čemer je sicer res, da je beseda svoboda v marsikaterem dokumentu in pravni normi, ampak pri tem gre za precejšnjo manipulacijo. Tudi RKC-jevska parola o človeškem dostojanstvu ni čisto brez greha.
Pa še ti navedi kak tovrstni greh RKC-ja.
(In še to: "človekovo dostojanstvo" ni politična parola, ampak izredna vrednota tega sveta.)

red mora biti človečen (če ni, to vodi do, recimo, revolucije)
---------------
Pozabljaš, da je posredi še trpljenje.
----------
---------------
No, pri nečlovečnosti reda mi je zmanjkal pomemben pogoj, ki pravzaprav pelje v revolucijo.
Še vedno ni jasno.

Ampak če morda misliš na to, kaj je tisto, kar povzroči upor državljanov, če je državni red "neznosen" - je odgovor: tisto, kar je racionalno formuliralo razsvetljenstvo, in kar je prvikrat prišlo v pravnem pogledu splošno do izraza v ti. Virginijski deklaraciji (območje bodočih ZDA). - Če te vsebinsko podrobneje zanima, reci.
Samoiniciativnost, ustvarjalnost in drugo - so mogoče le, če obstaja red.
--------------
Naravni red vedno obstaja. Problem je človeški red.
Da.
Lahko pa gledaš tudi optimistično: če ne bi bilo problemov, se človeštvo ne bi razvijalo.
Kristijanov je približno 2 mrd. Pogumna ocena, da jih vse imaš za prevarane.
---------------
Pri kateri številki pa bi ti začel dvomiti?
Vprašanje je napačno zastavljeno.
Resnica obstaja, četudi ni nobenega dokaza za to;
po drugi strani, tudi en sam dokaz lahko zadostuje pravilno trditev;
a tudi tisoč dokazov nujno ne pomeni, da izkazujejo resnico.
Pač pa je tvoj nazor pravilen?
Ga hočeš na kratko očrtati?
----------------
Ni težko. Nadnaravno je izmislek človeškega uma. Nič več in nič manj.
Dobro. Ta umska ugotovitev je zelo utemeljena.

Rock

ZdravaPamet napisal/-a: Mislim, da nisi kapiral. Boris Pahor si drzne narekovati, kako naj bi bil ponosen, kako naj bi zgledala slovenska Država in kakšna nacionalna čustva naj bi delili državljani in na podlagi tega, kakšen ugled si moremo pridobiti. Oprosti, ampak tudi jaz imam svoje standarde, zlasti ko gre za pisatelje in nominirance za nobelovo nagrado. Tako da pomnoževanje Pahorjev in desničarjev ne bi prav nič prineslo k ponosu Državljana, temveč k novemu absolutizmu uma. Preseneča me, da se sklapljaš z njim.
Že sam si si izpodbil lastno trditev: kajti nominacija za Nobelovo nagrado je odličen argument v korist Borisa Pahorja kot osebnosti, ki nam je lahko v marsičem za vzgled.
Iz tvoje izjave lahko sklepam, da tudi ti (kot praviš utemeljeno) nisi ponosen na slovensko Državo, in se v celoti zanašaš na njegovo (imenitno) sodbo.
Ponosen bom na svojo državo, če je potni list mnogo vreden (to je izpolnjeno);
če slovenski šport v svetu kaj velja (to je zelo izpolnjeno);
če je gospodarstvo močno (ni izpolnjeno);
če je država prepoznavna v svetu (ni izpolnjeno);
če so odnosi v državi pravični (ni izpolnjeno);
če ima diplomacija ugled (ni izpolnjeno).
Žal se moram pridružiti Borisu Pahorju: leta 1991 je bilo mnogo realnega upanja, a smo svojo priložnost slabo izkoristili.

Je pa dolžnost vsakega človeka, da ljubi svojo domovino (in da poskuša iz malega slovenskega človeka zopet napraviti
Slovenca, ki se bo mogel kosati z drugimi).
Glede vloge RKC. Če je ne bi bilo, bi verjetno na ljubi Zemlji obstajal še kakšen narod, ki ga danes ni več. Bolj verjetno pa je, da bi se zdajle midva pogovarjala ti na Marsu, jaz pa na Zemlji in bi se po glavi praskala, kaj beseda "narod" sploh pomeni in kaj to je.
RKC je napravila ogromno za slovenski narod.
Na svetovni ravni pa je RKC danes - delno pa je bilo tako tudi v preteklosti - edina od večjih sil, ki ima znanje in pogum, da pokaže na pohlep, potrošništvo, krivico - pa tudi na resnico, pravičnost in moralo.

ZdravaPamet

Rock napisal/-a:Že sam si si izpodbil lastno trditev: kajti nominacija za Nobelovo nagrado je odličen argument v korist Borisa Pahorja kot osebnosti, ki nam je lahko v marsičem za vzgled.
Najprej tole. Zakaj vedno pridemo do tega, da bi nekdo moral biti neki množici ljudi za zgled. Ali si kdaj slišal mene, da bi kdaj rekel kaj takega. Da bi Einstein, na primer, moral biti "nam" v marsičem za zgled?
In drugo. Upam, da boš uspel ponovno prebrati, kar sem napisal. Nominacije za nobelovo nagrado ne smatram za argument v nobenem primeru, uporabljam jo kot ironični instrument. Ni nominacija tista, ki daje osebnost Borisu Pahorju. Očitno ne. In točno to sem skušal izpostaviti. Da je ta mož daleč od tega, kar sem mislil, da je in da njegova nominacija ni skladna s tem, kar je v resnici.
Rock napisal/-a:Ponosen bom na svojo državo, če je potni list mnogo vreden (to je izpolnjeno);
če slovenski šport v svetu kaj velja (to je zelo izpolnjeno);
če je gospodarstvo močno (ni izpolnjeno);
če je država prepoznavna v svetu (ni izpolnjeno);
če so odnosi v državi pravični (ni izpolnjeno);
če ima diplomacija ugled (ni izpolnjeno).
Žal se moram pridružiti Borisu Pahorju: leta 1991 je bilo mnogo realnega upanja, a smo svojo priložnost slabo izkoristili.
Torej. Kakor moralo tudi ponos jemlješ v tabletni obliki. Jaz, po drugi strani, nimam takega seznama, a četudi bi pri vseh tvojih točkah pisalo "ni izpolnjeno", ne bi bil nič manj državljan in ne bi čutil nič manj ponosa. (PS: od pravnega strokovnjaka, kot si ti, sem pričakoval malo bolj prezicne postavke).
Rock napisal/-a: Je pa dolžnost vsakega človeka, da ljubi svojo domovino (in da poskuša iz malega slovenskega človeka zopet napraviti
Slovenca, ki se bo mogel kosati z drugimi).
Ne pristajam na vsiljevanje neutemeljenih dolžnosti in pripadnosti. In, mimogrede, med domovino in Državo je razlika (ne predpostavljam, da sicer ne razlikuješ). Pripadnost domovini ali Državi sta ob rojstvu popolnoma naključna dogodka. In ne bi čutil nobene dolžnosti, da bi ljubil teokratsko Državo, ako bi bil njen državljan, ali domovine fašistov, če bi bil v njej indoktriniran.
Rock napisal/-a:RKC je napravila ogromno za slovenski narod.
Na svetovni ravni pa je RKC danes - delno pa je bilo tako tudi v preteklosti - edina od večjih sil, ki ima znanje in pogum, da pokaže na pohlep, potrošništvo, krivico - pa tudi na resnico, pravičnost in moralo.
Moje znanje zgodovine je zelo pomanjkljivo. Pravgotovo pa ni mogoče na dušek trditi, da je RKC največ naredila za slovenski narod ali da je njena vloga nekoč in danes tako izjemna. RKC nima svojega znanja, ker ga nikoli ni iskala, nima svojega poguma, ker ima odrešenika in ni nikoli kazala na pohlep, ker je sama pohlepna. Si se kdaj vprašal, zakaj, o zakaj, rimokatoliška cerkvev ni, na primer, izločila iz svojih katoličanskih vrst kakega nacističnega/fašističnega vodjo ali upravnika? Niti enega ni izločila! No, lažem, eden je bil. Ime mu je bilo Joseph Goebbels, rajhminister za propagando. In ni ga izločila zaradi uničevalne propagande zoper jude, zoper "nevredne", "nečiste" (to so stare in slavljene katoliške oznake). Izločila ga je zato ker se je poročil s protestantko!
RKC sama morale nima, razen tiste, ki so jo skozi zapovedi in nauke Jezusa Kristusa zapisali pred njo. S časom, ko se je izkazalo, da smo ljudje že sami moralni na precej višjem nivoju, kot je ta, ki ga zapoveduje RKC, so se njeni nauki razblinili in je lahko edinole s totalitarno roko (inkvizicija itd.) vzdrževala lastninsko pravico nad moralo in resnico.

Uporabniški avatar
shrink

Odgovor Napisal/-a shrink »

Rock napisal/-a:RKC je napravila ogromno za slovenski narod.
Kaj si poleg matematike v OŠ šprical tudi slovensko književnost? Saj veš, kdo je začetnik slovenske književnosti in kdo je zažigal prve slovenske knjige, k'ne?
Dej nehi no: mariborska nadškofija pa je tik pred bankrotom; razlog za to pa je ravno njen pohlep po denarju, kapitalu, finančni moči. Toliko o morali in o vsem, o čemer nakladaš.

Roman

Rock napisal/-a:
Roman napisal/-a:praktično pa pokaže, da prinese ropanje več kot pošteno delo.
To je stvar nazora.
To je stvar prakse.
Ni tako, pravo ne zmanjšuje krivde storilca.
Tu nisem imel v mislih prava. Nekateri prisojajo odgovornost za zločin izključno samo žrtvi. Celo RKC pridiga, da je treba storilcem odpuščati.
In le na podlagi resnice lahko pridemo do pravičnosti.
S tem se sicer strinjam, ampak kaj je resnica in kako priti do nje?
Jaz sem bil svoboden, da ti odgovorim, ali pa ne.
Ti imaš občutek, da si svoboden, ker se ne zavedaš vzrokov in pogojev, zaradi katerih si mi moral odgovoriti.
Pa še ti navedi kak tovrstni greh RKC-ja.
Nič lažjega. Največ človeškega dostojanstva prisoja svojim ovčicam, malo manj pripadnikom drugih religij, najmanj ateistom, komunistom in homoseksualcem.
Nič hudega.
Resnica obstaja, četudi ni nobenega dokaza za to;
Odvisno od tega, kaj je dokaz.
tudi en sam dokaz lahko zadostuje pravilno trditev;
Ja, če gre res za dokaz.
a tudi tisoč dokazov nujno ne pomeni, da izkazujejo resnico.
Res. Množičnost je na primer že take vrste dokaz. Hitlerju je ploskalo zelo veliko ljudi.
Ta umska ugotovitev je zelo utemeljena.
Utemeljitev ne bi več zadoščala pogoju "na kratko".
RKC izrecno pravi: Fides et ratio. (Si bil ti tisti, ki je obljubil, da bo pokazal, kako je treba veznik drugače razumeti, kot je zapisan v encikliki?)
Nisem vedel, da te res zanima. Izvoli:

Tako bo vera znala “v polnosti pokazati pot razumu, ki iskreno išče resnico. Tako se vera, božji dar, kljub temu da ne temelji na razumu, temu zanesljivo ne more odreči. Obenem se pokaže potreba, da se razum okrepi z vero, da bi odkril obzorja, ki jih sam ne bi mogel doseči.”

Sicer pa je jasno, da je razum, ko se giblje med tema dvema poloma - božjo besedo in boljšim razumevanjem le-te -, kot posvarjen in nekako voden, da bi se izognil potem, ki bi ga vodile proč od razodete Resnice in navsezadnje proč od čiste in preproste resnice; povabljen je tudi k preiskovanju poti, o katerih si sam ne bi mogel niti predstavljati, da bi jih mogel preteči. Iz tega krožnega razmerja z božjo besedo izhaja filozofija obogatena, ker razum odkriva nova in neslutena obzorja.

Teorija filozofije, ki se imenuje “ločena” in jo je sprejelo določeno število modernih filozofov, se očitno oddaljuje od te pravilne zahteve. Bolj kot uveljavitev pravilne avtonomije filozofiranja pomeni zahtevo po samozadostnosti misli, ki se razodeva kot povsem neupravičena: zavračati prispevke resnice, ki izhaja iz božjega razodetja, dejansko pomeni, da si onemogočimo dostop do polnejšega spoznanja resnice v škodo sami filozofiji.

Reči moremo, da bi brez spodbudnega vpliva božje besede dobršen del moderne in sodobne filozofije ne obstajal. Dejstvo ohranja vso svojo veljavo celo pred razočaranje zbujajočo ugotovitvijo, da je določeno število mislecev v zadnjih stoletjih zapustilo krščansko pravovernost.

Razodeta resnica, ki v polnosti osvetljuje bit na osnovi sijaja, prihajajočega od bivajoče Biti same, bo razsvetlila pot filozofskega razmišljanja. Skratka, krščansko razodetje postane pravi kraj srečanja in soočanja med filozofsko in teološko mislijo v njunih vzajemnih razmerjih. Torej je želeti, da bi se teologi in filozofi pustili voditi edini avtoriteti resnice, tako da bi oblikovali filozofijo, ki bi bila uglašena z božjo besedo. Ta filozofija bo kraj srečanja med kulturami in krščansko vero, kraj soglasja med verujočimi in neverujočimi.

Božja beseda razodeva poslednji cilj človeka in daje celovit smisel njegovemu delovanju v svetu. Zato vabi filozofijo, da se loti raziskovanja naravnega temelja tega smisla, ki je religiozna težnja, sestavni del vsake osebe. Filozofija, ki bi hotela zavrniti možnost poslednjega in celovitega smisla, ne bi bila le neustrezna, pač pa tudi zmotna.

Gotovo bi se našlo še kaj.

Roman

Še to sem pozabil:
Da, morda je pri veri bistveno verjetje v nadnaravno. - In za tako vero obstajajo prepričljivi dokazi.
Navedi enega.
Izjava, da je znanost čedalje bolj resnična - pa je zelo filozofska teza (in to vprašljive vrednosti: kajti načelno ne vemo, kaj je resnica, in zato tudi ne moremo vedeti, koliko smo dejansko oddaljeni od resnice).
Za pravnika se resnično zelo malomarno izražaš. Znanost je ves čas enako resnična, vprašanje je, kakšni so njeni modeli. Pri čemer moraš priznati, da se Newtonova mehanika na primer ni čisto nič spremenila.
Drug važen element je znanje, ki s potekom časa raste: znanje je moč.
Imaš v mislih znanje izkoriščanja?

Rock

Roman napisal/-a:
Rock napisal/-a: RKC izrecno pravi: Fides et ratio. (Si bil ti tisti, ki je obljubil, da bo pokazal, kako je treba veznik drugače razumeti, kot je zapisan v encikliki?)
Nisem vedel, da te res zanima. Izvoli:

Tako bo vera znala “v polnosti pokazati pot razumu, ki iskreno išče resnico. Tako se vera, božji dar, kljub temu da ne temelji na razumu, temu zanesljivo ne more odreči. Obenem se pokaže potreba, da se razum okrepi z vero, da bi odkril obzorja, ki jih sam ne bi mogel doseči.”
[in drugo]

Gotovo bi se našlo še kaj.
Če imaš tekst, ki si ga napisal, za dokaz, ima Religija res lahko pomilovalen odnos do Znanosti.

Najprej:
- ponavadi imajo enciklike oštevilčene odstavke (tako da je olajšano preverjanje, ne glede na jezik, izdajo)
- kar pa je še važnejše: manjka drugi del tistega, kar imaš ti za argument:
zakaj meniš, da določen stavek iz enciklike pomeni to, kar ti zatrjuješ.

O ostalem kasneje.

(Če mi lahko mimogrede sporočiš:
- ne dobim več avtomatično obvestila po E-m, da je nov prispevek. Kje je treba ustrezno označiti?
- kako vključim v tekst naštevanje, na primer alinee?
Hvala.)

Odgovori