Znanstveniki in vera v Boga

Človek kot stroj, o flori in favni...
Odgovori
Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Znanstveniki in vera v Boga

Odgovor Napisal/-a shrink »

problemi napisal/-a:
NoSee napisal/-a:Pri znanstvenikih pa gre, poleg stimulusa, verjetno tudi za religiozne prakse, ki kot pri vsakemu praktikantu, ponujajo pozitivne vplive pomiritve in osredotocanja(molitev, meditacija..). Kar je za cloveka, ki opravlja raziskovalno ali intelektualno delo, pozitiven efekt.
Beri kot šalo:

Shrink ali tudi ti prakticiraš (molitev, meditacijo...), ker kakor pravi NoSee, ima to za človeka, ki se ukvarja z raziskovalnim delom pozitiven efekt. Sicer si te težko predstavljam, ker te ne poznam osebno, ampak mi že pomisel na to kako ti in tvoji sodelavci nemesto jutranje kavice žlobodrate mantre (Om, ali pa Om Namo Bhagavate Vasudevaya, ali pa kaj podobnega) prižene nasmeh na usta.
No, NoSee očitno cilja na vernike, sam pa sem - verjetno si že ugotovil - ateist. Lahko pa iz prve roke rečem, da se tudi tisti, ki so deklarirani verniki, ne poslužujejo religioznih praks, da bi kakorkoli lažje prenašali strese raziskovalnega dela - tega vsaj ni bilo opazno zaznati pri sodelavcu, ki je deklariran katolik. Verjetno pa te zanima, česa se poslužujemo ateisti: morda pa zaigramo na bongo (D.N. samo zate, problemi :lol: ).

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Znanstveniki in vera v Boga

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

Zanimivo vprašanje pa je, kakšna je njihova motivacija za verovanje, kaj najdejo v veri kar jim znanost ne more dati? Bilo bi zanimivo, če bi tukaj na kvarkadabri kdo iz prve roke o tem kaj povedal.
Vera omogoča čustveno zadovoljitev, znanost pa razumsko(logično). :D

Človek, to je njegova osebnost in razmišljanje sestavljajo značilnosti, ki izhajajo tako iz desne polovice možganov, kot iz leve.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Znanstveniki in vera v Boga

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

kren napisal/-a:Čisto preprosto: pravim, da je dajanje takšnih vprašanj, kot si ga ti prej napisal (""kako razložiš dejstvo, da je veliko vernikov ateistov), simptom tega, da o tem ne znaš povedati nič vsebinskega.
Priznam, da predpostavljam, da sogovorniki znajo brati.
kren napisal/-a:Protislovja in nepreverljivost o kateri govoriš, si pomoje napačno razlagaš. Vere ne dajejo logičnih trditev, kjer bi s primerjavo in dedukcijo lahko našli morebitno protislovje. Če jih vzameš kot logične trditve potem je to samovoljna in prirejena razlaga. Enako s preverljivostjo: kakor js razumem bistvo vere ni v tem, da bi dajala hipoteze in empirične trditve.
Ponovna degradacija človekovega uma in inteligence.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Znanstveniki in vera v Boga

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

roberto11 napisal/-a:Vera omogoča čustveno zadovoljitev, znanost pa razumsko(logično).
Res? Si gotov? Znanost (in humanizem) mi omogoča čustveno in umsko zadovoljitev. Torej, kar praviš, ni logično.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Znanstveniki in vera v Boga

Odgovor Napisal/-a problemi »

shrink napisal/-a:[No, NoSee očitno cilja na vernike, sam pa sem - verjetno si že ugotovil - ateist. Lahko pa iz prve roke rečem, da se tudi tisti, ki so deklarirani verniki, ne poslužujejo religioznih praks, da bi kakorkoli lažje prenašali strese raziskovalnega dela - tega vsaj ni bilo opazno zaznati pri sodelavcu, ki je deklariran katolik. Verjetno pa te zanima, česa se poslužujemo ateisti: morda pa zaigramo na bongo (D.N. samo zate, problemi :lol: ).
Če je to res, da bi mi ti in tvoji sodelavci zaigrali na bonge, se morebitnega povabila zelo veselim.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Znanstveniki in vera v Boga

Odgovor Napisal/-a shrink »

problemi napisal/-a:
shrink napisal/-a:[No, NoSee očitno cilja na vernike, sam pa sem - verjetno si že ugotovil - ateist. Lahko pa iz prve roke rečem, da se tudi tisti, ki so deklarirani verniki, ne poslužujejo religioznih praks, da bi kakorkoli lažje prenašali strese raziskovalnega dela - tega vsaj ni bilo opazno zaznati pri sodelavcu, ki je deklariran katolik. Verjetno pa te zanima, česa se poslužujemo ateisti: morda pa zaigramo na bongo (D.N. samo zate, problemi :lol: ).
Če je to res, da bi mi ti in tvoji sodelavci zaigrali na bonge, se morebitnega povabila zelo veselim.
No, nisi naredil D.N.:

http://www.kvarkadabra.net/mediagallery ... 6171523584

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Znanstveniki in vera v Boga

Odgovor Napisal/-a problemi »

shrink napisal/-a: No, nisi naredil D.N.:

http://www.kvarkadabra.net/mediagallery ... 6171523584
Priznam da je nisem naredil, sicer vem, da je bil Feynman tudi glasbenik, ampak nisem niti pomislil na njega. Sem bil osredotočen na tebe in tvoje sodelavce. V vsakem primeru dobra, duhovita, naloga. :)

Čaki mal ,zdaj sem mal preletel Wikipedijo, shrink ti si bral njegova dela, ali je bil on tudi glasbenik ali ne , da ne klobasam neumnosti. Nekje v spominu imam, da sem o temu bral, sam se ne spomnim kje in če sploh sem.

mirko
Prispevkov: 483
Pridružen: 1.9.2004 13:38

Re: Znanstveniki in vera v Boga

Odgovor Napisal/-a mirko »

Nedvomno. Zanimivo vprašanje pa je, kakšna je njihova motivacija za verovanje, kaj najdejo v veri kar jim znanost ne more dati? Bilo bi zanimivo, če bi tukaj na kvarkadabri kdo iz prve roke o tem kaj povedal.
Recimo, znanost ni ravno neka opora pri iskanju odgovorov na vprašanja v zvezi z upravljanjem lastnega življenja. Kako postaviti prioritete? družina, služba, odnosi, zabava... in še kaj več, morda kadar se življenje ne odvija po ustaljeni poti. Naprimer, očitno si general, ki v vojni ukaže s topovskimi granatami obstreljevati bolnišnico, in zdravnik, ki se odloči v tej bolnišnici ostati na razpolago bolnikom kljub možnosti umika, na ta vprašanja nista odgovorila enako. Ne glede na to, da oba morda enako dobro poznata pravilne odgovore na vprašanja znanosti.

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Re: Znanstveniki in vera v Boga

Odgovor Napisal/-a kren »

NoSee napisal/-a:Kako nekoga opredelit za vernika? Jaz bi rekel, da gre za cloveka, katerega mempleks vsebuje in dopusca funkcije, dekorirane z 'verskimi okraski', ki mu oblikujejo percepcijo in zavest po kalupu neke religiozne prakse. Tak clovek, ki sledi modelu bivanja, kot ga dobi na podlagi zapovedi in idej. A ta definicija je tako splosna, da lahko das not prakticno vsakega.
Če tale tvoj predlog, ki se mi zdi dober, nekoliko posplošimo: človeka definira tisto, kar on sam dela po kalupu neke prakse, ki jo producira iz zapovedi in idej. Bi se strinjal s tem? Moj namen je namreč pokazati, da je ne samo vero in vernike, pač pa tudi poljubne druge družbene tokove, veliko bolj smiselno definirati kot mnoštvo njihovih materialnih dejanj in posledic v dani družbeni realnosti, in ne kot tisti 'metafizični' skupek idej, ki naj bi jim sledile. Na primeru: vernik ni vernik zaradi tega, ker verjame v tega ali onega Boga, ker ima takšno ali drugačno prepričanje o realnosti, ampak zaradi tega materialnega dejanja, da gre vsako nedeljo k maši, da da svoje otroke krstiti, da praznuje določene praznike, itd. Torej: lahko govori da verjame v palčke in samoroge in bogsigavedikaj, če bo vsako nedeljo zjutraj vstal in šel k maši je: kristjan. Definira ga praksa (s tem enakim pogledom lahko gledamo tudi druga družbeno gibanja).

To je moj odgovor na tisto vprašanje, "kaj definira vernika". Še tole: ta praksa je lahko takšna ali drugačna. Vprašanje 'ali nekdo ki ne hodi k maši ni kristjan' je nepomembno, saj tudi njega definira neka praksa - če ne drugega, praksa izjavljanja, da se deklarira kot vernik (za našo definicijo je popolnoma vseeno, ali bomo takšni praksi tudi dali etiketo 'vernik').
NoSee napisal/-a:Sploh pa je nepomembno stalisce verskega poglavarja ali kogarkoli, ki se drzi resnice iz knjig, saj so dokazana dejstva edina prava dejstva, vse ostalo je mnenje, mempleks.
Tudi jaz se bom spotaknil ob tole, ampak samo bežno: razglaševanje "edinih pravih dejstev, dokazanih dejstev" je že tako in tako vprašljivo početje, gotovo pa ni prav to razširjati na vse ostale diskurze.
mirko napisal/-a:Recimo, znanost ni ravno neka opora pri iskanju odgovorov na vprašanja v zvezi z upravljanjem lastnega življenja.
Dobra iztočnica. Znanost sicer vedno bolj posega v zasebno življenje, ampak kot opora pri nasvetih pa resda (še?) ni primerna.

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Re: Znanstveniki in vera v Boga

Odgovor Napisal/-a kren »

ZdravaPamet napisal/-a:
kren napisal/-a:Protislovja in nepreverljivost o kateri govoriš, si pomoje napačno razlagaš. Vere ne dajejo logičnih trditev, kjer bi s primerjavo in dedukcijo lahko našli morebitno protislovje. Če jih vzameš kot logične trditve potem je to samovoljna in prirejena razlaga. Enako s preverljivostjo: kakor js razumem bistvo vere ni v tem, da bi dajala hipoteze in empirične trditve.
Ponovna degradacija človekovega uma in inteligence.
Zate je tako in tako vse degradacija uma in inteligence. Ampak kaj pa če bi se ti malo degradiral, in prebral kakšno knjigo?

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Znanstveniki in vera v Boga

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

kren napisal/-a:Ampak kaj pa če bi se ti malo degradiral, in prebral kakšno knjigo?
In če bom prebral ta pravo knjigo, mi bo bolj jasno in bom razsvetljen?

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Znanstveniki in vera v Boga

Odgovor Napisal/-a problemi »

ZdravaPamet napisal/-a:
kren napisal/-a:Ampak kaj pa če bi se ti malo degradiral, in prebral kakšno knjigo?
In če bom prebral ta pravo knjigo, mi bo bolj jasno in bom razsvetljen?
Ne, ne boš razsvetljen, za to rabiš luč (ali pa kak drug izvor svetlobe). :)

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Znanstveniki in vera v Boga

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

ZdravaPamet napisal/-a:
roberto11 napisal/-a:Vera omogoča čustveno zadovoljitev, znanost pa razumsko(logično).
Res? Si gotov? Znanost (in humanizem) mi omogoča čustveno in umsko zadovoljitev. Torej, kar praviš, ni logično.
Kje to jaz pravim ?

Znanost zadovoljuje potrebo po logičnem mišljenju...Vera pa zadovoljuje našo duhovno plat, česar ni možno razložiti z logiko in znanostjo.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Re: Znanstveniki in vera v Boga

Odgovor Napisal/-a mriz »

mirko napisal/-a:Naprimer, očitno si general, ki v vojni ukaže s topovskimi granatami obstreljevati bolnišnico, in zdravnik, ki se odloči v tej bolnišnici ostati na razpolago bolnikom kljub možnosti umika, na ta vprašanja nista odgovorila enako. Ne glede na to, da oba morda enako dobro poznata pravilne odgovore na vprašanja znanosti.
Hmja, tudi pripadniki plemen v Afriki, ki v albinizmu vidijo demone in znanstveniki, ki v tem vidijo samo pomanjkanje kožnega pigmenta, na srečo na podlagi svoje vednosti drugače upravljajo svoje delovanje ob srečanju z albini. V tem primeru bi kot albin raje naletel na znanstvenika, ali ne?

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Znanstveniki in vera v Boga

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

roberto11 napisal/-a:Znanost zadovoljuje potrebo po logičnem mišljenju...Vera pa zadovoljuje našo duhovno plat, česar ni možno razložiti z logiko in znanostjo.
Kot sem vprašal, si prepričan, da le vera zadovoljuje našo duhovno plat (ki mimogrede ni nujno nelogična)? Jaz trdim, da ni nujno.

Odgovori