Znanstveniki in vera v Boga

Človek kot stroj, o flori in favni...
Odgovori
knjigca
Prispevkov: 8
Pridružen: 4.10.2010 16:22

Re: Znanstveniki in vera v Boga

Odgovor Napisal/-a knjigca »

MAVER|CK napisal/-a:
shrink napisal/-a: Pravi znanstveniki, ki so verni, pač ločujejo znanstveno in religiozno delovanje.

Kura a misliš, da je to možno?
Menda je, zakaj pa ne. Začasno pač dajo boga v oklepaj kot nepotrebno hipotezo, ki ne bi prispevala ničesar k reševanju znanstvenega problema, s katerim se ukvarjajo.

Druga stvar je seveda, če imajo kakšna bolj eksotična prepričanja, ki so zelo neposredno v nasprotju z njihovim raziskovalnim poljem; težko si npr. predstavljam vrhunskega geologa, ki bi v prostem času verjel, da je Zemlja stara 6000 let ;)

Uporabniški avatar
Marko008
Prispevkov: 35
Pridružen: 9.9.2009 21:53
Kraj: Ruše

Re: Znanstveniki in vera v Boga

Odgovor Napisal/-a Marko008 »

Vera in znanost negresta nikoli skupaj.
Vera je lahko preprosto šarlatanstvo ali pa nakladanje nadnaravnih zgodbic.Znanost je pa bol stvar resničnosti oz.kaj v resnici res obstaja.
Bogovi in znanosti negresta nikoli skupaj.Vsaj to je moje stališče. 8)

knjigca
Prispevkov: 8
Pridružen: 4.10.2010 16:22

Re: Znanstveniki in vera v Boga

Odgovor Napisal/-a knjigca »

Marko008 napisal/-a:Vera in znanost negresta nikoli skupaj.
Ma, saj ne pravim, da gresta skupaj - ravno nasprotno, eni se naučijo, kako to držati narazen. Sicer si ne predstavljam čisto potrebnih mentalnih operacij, ampak praksa kaže, da so možne.
Vera je lahko preprosto šarlatanstvo ali pa nakladanje nadnaravnih zgodbic.Znanost je pa bol stvar resničnosti oz.kaj v resnici res obstaja.
Hehe, kak vernik bi najbrž hitro povedal, da religija še kako govori o resničnosti ... . No ja, če bo kdaj kdo izumil računalnik, ki bo tekel na molitev namesto na štrom, bom morala to seveda sprejeti. Dokaz je dokaz. :wink:

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Re: Znanstveniki in vera v Boga

Odgovor Napisal/-a kren »

Marko008 napisal/-a:Vera in znanost negresta nikoli skupaj.
In kako si razlagaš dejstvo, da je med znanstveniki veliko vernih? (npr. Maxwell, Planck, Knuth,...)

Uporabniški avatar
NoSee
Prispevkov: 609
Pridružen: 7.11.2010 17:04

Re: Znanstveniki in vera v Boga

Odgovor Napisal/-a NoSee »

kren napisal/-a:
Marko008 napisal/-a:Vera in znanost negresta nikoli skupaj.
In kako si razlagaš dejstvo, da je med znanstveniki veliko vernih? (npr. Maxwell, Planck, Knuth,...)
Clovek, raziskovalec ali umetnik, ima neko muzo, ki nudi ustvarjalni ali raziskovalni navdih. Pri mnogih umetnikih so to obcutki ob pogledu na zensko, pri nekaterih pa misel na absolutnost, na boga.
Kaj posameznik iz navdiha naredi, dolocijo rezultati njegovega delovanja..ce je to znanstvenik, mu bo bog pomenil koncno spoznanje stvarnosti, za kar si bo skozi znanost prizadeval doseci.

Po mojem je bog eno od mnogih gonil delovanja cloveka, preslikava vsemogocnosti posameznikovega ega na absolut. Med drugim.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Znanstveniki in vera v Boga

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

kren napisal/-a:In kako si razlagaš dejstvo, da je med znanstveniki veliko vernih? (npr. Maxwell, Planck, Knuth,...)
In kako si ti razlagaš dejstvo, da je med verniki veliko ateistov?

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Znanstveniki in vera v Boga

Odgovor Napisal/-a problemi »

NoSee napisal/-a:Po mojem je bog eno od mnogih gonil delovanja cloveka, preslikava vsemogocnosti posameznikovega ega na absolut. Med drugim.
Ali si lahko malo bolj natančen, kaj misliš s tem: preslikava vsemogocnosti posameznikovega ega na absolut. Ali s tem misliš na to, da ima posameznik občutek oziroma vednost, da je njegov ego vsemogočen in potem to vednost preslika na absolut. Nekako v smislu: "Ni bog ustvaril čoveka po svoji podobi, temveč je človek ustvaril boga po svoji". Ampak ali se ti ne zdi, da v tem primeru ne bi potreboval absoluta, saj bi sam zase menil, da je absolut (vsemogočen ego)?

No, da ne prehitevam, bom počakal na tvoj odgovor.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Znanstveniki in vera v Boga

Odgovor Napisal/-a problemi »

ZdravaPamet napisal/-a:
kren napisal/-a:In kako si razlagaš dejstvo, da je med znanstveniki veliko vernih? (npr. Maxwell, Planck, Knuth,...)
In kako si ti razlagaš dejstvo, da je med verniki veliko ateistov?
ZdravaPamet nisem prepričan da so te relacije primerljive: znanstvenik, ki je vernik in vernik, ki je nevernik (ateist). Ali se ti ne zdi, da se vernik/ateist izključujeta, razen seveda če ne ciljaš na vernike, katere sem sam opredelil kot tradicionaliste in jih tudi sam štejem med ateiste.

To te sprašujem, ker sem tvoje vprašanje razumel kot neki protiargument na krenovo vprašanje. Če pa to ni bil tvoj namen (protiargument), se ti opravičujem.

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Znanstveniki in vera v Boga

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

NoSee je napisal/-a:Po mojem je bog eno od mnogih gonil delovanja cloveka, preslikava vsemogocnosti posameznikovega ega na absolut. Med drugim.
Mislim, da je to človeška domišljija, ki je kot gonilo človekovega ustvarjanja.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Znanstveniki in vera v Boga

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

problemi napisal/-a:Ali se ti ne zdi, da se vernik/ateist izključujeta, razen seveda če ne ciljaš na vernike, katere sem sam opredelil kot tradicionaliste in jih tudi sam štejem med ateiste.
Si pa skromen. Skoraj gotov sem, da večina krščanov ne verjame v zobno miško, v Ateno, v Zevsa, v njegovo svetost Sveto letečo špagetarsko pošast itd. Torej so vsi glede tega ateisti. Kako zmorejo? Kako je to možno?
Nekateri, taki kot sem jaz, gremo pri svoji neveri pač še enega boga dlje in smo ateisti.

Uporabniški avatar
NoSee
Prispevkov: 609
Pridružen: 7.11.2010 17:04

Re: Znanstveniki in vera v Boga

Odgovor Napisal/-a NoSee »

problemi napisal/-a:
NoSee napisal/-a:Po mojem je bog eno od mnogih gonil delovanja cloveka, preslikava vsemogocnosti posameznikovega ega na absolut. Med drugim.
Ali si lahko malo bolj natančen, kaj misliš s tem: preslikava vsemogocnosti posameznikovega ega na absolut. Ali s tem misliš na to, da ima posameznik občutek oziroma vednost, da je njegov ego vsemogočen in potem to vednost preslika na absolut. Nekako v smislu: "Ni bog ustvaril čoveka po svoji podobi, temveč je človek ustvaril boga po svoji". Ampak ali se ti ne zdi, da v tem primeru ne bi potreboval absoluta, saj bi sam zase menil, da je absolut (vsemogočen ego)?

No, da ne prehitevam, bom počakal na tvoj odgovor.

Koncept boga je evolviral iz zgodnjih cloveskih druzbenih ureditvev, iz cascenja naravnih pojavov, torej 'visje sile'.
Ta nadcloveska zmoznost je dobila oblicje cloveka, kar je imelo(in ima) dodatno emotivno funkcijo, ki pripomore k cascenju in spostovanju te kvazi entitete.
Zakaj torej tukaj vpletat ego in njegovo preslikavo na absolut? Precej kompleksen pojav, a verjetno izvira iz nagnjenja k personifikaciji naravnih pojavov, jih oznacevati s cloveskimi lastnostmi. Bogovi so v mnozini(polbogovi), a tudi med njimi obstaja hierarhija, tako kot med ljudmi..zato se pojavi vrhovni bog, kot poglavar vsemogocni, ki se pri nekaterih religijah edini ohrani iz prakticnih razlogov.

Vsekakor je torej clovek ustvaril boga po svoji podobi. Lasten ego pa ni dovolj, saj je minljiv(razen ce se tega ne zaveda), zato potrebuje projekcijo na vecnost, absolutnost, da ohrani svojo podobo/idejo o sebi, kar je ego.

@zdravapamet
Vsak opredeljen teist je ateist za druge religije. Nacelo ekskluzivnosti.

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Re: Znanstveniki in vera v Boga

Odgovor Napisal/-a kren »

ZdravaPamet napisal/-a:
kren napisal/-a:In kako si razlagaš dejstvo, da je med znanstveniki veliko vernih? (npr. Maxwell, Planck, Knuth,...)
In kako si ti razlagaš dejstvo, da je med verniki veliko ateistov?
ZdravaPamet napisal/-a:Skoraj gotov sem, da večina krščanov ne verjame v zobno miško, v Ateno, v Zevsa, v njegovo svetost Sveto letečo špagetarsko pošast itd. Torej so vsi glede tega ateisti. Kako zmorejo? Kako je to možno?
Nisem zadovoljen s tem odgovorom, zato ker vedno lahko skrčiš polje dometa nekega prepričanja, ko se izkaže, da je bilo glede neke stvari nezadostno. Podobno kot pri zamenjavi ene paradigme z drugo: npr. za Newtonovo mehaniko lahko vedno rečemo da velja samo za hitrosti \(v<<c\), potem pa ne več. Potem pa velja Einsteinova. Ampak kaj če bi našli še druge primere Newtonove mehanike, kjer ne bi veljala? (kot npr. pri zamenjavi flogistonske teorije v kemiji s kalorično, kjer se je pojavljajo vedno več primerov, ko stara teorija preprosto ni več delovala) Bi potem rekli, da velja samo za tiste primere,... za katere pač velja? Ali velja vera vernika samo za tista prepričanja,... za katera pač velja?

Očitno s tem 'krčenjem' ne pridemo daleč in ne razložimo kaj dosti, oz. to (prekomerno) krčenje primerov je preprosto pokazatelj tega, da neka teorija oz. argumenti preprosto niso več sposobni razložiti kaj se s stvarmi dogaja. Zato krčenje ateizma na posamezne primere ali pa krčenje verovanja na samo določeno verovanje (in podtikanje ateizma vsemu drugemu) zame ni dovolj dobra razlaga. Je simptom pomanjkanja razlage.

Kako si torej razložiti dejstvo, da so nekateri izmed velikih znanstvenikov bili tudi verni?

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Znanstveniki in vera v Boga

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

kren napisal/-a:Nisem zadovoljen s tem odgovorom, zato ker vedno lahko skrčiš polje dometa nekega prepričanja, ko se izkaže, da je bilo glede neke stvari nezadostno. Podobno kot pri zamenjavi ene paradigme z drugo: npr. za Newtonovo mehaniko lahko vedno rečemo da velja samo za hitrosti v<<c, potem pa ne več. Potem pa velja Einsteinova. Ampak kaj če bi našli še druge primere Newtonove mehanike, kjer ne bi veljala? (kot npr. pri zamenjavi flogistonske teorije v kemiji s kalorično, kjer se je pojavljajo vedno več primerov, ko stara teorija preprosto ni več delovala) Bi potem rekli, da velja samo za tiste primere,... za katere pač velja? Ali velja vera vernika samo za tista prepričanja,... za katera pač velja?
Znanost ni vera in ne gre za versko prepričanje. In ne kliči religije znanost. Stori ji uslugo in jo imenuje religija.
kren napisal/-a: Očitno s tem 'krčenjem' ne pridemo daleč in ne razložimo kaj dosti, oz. to (prekomerno) krčenje primerov je preprosto pokazatelj tega, da neka teorija oz. argumenti preprosto niso več sposobni razložiti kaj se s stvarmi dogaja. Zato krčenje ateizma na posamezne primere ali pa krčenje verovanja na samo določeno verovanje (in podtikanje ateizma vsemu drugemu) zame ni dovolj dobra razlaga. Je simptom pomanjkanja razlage.
Čisto iskren bom. Ne vem, kaj iščeš.
kren napisal/-a:Kako si torej razložiti dejstvo, da so nekateri izmed velikih znanstvenikov bili tudi verni?
Oprosti, ampak: daj no! Zastavil si vprašanje, kako razložiš dejstvo, da je veliko znanstvenikov vernih. Jaz pa sem vprašal podobno vprašanje: kako razložiš dejstvo, da je veliko vernikov ateistov.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Znanstveniki in vera v Boga

Odgovor Napisal/-a problemi »

NoSee popolnoma se strinjam, izhajaš iz zgodovine religij, in tudi sam sem na parih mestih, moram priznati, da ne na tem nivoju, trdil isto. Mene je zmotila formulacije: "posameznikov vsemogočni ego". Ker sem to razumel kot da je imel posameznik nek občutek oziroma vedenje, da je vsemogočen.To tudi sam popraviš s tem vprašanjem: "Zakaj torej tukaj vpletat ego in njegovo preslikavo na absolut'", kjer si uporabil termin s katerim se tudi sam poponlnoma strinjam.

Poleg tega pa dobrodošel-a na forumu.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Znanstveniki in vera v Boga

Odgovor Napisal/-a problemi »

ZdravaPamet napisal/-a:
problemi napisal/-a:Ali se ti ne zdi, da se vernik/ateist izključujeta, razen seveda če ne ciljaš na vernike, katere sem sam opredelil kot tradicionaliste in jih tudi sam štejem med ateiste.
Si pa skromen. Skoraj gotov sem, da večina krščanov ne verjame v zobno miško, v Ateno, v Zevsa, v njegovo svetost Sveto letečo špagetarsko pošast itd. Torej so vsi glede tega ateisti. Kako zmorejo? Kako je to možno?
Nekateri, taki kot sem jaz, gremo pri svoji neveri pač še enega boga dlje in smo ateisti.
ZdravaPamet, se ti zajabevaš z mano? Kaj to pišeš?

NoSee ti je odgovoril-a.

Odgovori