Vegetarijanstvo

Človek kot stroj, o flori in favni...
Odgovori
Darwinist
Prispevkov: 10
Pridružen: 18.9.2010 22:22

Vegetarijanstvo

Odgovor Napisal/-a Darwinist »

Pozdravljeni.

Prvič pišem na vaš forum, berem pa ga že dlje časa.

Težim k znanju in zato vedno rad prisluhnem vsem argumentom. Zanima me namreč resnica. Čeprav v tej temi nisem ravno najbolj nevtralen opazovalec - sam namreč naravnost uživam ob mesnih jedeh, zelenjave pa praktično ne jem, ker je ne maram - me kljub vsemu zanima, kakšni so razlogi PROTI vegetarijanstvu. O plusih lahko berem praktično povsod, mediji nas vse bolj zasipavajo z zdravstvenimi "dejstvi" in moralnimi vrednotami, pa bi rad slišal še za minuse. Žal med brskanjem po internetu nisem naletel na ničesar drugega kot na nekaj skopih argumentov, ki so bili hitro demantirani (o vitaminu B12 in proteinih itd.).

Še najboljša stvar, ki sem jo prebral, je sledeča:

To produce a cell is not an easy process for the human body. Being a parent to all cells, a human being is supposed to be responsible for all of them. The human body is unable to generate all substances necessary for the production of cells. It has only 12 or 20 protein amino acids required for the process. The remaining chemicals are supposed to be delivered with food. Each and every human cell is supposed to be supplied with first class animal protein.
...
Some may say that there is enough protein in vegetables (beans, for example) True, but recent studies show that vegetable protein can be digested only with the help of its animal analogue.
...
Experts have recently put forward a hypothesis that can justify vegetarians. Scientists assert that there are people with irregular metabolism. They do not need animal protein at all. However, such people can be described as a mistake of nature. There are many of them, but most vegetarians are mistaken in their devotion according to this theory.

http://english.pravda.ru/health/30-01-2 ... etarian-0/

Torej, zanima me ključno vprašanje: ali lahko vegetarijanec kljub nezauživanju mesa z drugo hrano živi zdravo?
Vse ostalo, zakaj naj bi kdo bil ali ne bil vegetarijanec, me ne zanimajo. Razni moralni nasveti še manj.

Je kdo izmed vaš bolj poučen o tej temi. Je kdo našel zanimive linke, literaturo ali dokumentarce na to temo?

Lep pozdrav

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Vegetarijanstvo

Odgovor Napisal/-a problemi »

Pozdravljen.

Predlagal bi ti, da prvo napišeš oziroma začneš tekst z naslednjim stavkom:
Darwinist napisal/-a:Vse ostalo, zakaj naj bi kdo bil ali ne bil vegetarijanec, me ne zanimajo. Razni moralni nasveti še manj.
, ker se mi zdi nevljudno, da skozi branje teksta že razmišljam o nekemu odgovoru, v predzadnjem stavku mi pa zapreš usta.
Darwinist napisal/-a:Težim k znanju in zato vedno rad prisluhnem vsem argumentom. Zanima me namreč resnica.
Zakaj kar ne določiš, kateri so ti vsi argumenti oziroma kar jih ostane, kajti z onim zgornjim stvakom jih večino tako ukineš.
Darwinist napisal/-a:... kakšni so razlogi PROTI vegetarijanstvu.
Čemu to vprašanje? Če pa že, kako misliš, da ti bo uspelo, dobiti odgovor na to vprašanje in resnico, katero si želiš, z naslednjim diskurzom:
Darwinist napisal/-a:To produce a cell is not an easy process for the human body. Being a parent to all cells, a human being is supposed to be responsible for all of them. The human body is unable to generate all substances necessary for the production of cells. It has only 12 or 20 protein amino acids required for the process. The remaining chemicals are supposed to be delivered with food. Each and every human cell is supposed to be supplied with first class animal protein.
...
Some may say that there is enough protein in vegetables (beans, for example) True, but recent studies show that vegetable protein can be digested only with the help of its animal analogue.
...
Experts have recently put forward a hypothesis that can justify vegetarians. Scientists assert that there are people with irregular metabolism. They do not need animal protein at all. However, such people can be described as a mistake of nature. There are many of them, but most vegetarians are mistaken in their devotion according to this theory.

http://english.pravda.ru/health/30-01-2 ... etarian-0/
ko pa je, verjetno bolje dobiti odgovor na vprašanje, ki je meni veliko bolj relevantno, kar se tiče neke dileme glede vegeterijanstva in vsejedstva (upam, da je prava beseda), recimo, do kakšnih sprememb, kar je zahteva ekstremne vegetarijanske (veganske) opcije, v politiki prehrane človeka (opustitvi uživanja mesa) lahko pride, glede na vse večje zahteve, vedno večje mase ljudi, ki z moralnega, etičnega in pravnega vidika opozarjajo na to, da je potrebno zaščititi živali pred neupravičeno ekploatacijo (večje pravice za živali).

Mislim, lahko se motim, ampak to je eden od primerov, kako vzrajanje na samo enemu diskurzu, ker kaj hitro nekoga privede do takega vprašanja:
Darwinist napisal/-a:ali lahko vegetarijanec kljub nezauživanju mesa z drugo hrano živi zdravo?.
ki bi bilo edino smiselno, če bi ti Darwinist, ravnokar uletu z neke odaljene galaksije, kjer ne lovijo naših TV programov. Mogoče bom malo nesramen, ampak ne morem se zadržati, to vprašanje mi je priklicalo v misli eno pesem: "A je v Šiški še kaj odprtega?", ki sem jo takoj malo parafraziral v: "A je v Indiji še kdo živ?"

Darwinist
Prispevkov: 10
Pridružen: 18.9.2010 22:22

Re: Vegetarijanstvo

Odgovor Napisal/-a Darwinist »

No, še dobro, da sem tako napisal in očitno sem prav domneval, da se bo debata v nasprotnem primeru razvila v smer, ki mi v tem trenutku ni relevantna. Po želji lahko tudi o tem debatirate, a pravim, da je debat na to temo že tako preveč, osebno pa me zanimajo nekatere druge stvari. Torej, kar je zame v tem trenutku ključno, je vprašanje, če vegetarijanci lahko živijo zdravo, lahko z ostalo prehrano zaužijejo dovolj hranilnih snovi in če se morda zaradi vegetarijanstva lahko kmalu soočajo še s kakšnimi drugimi zdravstvenimi problemi? Člankov na to temo pa je precej manj, razen neargumentiranih s strani raznih zelenih organizacij, ki jih sam ne jemljem stoodstotno resno. Zanima me, kaj o tem pravi znanost.

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Vegetarijanstvo

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

Torej, zanima me ključno vprašanje: ali lahko vegetarijanec kljub nezauživanju mesa z drugo hrano živi zdravo?
Problemi ti je že odgovoril, da je tvoje vprašanje popolnoma nesmiselno.

Pa tudi sam že dvajset let ne uživam nobenega mesa in dvajset let nisem bil pri zdravniku.

Mislim, da mora vsak sam pri sebi razčistiti in spoznati, kaj je za njega dobro in kaj ne. Ne obstaja idealna prehrana.

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Vegetarijanstvo

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

Zanima me, kaj o tem pravi znanost.
Znanost pravi to, da z raznoliko prehrano, ki vsebuje še mlečne izdelke, v telo vneseš dovolj vseh esencialnih snovi.
Torej raznolika prehrana..od sadja, zelenjave, žit, semen , stročnic.....

KrNeKi3
Prispevkov: 2
Pridružen: 25.9.2010 0:11

Re: Vegetarijanstvo

Odgovor Napisal/-a KrNeKi3 »

roberto11 napisal/-a:
Zanima me, kaj o tem pravi znanost.
Znanost pravi to, da z raznoliko prehrano, ki vsebuje še mlečne izdelke, v telo vneseš dovolj vseh esencialnih snovi.
Torej raznolika prehrana..od sadja, zelenjave, žit, semen , stročnic.....
Ampak raznolika prehrana pomeni tudi meso a ne? Seveda je odvisno tudi od priprave, pa z ničem ni dobro pretiravati.

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Vegetarijanstvo

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

Ampak raznolika prehrana pomeni tudi meso a ne? Seveda je odvisno tudi od priprave, pa z ničem ni dobro pretiravati.
Moja trditev se je nanašala na naslov teme, če je možno zdravo živeti brez mesa. Seveda pa o tem ni dvoma.

Medicina se vedno bolj nagiba k temu, da meso ni nujno potrebno za zdravo življenje. Razen za otroke bi še naj bilo pomemben vir beljakovin zaradi rasti.

Strinjam se, da z ničemer ni dobro pretiravati. Saj pretiravanje poruši zdravo razmerje hranilnih snovi, ki jih vnašamo v telo in tako obremenjujemo določen del telesa ali pa v telo ne vnesemo vseh esencialnih snovi.

Problem ni samo meso, ampak predelana in rafinirana hrana. Takšna hrana več ne vsebuje naravnega ravnovesja hranilnih snovi, ampak ponavadi vsebuje preveč nasičenih maščob in enostavnih OH, premalo pa mineralov in vitaminov. Preveč energije in premalo pomožnih snovi, ki sodelujejo pri prebavi.

Menim, da bi bili ljudje bolj zdravi že s tem, če bi malo manj jedli. Saj pravijo, da je že vsak tretji otrok predebel....

silvester1234
Prispevkov: 389
Pridružen: 30.3.2010 11:01

Re: Vegetarijanstvo

Odgovor Napisal/-a silvester1234 »

Tudi sam sem preizkusil biti vsejed in vegetarianec. Biti slednje je v redu, ko moraš telo prečistiti strupov itd. Za težaške delavcein otroke v
rasti, pa ni pametno vstrajati na vegetarianstvu. Telo rabi nekakšen balans glede na stanje (rast, bolezen, težka dela). Če pa se človek
ukvarja samo z intelektualnim delom, pa bi priporočil vegetarianstvo. Na vsake par let pa malo zopet prekiniti z vegetarianstvom.

floko2
Prispevkov: 101
Pridružen: 21.10.2010 14:52

Re: Vegetarijanstvo

Odgovor Napisal/-a floko2 »

Biti slednje je v redu, ko moraš telo prečistiti strupov itd.
Kakšnih strupov?

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Re: Vegetarijanstvo

Odgovor Napisal/-a mriz »

silvester1234 napisal/-a:Za težaške delavcein otroke v rasti, pa ni pametno vstrajati na vegetarianstvu. Telo rabi nekakšen balans glede na stanje (rast, bolezen, težka dela).
Jaz sem do nedavnega mislil, da vegetarianstvo ne more priti v poštev za kake bolj težkokategorne športnike (gvihterji, boksarji itd.), ampak dejansko je tako, da večina teh z 'normalno' hrano itak ne more dosečt priporočenega dnevnega vnosa beljakovin, zato uporabljajo dodatke k prehrani (mislim na proteine v prahu in podobno, ne kaj bolj sumljivega), s katerimi lahko to težavo rešijo, tako da se mi možnost tovrstnih težaških delavcev, ki bi hkrati bili vegetarianci (verjetno pa ne ravno vegani), zdaj zdi čisto sprejemljiva (čeprav meni osebno kaj takega niti malo ne diši).

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Vegetarijanstvo

Odgovor Napisal/-a problemi »

mriz napisal/-a:
silvester1234 napisal/-a:Za težaške delavcein otroke v rasti, pa ni pametno vstrajati na vegetarianstvu. Telo rabi nekakšen balans glede na stanje (rast, bolezen, težka dela).
mriz napisal/-a:Jaz sem do nedavnega mislil, da vegetarianstvo ne more priti v poštev za kake bolj težkokategorne športnike (gvihterji, boksarji itd.), ampak dejansko je tako, da večina teh z 'normalno' hrano itak ne more dosečt priporočenega dnevnega vnosa beljakovin, zato uporabljajo dodatke k prehrani (mislim na proteine v prahu in podobno, ne kaj bolj sumljivega), s katerimi lahko to težavo rešijo, tako da se mi možnost tovrstnih težaških delavcev, ki bi hkrati bili vegetarianci (verjetno pa ne ravno vegani), zdaj zdi čisto sprejemljiva (čeprav meni osebno kaj takega niti malo ne diši).
Sicer bi moral preveriti, ampak mislim, da je bil Željko Mavrović (bokser) vegetarianec.

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: Vegetarijanstvo

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

ZAKAJ BITI MESOJEDEC?

Zaradi tega, ker lahko UŽIVAŠ ko ješ meso, drugega plusa ni, ker sa da čisto zdravo preživet tudi brez njega (dokaz iz druge roke (mam vegi ženo)!

Vsekakor si več škode narediš, če ješ fast foode pa razne pakirane zadeve s polno E-ji kot pa če si vegetarjanec:).

PS: Stric ki je vetrinar razlaga dokaz, zakaj smo ljudje pol-pol. Ovce, ki so stroge vegetarjanke imajo 22 metrov čreva, pes ki je emsojed ima 6 metrov, človek pa 11 metrov. Sedaj si pa preračunajte česa smo več jedli skozi našo zgodovino! Ker dolžina črevesa določa kakšno hrano lahko prebavljaš!

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Vegetarijanstvo

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

Zaradi tega, ker lahko UŽIVAŠ ko ješ meso, drugega plusa ni, ker sa da čisto zdravo preživet tudi brez njega (dokaz iz druge roke (mam vegi ženo)!
Točno tako.

Podobno je s sladkarijami....Edina korist je, ko uživaš, a po drugi strani pa ima prečiščen sladkor ogromno stranskih posledic.

silvester1234
Prispevkov: 389
Pridružen: 30.3.2010 11:01

Re: Vegetarijanstvo

Odgovor Napisal/-a silvester1234 »

Se strinjam, da je vegetarijanstvo bolj zdravo kot mesojedstvo. Osebno imam obdobja, ko mi meso smrdi in jem vegetarijansko
hrano in tista druga, tudi z mesom. Osebno poslušam hotenja svojega organizma, kar se mi trenutno še ni izneverilo, razen ko
pretiravam (jem neuravnoteženo). Glede na metabolizem in način življenja pa bi presojo prepustil posamezniku. V izogib E-jem
in še čemu, pa bi bilo najbolj zdravo pridelati naravno hrano doma in pa v čistem okolju. To počnem sam in povem vam, da je
polnovrednost pridelkov čisto druga.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Vegetarijanstvo

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »


Odgovori