Stran 1 od 1

Izguba spomina

Objavljeno: 1.10.2010 8:19
Napisal/-a kiky84
Mene pa zanima kako vpliva izguba spomina na psihično stanje osebe. Recimo, da ima oseba X močno depresijo,znake psihotike,shizofrenijo. Nato doživi prometno nesrečo oz. poškodbo glave pri kateri izgubi popoln spomin. Kaj se zgodi z njegovim psihološkim profilom? Ali vse prisotne psihične bolezni izginejo ali ostanejo?

Re: Izguba spomina

Objavljeno: 1.10.2010 12:42
Napisal/-a mriz
Hm, si se že kdaj napil/a v stanju hude žalosti?


(In ja, vem da so bolezni druga kategorija)

Re: Izguba spomina

Objavljeno: 1.10.2010 13:28
Napisal/-a kiky84
No, če pa veš, da so bolezni druga kategorija potem drugič zadrž tak komentar za sebe.

Re: Izguba spomina

Objavljeno: 1.10.2010 13:30
Napisal/-a roberto11
Psihične bolezni, kot depresija so odsev raznih travm in prepričanj, ki so shranjena v spominu. Če oseba izgubi spomin, potem izgine tudi depresija, ki je temeljila na teh spominih.
Seveda pa oseba, v karakternem smislu še vedno ostane bolj ali manj ista, zato tudi obstaja možnost, da se bo depresija ponovila, saj bo oseba v določenih situacijah lahko ravnala enako ali podobno.

Seveda je prav tako pomembno, kaj si predstavljaš pod izgubo popolnega spomina....Če to pomeni, da se izgubi vse, da se oseba povrne na raven dvoletnega otroka, potem se seveda vzpostavi takšno osebnostno stanje, kot je bilo takrat. In takrat še oseba ni bila v stanju depresije.

Re: Izguba spomina

Objavljeno: 1.10.2010 13:36
Napisal/-a mriz
No, če pa veš, da so bolezni druga kategorija potem drugič zadrž tak komentar za sebe.
Zmenjeno, ampak samo dokler ti ne boš povezovala shizofrenije in spomina.

roberto11 napisal/-a:Psihične bolezni, kot depresija so odsev raznih travm in prepričanj, ki so shranjena v spominu. Če oseba izgubi spomin, potem izgine tudi depresija, ki je temeljila na teh spominih.
A ni finta travme je ravno že to, da se človek ne spomni njenega direktnega vzroka...

Re: Izguba spomina

Objavljeno: 1.10.2010 13:37
Napisal/-a kiky84
Hmm...nevem a ni depresija povezana tudi z serotoninom? Kar je tudi dokazano. Pa recimo shizofrenija je tudi povezana s tem, da ti del možganov začne odmirat.
Popoln spomin sem mislil bolj na amnezijo.

Re: Izguba spomina

Objavljeno: 1.10.2010 17:50
Napisal/-a roberto11
A ni finta travme je ravno že to, da se človek ne spomni njenega direktnega vzroka...
Največkrat je problem v tem, da nekega določenega spomina ne zna povezati s tem. Oziroma ne razume, da mu neko dejanje v preteklosti, sedaj povzroča težave.
Torej se gre za razumevanje samega sebe...Človek se na primer spomni, da je starš bil nasilen, ne zna pa tega povezati s travmo in zato ne razume posledic.
Ali pa, če so nekoga zapirali v temne prostore....Tega se človek spomni, ne razume pa, da se sedaj zaradi tega boji teme ali zaprtih prostorov.....

Seveda je možno, da se nek dogodek zgodi v ranem otroštvu in se ga človek kasneje ne spomni, vendar je to še vedno spomin, pa čeprav le v podzavesti.
Do tega pa se da priti s pomočjo hipnoze.
Hmm...nevem a ni depresija povezana tudi z serotoninom? Kar je tudi dokazano.
Povezana je...Saj naše psihično stanje seveda povzroča izločanje določenih hormonov.
Če se boš izpostavljal nekim nevarnostim, boš imel v krvi več adrenalina...Če se boš izpostavljal depresivnim stanjem in videl svet le kot kup žalosti, bo to seveda to povezano s količino serotonina.

Človek z raznimi AD želi vplivati na stanje raznih hormonov, vendar pa zdravila človeka ne pozdravijo depresije, če se ne odstrani vzrok. Ki pa je v vzorcih razmišljanja in načinu življenja.

Re: Izguba spomina

Objavljeno: 21.10.2010 11:34
Napisal/-a silvester1234
Če laično razmišljam je amnezija npr. nekakšen reset možganov in ostanki spomina, ali pa kemijski ostanki življenja pred tem,
le nekakšen zametek, ki nas lahko vrne na stare vzorce odnosa do sveta in lastne individualnosti. Pri demencah in podobnem pa
si mislim, da ni več mogoča povrnitev v zdravo stanj.