Fuzija, fisija, E

Tehnika. Kako deluje...? Zakaj ne moremo narediti...?
Odgovori
alexa-lol
Prispevkov: 380
Pridružen: 12.5.2006 19:57

Fuzija, fisija, E

Odgovor Napisal/-a alexa-lol »

hi,
zdaj sem bral nekaj o fisijskih reaktorjih(Življenje in tehnika) pa je pisalo, da nekje v EU delajo na projektu kjer bi iz 50MW vložene E dobili 500MW(skozi spajanje delcev).

Torej fisija nam daje enrgijo.
Vsi pa vemo, da nam razpadanje delcev tudi da enrgijo(JEK).

Torej zanima me zakaj ne bi morali najprej spojiti x atomov v uran...dobili bi veliko energije + uran(veliko E; ki ga ne bi rabili za nič ampak to tukaj ni pomembno)?

Torej mislim nekja v smislu
H->He.... ->U235
H<-He....<-U235

Energija nastaja(se sprošča) pri fuziji, fisiji, torej zakaj to ne bi moralo delovati.

in ja vem za fiz. zakon, ki pravi da energija ne nastaja ampak se samo spreminja iz ene oblike v drugo.

lp

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Kot si ze sam opazil, to nima smisla. Gre za sproscanje vezavne energije. Najbolje vezan element je zelezo, elementi pod zelezom dajejo energijo pri fuziji, nad njim pa pri fisiji. Tehnicna zahteva je se, da lahko element pripravis do tega da se cepi ali zliva.

alexa-lol
Prispevkov: 380
Pridružen: 12.5.2006 19:57

Odgovor Napisal/-a alexa-lol »

Ja kje so pa problemi pri fisiji?
Je brez sevanja(radioaktivnega), vodika imamo skoraj neskončno...

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Glede na govor o vodiku si verjetno mislil fuzijo. Tezko je segreti na temperaturo zlivanja, se tezje je pa snov obdrzati skupaj. Pri teh temperaturah namrec ne mores imeti trdne posode tako da zdaj probavajo plazmo zadrzevat s pomocjo "magnetne steklenice" (tokamak). Ko se reakcija zacne, se zaradi segrevanja snov zacne razpenjati ("eksplozija"), tlak pade in reakcija ugasne.

alexa-lol
Prispevkov: 380
Pridružen: 12.5.2006 19:57

Odgovor Napisal/-a alexa-lol »

ja fuzijo sem mislil...
morda veš koliko energije se da v praksi dobiti z zlitjem 1 atoma oz. 1 mola H?
V teoriji se zračuna po Einsteinovi enačbi sam kaki so zemljski izkoristki?

No potem dobimo He. Se tega ne da "fuzirat"?

Jurij
Prispevkov: 585
Pridružen: 27.2.2006 11:09

Odgovor Napisal/-a Jurij »

hočš rečt zlivat v težje elemente? ja, da se. sam optrebuješ še vč energije da reakcija poteče. Skoz težje je zlivat jedra, dokler ne prideš do železa. mogoče te bo zanimal, kaj so 'magična števila': to so števila nevtronov oz. protonov in nevtronov v jedrih ki naj bi bila med bolj obstojnimi.

alexa-lol
Prispevkov: 380
Pridružen: 12.5.2006 19:57

Odgovor Napisal/-a alexa-lol »

Magicna tevila...to sem nekaj bral v zvezi da bi iz formule dolocili lastnosti spojine

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

kaj ni to to kar poteka v soncu? iz H nastane He, potem C....itd vse do Fe?

Jurij
Prispevkov: 585
Pridružen: 27.2.2006 11:09

Odgovor Napisal/-a Jurij »

ja, tm se pa pr večini zvezd ustavi. zmanka jim goriva.

Odgovori