Digitalni kompas

Tehnika. Kako deluje...? Zakaj ne moremo narediti...?
Grothorious
Prispevkov: 18
Pridružen: 26.4.2008 0:15

Digitalni kompas

Odgovor Napisal/-a Grothorious »

Lep pozdrav!

Ze pred casom sem na telefonu (nokia) videl, da ima digitalni kompas, in si ne morem priti na jasno na kaksnem principu deluje. Prosim za pomoc :)

Uporabniški avatar
fogl
Prispevkov: 546
Pridružen: 7.11.2004 20:25
Kraj: Radovljica

Re: Digitalni kompas

Odgovor Napisal/-a fogl »

Meri zemeljsko magnetno polje.

Možno pa da tudi preko gps (nekatere nokie ga imajo), tam pa glede na dva zaporedna položaja določi smer.

Grothorious
Prispevkov: 18
Pridružen: 26.4.2008 0:15

Re: Digitalni kompas

Odgovor Napisal/-a Grothorious »

Hmm... tist kompas deluje tud če je telefon položen na mizo in ga obračaš. To po moje ni dost za gps, gps je cca. do pol metra natančn, se pravi da se telefon ne premakne dost. Če pa meri magnetno polje zemlje, a mi lahko mogoče bolj natančno poveš s kakšno aparaturo? A ni taka tehnologija dokaj draga?

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Digitalni kompas

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Merjenje magnetnega polja ni nic kompliciranega. Verjetno je par hallovih sond - potrosni material.

Uporabniški avatar
fogl
Prispevkov: 546
Pridružen: 7.11.2004 20:25
Kraj: Radovljica

Re: Digitalni kompas

Odgovor Napisal/-a fogl »

Ta zadeva je lahko tudi zastonj, če bi se rad igral s tem. Veliko proizvajalcev integriranih vezij namreč ponuja brezplačne vzorce. Mislim da imam doma dva Philipsova kompasa (samo integrirano vezje), če te zanima ti lahko enega dam, moraš pa poznat malo elektronike in sprogramirat kak mikrokontroler predenj kaj uporabnega dobiš iz njega.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Digitalni kompas

Odgovor Napisal/-a GJ »


NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Re: Digitalni kompas

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

Kako natačni so taki "magnetometri", bi se dalo meriti spremebe xzy komponentah v Zemeljskega polja?

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Digitalni kompas

Odgovor Napisal/-a GJ »

NIKKI napisal/-a:Kako natačni so taki "magnetometri", bi se dalo meriti spremebe xzy komponentah v Zemeljskega polja?
Oglej si datasheet, kjer ti vse piše!

Lep dan..

NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Re: Digitalni kompas

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

Wow! :roll: Si nisem mislil, da so sonde tako dobre !

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Digitalni kompas

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Daj no, za magnetno polje zemlje je tale komaj dovolj. Ce ima natancnost \(1\mu \mathrm{T}\), zemljino magnetno polje pa je okrog \(50\mu \mathrm{T}\), to ne daje ne vem kaksne natancnosti. V laboratorijski izvedbi (ne v kompaktnem cipu s konverzijo v digitalni signal) lahko meris precej bolj natancno, navsezadnje napetosti in tokove znamo zelo dobro izmeriti, termicni sum pa v laboratoriju tudi lahko omejis.

NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Re: Digitalni kompas

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

Pa saj ne gre za Mhz-e - gostote meritev ampak za mHz , koren od 10^9 je če vedno cca 10^4 ali ne? Torej meriš npr. 20 minut in kaj se dogaja? Integriraš semplanje reda velikosti MHz. Ali kaj ne razumem prav? Za Zemljo je itak karekteristični čas 6400 km/300000 km/s cca 20 KHz.

P.S.: Sem odraščal v analognih časih; tule je primer mojih izkušenj (dometa takrat) :
http://www.britastro.org/aurora/jamjar.htm
http://www.eaas.co.uk/news/magnetometer.html ,
zato moje navdušenje! :lol:

Grothorious
Prispevkov: 18
Pridružen: 26.4.2008 0:15

Re: Digitalni kompas

Odgovor Napisal/-a Grothorious »

Fogl: Hvala za prijaznost, ampak me je sam princip delovanja zanimal.

Drugače pa vsem hvala za odgovore, zakon ste :D

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Digitalni kompas

Odgovor Napisal/-a GJ »

NIKKI napisal/-a:Wow! :roll: Si nisem mislil, da so sonde tako dobre !
Ma, imaš kar nekaj proizvajalcev. Najbolj poznan je verjetno Honeywell, Izdeluje tako čipovje kot tudi module. Kompasi ti azimut določijo na 0,5 stopinje natančno, glej recimo:http://www.ssec.honeywell.com/magnetic/ ... ml#HMR3000
Cena za HMR3000-DEMO-232 demo board okoli 800 zelencev. 8)

Lep dan..

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Digitalni kompas

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

NIKKI napisal/-a:Pa saj ne gre za Mhz-e - gostote meritev ampak za mHz , koren od 10^9 je če vedno cca 10^4 ali ne? Torej meriš npr. 20 minut in kaj se dogaja? Integriraš semplanje reda velikosti MHz. Ali kaj ne razumem prav? Za Zemljo je itak karekteristični čas 6400 km/300000 km/s cca 20 KHz.
No, ampak to ne spremeni tega, da imas resolucijo output signala na 0.33 mikrotesla. Sampli iz cipa itak prihajajo pri 7.7Hz, s sestevanjem signalov pa izboljsas sum, ne mores pa veliko narest z resolucijo. 1MHz je samo frekvenca ''procesorja''.

Karakteristicni cas zemlje pa itak nima veze tukaj, polje je konstantno, frekvenca o kateri govorimo je samo hitrost digitalnega cipa.

NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Re: Digitalni kompas

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

Ups, oprosti jaz sem spregledal , da je čitanje samo 7.7 HZ. No pa dajmo drug karakteristični čas- 29 dni. ki je odvisen od aktivnosti Sonca. Saj to je smisel vaje, spremljati spremembo B(x,y,z) po času. Nekaj podobnega kot je počel v 18. stoletju ('??? pišem na pamet) Ivan Dizma Florjančič de Gruenfeld v Šentvidu pri LJ, ki je meril deklinacijo magnetnice.
Ne mislim, da bi kdo tekmoval s Prof. Stepišnikom, ki je baje videl spremembe polja zaradi avtobusov na Jadranski ali celo kopanje s krampi, ko so popravljali nekaj na cesti. :roll:
Torej bi bili integraciji s minutno periodo in druga npr. 1 dan čisto dovolj, prva je namenjena zaznavi velikih skokov ob izbruhih Sonca (takrat bi itak prišlo do saturacije), druga pa za redno spremljanje aktivnosti sistema Sonce- Zemlja.
To bi bila "lušna" vaja za raziskovalno nalogo kakšnega srednješolca.
Kakšen VooDoo v zvezi s potresno aktivnostjo, prepuščam Celici. :wink:

P.S.: Aja, da ne bo nesporazuma, ta 3D kompas bi bil na miru, najbolj zakopan kje kjer ni civilizacijskih motenj!

Odgovori