2 tuljavi

Tehnika. Kako deluje...? Zakaj ne moremo narediti...?
ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Če nista magnetno sklopljeni, se ni treba igrati z medsebojno indukivnostjo (M=0). Napetosti na obeh tuljavah sta enaki. Za prvo tuljavo velja U1=L1 I1', za drugo pa U2=L2 I2'. Toka s črticami sta odvoda po času. Za nadomestno vezje (ena tuljava nadomesti obe) pa U=L(I1'+I2'). Tokove iz prvih dveh enačb vstaviš v tretjo in pokrajšaš napetosti (U1=U2=U). Dobiš 1/L1+1/L2=1/L.

Uporabniški avatar
uros
Prispevkov: 94
Pridružen: 13.4.2003 14:49

Odgovor Napisal/-a uros »

Hvala za odgovor. Mislim, da mi še ni popolnoma jasno. Kakšna napetost je U = LI? Če gre za inducirano napetost, ki se pojavi po spremembi toka, bi moralo biti LΔI/Δt.(Na tuljavi po ustalitvi toka napetosti več ni) Po tej enačbi sicer dobimo isti rezultat, saj se čas pokrajša, vendar pa ne vem, zakaj se mora v obeh tuljavah inducirati enaka napetost.? Lažje je, če imamo opravka z izmeničnim tokom. Tam potem preprosto vzamemo efektivno napetost ωLI in pridemo do željenega rezultata. (ampak, saj to je isti šmorn, se mi zdi)

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Ja, ja. Je dI/dt. Namesto tega sem pisal I', kar pomeni odvod toka po času. Če vzporedno vežeš kakršen koli električni element, velja, da je vsota vseh napetosti po zaključeni poti enaka 0. Tuljavi sta pa vzporedno vezani, zato sta napetosti na tuljavah enaki.

Odgovori