žarilna nitka

Tehnika. Kako deluje...? Zakaj ne moremo narediti...?
Uporabniški avatar
Japi
Prispevkov: 230
Pridružen: 16.4.2004 17:17

Odgovor Napisal/-a Japi »

Kolikor je meni znano, je svetloba pri žarnici posledica visoke temperature wolframove nitke (bi rekel, da nekaj takega kot sevanje črnega telesa), ta pa je posledica toka (in upora) skozi to nitko. Tako da se po moji oceni nitka po dolžini segreva podobno hitro kot je hitrost širjenja električne motnje v vodniku. In tudi bi verjetno morali počakat nek določen čas, da bi se kompleten vodnik segrel na primerno temperaturo.

Za ostala vprašanja moram še malo premislit :D

mirtelo
Prispevkov: 138
Pridružen: 20.4.2004 8:25

Odgovor Napisal/-a mirtelo »

Ker nisem dobil zadovoljivega odgovora, si dovolim ponoviti vprašanje s prošnjo, da mi odgovorite:

Kot ste vrjetno ugotovili, mene zanima predvsem širjenje motnje ali po vodniku ali po cevi. Če si zamislim enostaven vodovod. Zbiralnik, 6km cevi s padcem 30m in na koncu pipo. Sistem je že napolnjen z vodo in miruje. Odprem pipo. Motnja se širi s hitrostjo zvoka v vodi 1500 m/s. Kaj se zgodi?
Ali mi prične iz pipe teči voda, ko motnja doseže zbiralnik to je po 4.sekundah?
Pa ko pipo zaprem. Kaj se dogaja?

Približno me tudi zanima za električni tok. Ali je z razdaljo omejena distribucija? Kaj se dogaja pri izmeničnem 50Hz in kaj pri visokih frekvencah?

Hvala za odgovore

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

mirtelo napisal/-a:Kot ste vrjetno ugotovili, mene zanima predvsem širjenje motnje ali po vodniku ali po cevi. Če si zamislim enostaven vodovod. Zbiralnik, 6km cevi s padcem 30m in na koncu pipo. Sistem je že napolnjen z vodo in miruje. Odprem pipo. Motnja se širi s hitrostjo zvoka v vodi 1500 m/s. Kaj se zgodi?
Ali mi prične iz pipe teči voda, ko motnja doseže zbiralnik to je po 4.sekundah?
Pa ko pipo zaprem. Kaj se dogaja?
1) Voda začne teči takoj , saj je delta tlak pri 30m približno 3 bare.
2)Zaradi notranjih uporov pretok po določenem času doseže neko vrednost.
3)Ko je pipa odprta in je pretok ustaljen ima voda po celodni dolžini (če je cev enakomerne debeline) cevovoda enako hitrost. Glede na presek cevi lahko izračunamo pretok ali pa ga preprosto izmerimo.
4)Ko zapremo pipo ima voda v danem trenutku še vedno svojo potovalno hitrost. Kinetična energija vode v cevovodu je seveda odvisna od mase vode in njene hitrosti. Če zapremo ventil v trenutku in če imamo popolnoma togo cev bo tlak v cevi narasel izredno hitro pač v odvisnosti od stisljivosti vode, ki pa je zelo majhna.
5)Če cev in ventil zdržijo (ni nujno) tako imenovani vodni udar bo v cevi nastala motnja, ki bo delovala v nasprotni smeri potovanja vodnega pretoka in se bo počasi iznihala.

Dober primer so turbine v hidrocentralah, ki morajo biti ustrezno varovane. V primeru , da pride do trenutne preobremenitve ali pa razbremenitve generatorja mora voda steči mimo turbine, saj jo v nasprotnem primeru pritisk vode preprosto zdrobi.
mirtelo napisal/-a:Približno me tudi zanima za električni tok. Ali je z razdaljo omejena distribucija? Kaj se dogaja pri izmeničnem 50Hz in kaj pri visokih frekvencah?
Približen odgovor si že dobil.. :lol:

Lep dan želim..

mirtelo
Prispevkov: 138
Pridružen: 20.4.2004 8:25

Odgovor Napisal/-a mirtelo »

GJ napisal/-a: 1) Voda začne teči takoj , saj je delta tlak pri 30m približno 3 bare.
Ali to drži? Če privzamemo, da je voda skoraj nestisljiva in se motnja širi po njej s približno 1500m/s?
Vem, da v sistemu na katerega sem priklučen voda priteče takoj, toda vzrok tiči, da voda v sistemu z mnogo odjemalci praktično nikoli ne stoji, saj je zaradi porabnikov in netesnosti stalen pretok.....
:roll:

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

mirtelo napisal/-a:
GJ napisal/-a: 1) Voda začne teči takoj , saj je delta tlak pri 30m približno 3 bare.
Ali to drži? Če privzamemo, da je voda skoraj nestisljiva in se motnja širi po njej s približno 1500m/s?
Vem, da v sistemu na katerega sem priklučen voda priteče takoj, toda vzrok tiči, da voda v sistemu z mnogo odjemalci praktično nikoli ne stoji, saj je zaradi porabnikov in netesnosti stalen pretok.....
:roll:
Osnovni razlog da voda priteče takoj je nadtlak v cevi!
Voda je sicer res slabo stisljiva vendar pa se zato ustrezno razširi cev cevovoda.

V najslabšem primeru se bo sistem cevi zaradi prevelikega pretoka delno izpraznil oziroma napolnil z zrakom.
Ker je razlika zračnega tlaka in pa tlaka v cevi večja od 1 bara tudi, če je cev na vrhu delno ali pa popolnoma zamašena bo izteklo spodnjih 20 metrov višinske razlike vode v cevovodu. Več kot znaša zračni tlak pač ne more biti protitlaka (pozabimo na kapilarni učinek).

Lep dan želim..

mirtelo
Prispevkov: 138
Pridružen: 20.4.2004 8:25

Odgovor Napisal/-a mirtelo »

GJ napisal/-a: Osnovni razlog da voda priteče takoj je nadtlak v cevi!
Voda je sicer res slabo stisljiva vendar pa se zato ustrezno razširi cev cevovoda.
Koliko se raširi cevovod v danem primeru?
Kaj če cev zalijemo z betonom? Ali bi se potem pojavila zakasnitev?
Za koliko se stisne voda v danem primeru?

Hvala za trud!

edguy
Prispevkov: 38
Pridružen: 2.11.2003 20:06

Odgovor Napisal/-a edguy »

Ali to drži? Če privzamemo, da je voda skoraj nestisljiva in se motnja širi po njej s približno 1500m/s?
ja, ampak razlog za širjenje motnje po cevi je ravno v stisljivosti tekočine. Po mojem začne voda iz pipe teči takoj ko jo odpremo, na rezervoarju pa to zaznamo komaj ko motnja prepotuje do njega in šele takrat začne voda odtekati iz njega. mislim da je fora lih v tej razteznosti/stisljivosti tekočine. Če pa vzamemo model! nestisljive tekočine, začne voda tudi iz rezervoarja odtekati takoj.

Lep pozdrav

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

mirtelo napisal/-a:Koliko se raširi cevovod v danem primeru?
Kaj če cev zalijemo z betonom? Ali bi se potem pojavila zakasnitev?
Odvisno od stisljivosti materiala..
mirtelo napisal/-a:Za koliko se stisne voda v danem primeru?
Stisljivost vode je približno 5*10^10 Pa^-1

Torej, če imaš recimo v cevovodu 1000 litov vode se ta pri 3 barih stisne za 0.15 litra.

Hitrost potovanja zvoka v snovi je direktno povezana z njeno stisljivostjo.

Lep dan..

mirtelo
Prispevkov: 138
Pridružen: 20.4.2004 8:25

Odgovor Napisal/-a mirtelo »

Na hitro sem izračinal, da je v colski sevi stisnjene vode za slabe četrt litra. Torej ko odprem pipo mi v štirih sekundah izteče četrt litra vode. V tem času doseže motnja zbiralnik in potem se pretok poveča na 12 litrov/sekundo (zanemarim upore in trenja).

Odgovori