patenti

Tehnika. Kako deluje...? Zakaj ne moremo narediti...?
sandrat
Prispevkov: 2
Pridružen: 1.2.2007 12:06

patenti

Odgovor Napisal/-a sandrat »

Živjo,

Mene pa zanima ali ima kdo izkušnje z novimi izumi. Spomnila sem se neke ideje ki jo še ni na tržišču in sedaj ne vem kako naj to speljem, saj če idejo patentiraš jo moraš za vsako državo posebej in ti pol nanese velike stroške.
Ali se da to izpeljat še na kak drug način?

Hvala in lep pozdrav,

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

kakšna ideja pa :D
dej jo povej no, prosm :D

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 858
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Odgovor Napisal/-a celica »

sandrat dobro vprašanje, tole pa tudi mene zanima, kako to trenutno izgleda in seveda s čimanjšimi stroški. Upam da se bo kdo našel ki ima že iskušnje. Zaradi preglednosti pa prosim da se držite teme. Hvala.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: patenti

Odgovor Napisal/-a GJ »

sandrat napisal/-a:Mene pa zanima ali ima kdo izkušnje z novimi izumi.
Živijo..

Glej, sam sicer imam nekaj izkušenj..
Pa vendar je tega precej, precej veliko, če te zanima kakšna podrobnost vprašaj..
Drugače pa v Sloveniji obstaja poseben urad:
Slika
Urad republike Slovenije za intelektualno lastnino, ki ima zavidljivo dobro spletno stran, enako velja tudi za njihove svetovalce glede na posamezno specifično področje.
Torej, če te kaj zanima okoli patentov, modelov oziroma znamk najprej poglej na: http://www.uil-sipo.si/

Aha podpora svetovalcev je zastonj, ker so zato plačani z denarjem davkoplačevalcev, tako jim ti kar 'zateži', da ti povedo vse kar te zanima.
celica napisal/-a:sandrat dobro vprašanje, tole pa tudi mene zanima...

Celica pa kje ti živiš?? :lol:

Veliko uspeha želim..

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 858
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Odgovor Napisal/-a celica »

GJ iskušnje in kakšen nasvet bi rad vedel, če ti ni pretežko napisat.

sandrat
Prispevkov: 2
Pridružen: 1.2.2007 12:06

Odgovor Napisal/-a sandrat »

GJ hvala za nasvet. Sam sem se na Urad republike Slovenije za intelektualno lastnino že pozanimala. Pride drago da bi patentiral za vse velike države. Saj je Slovenija premajhna, da bi samo v njej. Se bom že česa spomnila. Drugače sem pa bolj upala, da ima kdo tu kake izkušnje na tem področju.

LP

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

sandrat napisal/-a:Pride drago da bi patentiral za vse velike države. Saj je Slovenija premajhna, da bi samo v njej. Se bom že česa spomnila. Drugače sem pa bolj upala, da ima kdo tu kake izkušnje na tem področju.
Seveda pride drago.. :lol:
Patenti so za 'velike' in tiste, ki vedo kaj hočejo oziroma za tiste, ki mislijo, da to vedo. :wink:

Vsak patent je brez vrednosti, če ga nihče ne koristi. Torej moraš imeti kupca, ali pa kapital, da ga začneš koristiti.
Vendar pa je danes dobrih novih patentov zelo malo s strani posameznikov.
Na splošno pa danes zelo težko dobro prodaš nov patent! Osnovni razlog tiči v tem, da v dobi globalizacije patent brez trga nima realne tržne vrednosti.

Lahko noč..
Zadnjič spremenil GJ, dne 4.2.2007 23:19, skupaj popravljeno 1 krat.

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

ja jst vem, da se da zaščititi ime glasbene skupine, in to zastonj!
ni isto, je pa podobno...

lahko noč

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Če si že komu povedal za svojo idejo je patent že izgubljen:). Tako da pssst. Zadeva stane v Slo. okoli 800€ na leto, vsako leto! V EU pa okoli 10.000 € na leto, tako da bratje in sestre pozabimo na te zadeve:(. Razen če maš za sabo veliko firmo, ki ti je pripravljena pomagat. Seveda vzame kar precej v zameno ponavadi....

M4RT1N
Prispevkov: 68
Pridružen: 5.11.2004 23:54
Kraj: Domžale
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a M4RT1N »

Sicer z patenti nimam izkušenj, ampak te številke MAVER|CK zagotovo ne morejo držati. Kajti imaš cel kup samostojnih izumiteljev, ki si takih cen zagotovo nebi mogli privoščiti. Ravno tako nebi imeli patentiranih vseh mogočih bedarij, saj bi vsak razmislil kakšno tržno vrednost to ima, preden bi patentiral. Microsoft, pa tudi drugi, bi zelo hitro ubobožali, če bi mogli plačevati po takih tarifah vse tiste miljone patentov.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

M4RT1N napisal/-a:Sicer z patenti nimam izkušenj, ampak te številke MAVER|CK zagotovo ne morejo držati. Kajti imaš cel kup samostojnih izumiteljev, ki si takih cen zagotovo nebi mogli privoščiti. Ravno tako nebi imeli patentiranih vseh mogočih bedarij, saj bi vsak razmislil kakšno tržno vrednost to ima, preden bi patentiral. Microsoft, pa tudi drugi, bi zelo hitro ubobožali, če bi mogli plačevati po takih tarifah vse tiste miljone patentov.
Saj si sam izjavil, da s patenti nimaš izkušenj in zato bi bilo bolje, da ne govoriš na pamet. Resnici na ljubo je tako, kot sta dejala že GJ in MAVER|CK: pridobitev patenta (na svetovnem nivoju) je zelo velik finančni zalogaj, pa tudi časovno potratna avantura (seveda pri tem mislim realizacijo patenta v obliki produkta). Poznam primer podjetnika, ki je za patentiranje svojega izuma (na svetovnem nivoju) in priprave na proizvodnjo zastavil celo svoje premoženje. In ker je od ideje (izuma) do proizvodnje minilo nekaj let, se je dogodilo, da je med tem časom prišla na trg boljša rešitev (produkt), kar je pomenilo, da se podjetniku ni več splačalo lansirati svojega produkta. Skratka: podjetnik je propadel.

Saj načeloma lahko vsakdo patentira kakršnokoli bedarijo, vendar če ta bedarija ostane zgolj na papirju, je to čista izguba denarja. Zato je tako, kot pravi GJ: patent ima vrednost le, če se ga koristi. To pa pomeni, da ga je treba preleviti v produkt, ki se bo prodajal z dobičkom. Ta korak (od prijave patenta do njegove realizacije) pa ni poceni: Povprečen posameznik je s svojimi omejenimi finančnimi zmožnostmi težko temu sam kos, pa tudi na ta način prevzema nase ves riziko. Zate je bolje, da se izumitelj poveže s podjetjem, ki je pripravljeno prevzeti (če že ne odkupiti) stroške patenta ter kasnejšega razvoja in proizvodnje produkta. Večina izumiteljev se odloči za tako pot (ravno pred časom sem bral o izumitelju, ki je iznašel nov princip ventila za vodne pipe --> povezal se je s proizvajalcem vodnih pip, ki je vse stroške in riziko prevzel nase).

Kar se tiče Microsofta: razvoj OS Vista je stal 7 milijard dolarjev, pa nič ne kaže na to, da je obubožal...

Mimogrede: znanstvena ali strokovna revija, ki želi biti indeksirana v SCI Expanded mora poleg strokovnih standardov izpolnjevati tudi finančne: če se dobro spomnim ravno 10000 EUR/leto. :lol:
Zadnjič spremenil shrink, dne 5.2.2007 18:27, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 858
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Odgovor Napisal/-a celica »

Cene so opisane tudi na strani http://www.uil-sipo.si/ , katero je podal GJ.

Gj izkušnje bi radi vedeli ne pa take izpade.

Kar preseneča me, da država nima kot izgleda neke organizacije, da bi posredovala podatke o novih patentih firmam, kateri bi lahko financirali sam patent. Lahko pa bi to počela sama država, saj bi od tega imela verjetno same koristi.
Lp.

M4RT1N
Prispevkov: 68
Pridružen: 5.11.2004 23:54
Kraj: Domžale
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a M4RT1N »

shrink napisal/-a:Saj si sam izjavil, da s patenti nimaš izkušenj in zato bi bilo bolje, da ne govoriš na pamet.
Predvidevam da si sam že kaj patentiral ???

Mimogrede sem si pogledal link ki ga je dal GJ in tam so patenti okoli 100€ letno za Slovenijo, nikakor pa ne 800. In samo nad tem sem se pritoževal.
shrink napisal/-a:Kar se tiče Microsofta: razvoj OS Vista je stal 7 milijard dolarjev, pa nič ne kaže na to, da je obubožal...
Koliko od tega je šlo za patente? Poleg tega Microsoft ni neko povprečno podjetje, ki bi ga lahko dajal za oceno.
shrink napisal/-a:znanstvena ali strokovna revija, ki želi biti indeksirana v SCI Expanded mora poleg strokovnih standardov izpolnjevati tudi finančne: če se dobro spomnim ravno 10000 EUR/leto
Kaj točno ima index citiranosti veze z patenti? Vsaj v pogledu kot ti to tukaj predstavljaš.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

M4RT1N napisal/-a:Predvidevam da si sam že kaj patentiral ???
Ne, nisem. Ampak nikoli ne dajam izjav na pamet. Vse, kar sem navedel, je iz "prakse" (sicer ne lastne) in popolnoma drži.
Mimogrede sem si pogledal link ki ga je dal GJ in tam so patenti okoli 100€ letno za Slovenijo, nikakor pa ne 800. In samo nad tem sem se pritoževal.
Sem pogledal. Govoril pa sem o patentni zaščiti, ki je usmerjena na globalne trge; ta pa je lahko kar zajeten finančni zalogaj. Sem pa pogrešal kakšno "cifro" iz tvoje strani.
Koliko od tega je šlo za patente? Poleg tega Microsoft ni neko povprečno podjetje, ki bi ga lahko dajal za oceno.
Saj si sam dal Microsoft kot izhodišče. Določen delež je vsekakor šel za zaščito intelektualne lastnine. Sicer pa je Microsoft znan po temu, da veliko denarja namenja za pravno zaščito svojih interesov.
Kaj točno ima index citiranosti veze z patenti? Vsaj v pogledu kot ti to tukaj predstavljaš.
Tako kot vključitev določene revije v to bazo, je tudi patentna zaščita storitev, ki jo je treba plačati. Tako kot patentni uradi vodijo evidenco patentov, tako recimo WoS vodi evidenco znanstvenih člankov. Tako kot patentni uradi ščitijo svoje uporabnike pred krajo intelektualne lastnine, tako WoS skrbi za to, da v revijah ne prihaja npr. do plagiatorstva. Vzporednice vsekakor so. Predvsem pa sem želel poudariti, da nič na tem svetu ni zastonj. Sicer sem pa omenjeno dal pod "mimogrede", kar pomeni, da ni bilo v direktni zvezi s temo.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

celica napisal/-a:Gj izkušnje bi radi vedeli ne pa take izpade.
O kakšnih izpadih neki govoriš???
Izkušnje ne moreš kar videti, jih moraš znati tudi razumeti.
Sem samo napisal v parih stavkih zgolj gola dejstva...

Tudi, če je ideja patenta v osnovi dobra ga moraš znat preselit na papir. No seveda je to odvisno tudi od vrste patenta! Zato v Evropi obstajajo specializirana podjetja, ki so zelo draga in to ne brez razloga. Vse večje firme (nekaj tisoč zaposlenih), ki se ukvarjajo s proizvodnjo imajo najete patentne svetovalce.
celica napisal/-a:Kar preseneča me, da država nima kot izgleda neke organizacije, da bi posredovala podatke o novih patentih firmam, kateri bi lahko financirali sam patent. Lahko pa bi to počela sama država, saj bi od tega imela verjetno same koristi.
Lp.

Kdo pa je to pri nas Država??? :lol:
Obladovanje patenov je precej zahteven posel tako s tehničnega, pravnega kot tudi ekonomskega stališča, politika pa dela svoje.. :wink:

Lahko noč..

Odgovori