Kako ugotoviti sestavo materiala?

Tehnika. Kako deluje...? Zakaj ne moremo narediti...?
Odgovori
paparaco
Prispevkov: 58
Pridružen: 14.11.2005 9:57

Kako ugotoviti sestavo materiala?

Odgovor Napisal/-a paparaco »

Torej, dobil sem za nalogo ugotoviti lastnosti materiala (strukturo, sestavo, postopke obdelave...), o katerem ne vem nicesar. Nobenega podatka o materialu nimam razen to, da se uporablja kot vodilo na stroju za upogib plocevine.
Bil sem pri dveh mojstrih, ki se z materiali ukvarjajo, vendar tako "na oko" mi itak nihce ne more kaj povedati.
Sam predvidevam, da je material kaljen in nato popuscan, da bi se dosegla povrsinska trdnost, ki je pri vodilu pomembna.
To bi lahko bil dober podatek, ce bi vedel za kateri material gre. Potem bi lahko opisal predvideno strukturo itd...
Imam tudi sliko tega vodila, vendar mislim da kaj dosti ne bo pomagala. Lahko jo pa tudi uploadam, ni problem.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Kako ugotoviti sestavo materiala?

Odgovor Napisal/-a GJ »

paparaco napisal/-a:Torej, dobil sem za nalogo ugotoviti lastnosti materiala (strukturo, sestavo, postopke obdelave...), o katerem ne vem nicesar. Nobenega podatka o materialu nimam razen to, da se uporablja kot vodilo na stroju za upogib plocevine.
To ni tako preprosto..
Če hočeš ugotoviti kakšen je material, se to točno lahko ugotovi le s spektralno analizo. Obdelava kot je recimo kaljenje pa z merjenjem trdote (vickers). Površinske obdelave kot je recimo nitriranje pa še malo težje.. :roll:

Lep večer..

paparaco
Prispevkov: 58
Pridružen: 14.11.2005 9:57

Odgovor Napisal/-a paparaco »

Ce predpostavimo, da je to jeklo za poboljsanje (recimo 42CrMo4) ali lahko potem poiscem njegovo natancno sestavo (mislim predvsem na strukturo- avstenit, martenzit...)

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

paparaco napisal/-a:Ce predpostavimo, da je to jeklo za poboljsanje (recimo 42CrMo4) ali lahko potem poiscem njegovo natancno sestavo (mislim predvsem na strukturo- avstenit, martenzit...)
Huu..
Nisem metalurg.. :wink:

Jekla, ki imajo 0,8% ogljika, se jim pri temperaturi 721°C spremeni struktura in nastane tako imenovana trdna raztopina avstenit.
Če jeklo, ki smo ga segreli nad določeno temperaturo, hitro ohladimo, nastene zelo trda struktura to strukturo pa imenujemo martenzit.

Kot vidiš je kristalna struktura odvisna od same obdelave torej kaljenja, popuščanja..

Sama zgradba/oblika kristalov je vidna pod mikroskopom.

Lep dan..

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Kot je že GJ dejal, lahko mikrostrukturo materialov pogledaš z mikroskopom. Seveda za metalografsko analizo potrebuješ vzorce materiala, ki jih moraš pred tem primerno pripraviti. Pridobivanje vzorcev pa seveda pomeni razrez omenjenega dela.

Sicer pa vse to verjetno že veš, saj sklepam, da študiraš strojništvo, ali pa metalurgijo.

Mogoče bi koristilo, če še poveš, ali je ta naloga oz. seminar teoretičnega ali eksperimentalnega tipa.

paparaco
Prispevkov: 58
Pridružen: 14.11.2005 9:57

Odgovor Napisal/-a paparaco »

Ja strojnistvo studiram.
To je dodatek k ustnemu izpitu pri profesorju. Se pravi, v obliki miselnega vzorca moras opisati lastnosti materiala, sestavo, postopke obdelave, kje se uporablja...
Sicer bi lahko sel v trgovino po "srauf" pa bi mi prodajalec iz kataloga vecino podatkov posredoval, vendar je prof. prevec alergicen na take stvari, zato sem pa vzel to vodilo, ki ni takorekoc vsakdanje kot recimo vijaki.
Poraja se mi pa tudi vprasanje, kako bo pa profesor vedel iz cesa je ko mu ga bom prinesel? Pa ja ne bo sel v laboratorij analizirat?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Aha, razumem, poljubno si izbereš nek strojni del in ga moraš teoretično obdelati glede materialnih lastnosti in vsega, kar spada zraven.

Po moje tvoj prfoks okvirno ve, kakšne materialne lastnosti imajo določeni strojni deli, zato bo te okvirne lastnosti želel vedeti tudi od tebe. Predlagam, da se oglasiš pri kakemu profesorju oz. asistentu, ki se spozna na preoblikovalne stroje in naj ti okvirno pove o zahtevanih lastnostih materialov za vodila pri preoblikovalnih strojih. Lahko tudi pobrskaš po literaturi (išči pod: preoblikovalni stroji oz. forming machines) v fakultetni knjižnici ali CTK (če študiraš v LJ).

paparaco
Prispevkov: 58
Pridružen: 14.11.2005 9:57

Odgovor Napisal/-a paparaco »

Verjetno prof. ve kaksne lastnosti bi naj imel dolocen strojni del iz cesar sem tudi izhajal v prvem postu (vodilo bi naj imelo cim vecjo povrsinsko trdnost(po moje), se pravi, da bi v postev prisla cementacija in nato kaljenje).

Odgovori