Pridobivanje električne energije

Tehnika. Kako deluje...? Zakaj ne moremo narediti...?
Zaklenjeno
Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Pridobivanje električne energije

Odgovor Napisal/-a shrink »

Celeron napisal/-a:Čez nekaj let bodo sončne eelektrarne prevladale.....
Ne vem, če se lahko zanesem na mnenje "strokovnjaka", ki je prišel na idejo, da bi v nuklearne elektrarne lahko vgrajevali vodne turbine. :lol:
napredek je zelo velik in kmalu bo čez 100 % izkoristka...
Saj smo že navajeni na tvoje neznanje: Za električne stroje si npr. trdil, da imajo najboljši \(\cos \varphi\) celo 1.5. :shock: Sedaj pa zatrjuješ, da bodo sončne celice nekoč "perpetuum mobile". :shock:
o tem ni dvoma....
Ni dvoma, da streljaš kozle...
v laboratoriju pa tako ali tako ni realno....
Bog pomagaj (to je pa že kar hudo, če prihaja iz ust ateista)! Očitno se ti ne sanja, da je treba za najvišje izkoristke pri najbolj zmogljivih sončnih celicah vzdrževati konstantne pogoje (temperaturo), kar je možno doseči le v laboratorijskih pogojih.
zato ker tam nimajo na razpolago toliko sonca.
Mene bo vsak čas pobralo... :shock: V laboratoriju lahko dosegajo večje gostote svetlobnega toka od tiste, ki jo na zemeljski površini ponuja sonce. Da niti ne omenjam možnosti koncentriranja sončne svetlobe...

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Pridobivanje električne energije

Odgovor Napisal/-a shrink »

Celeron napisal/-a:ja ja........sej tko sem mislil no.........sej do 100 % več pa ne more........
:lol: Ne sprenevedaj se.
kakšne so pa izjeme? da gre lahko čez sto? (pomoje praktično neuresničljivo) ampak kako je možno da je izkoristek lahko več kot pa 100%.
:lol: Patetično.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Pridobivanje električne energije

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

ja ja........sej tko sem mislil no.........sej do 100 % več pa ne more........kakšne so pa izjeme? da gre lahko čez sto? (pomoje praktično neuresničljivo) ampak kako je možno da je izkoristek lahko več kot pa 100%.
Izjeme so besednega/definicijskega izvora. Hladilni stroj, na primer, ima lahko razmerje med delom pri krožnem ciklu in dovedeno toploto večje od 1. Taka definicija pride iz "teorije toplotnih strojev". To seveda ni več izkoristek, ampak bolj učinkovitost stroja.
(pomoje praktično neuresničljivo)
Jaz se sicer ne čutim kompetentnega, da bi ti popravljal izražanje, ampak raba besedne zveze praktično neuresničljivo je nadvse perverzna. Lahko pomeni vsaj dvoje: da je to v praksi nemogoče, oziroma da je to nasploh skoraj nemogoče. Strašanska razlika!

Celeron
Prispevkov: 168
Pridružen: 12.12.2007 13:52

Re: Pridobivanje električne energije

Odgovor Napisal/-a Celeron »

Aha.......a hladilni stroji so taki....ki majo večji izkoristek kot 1% ( zej upam da si se zmotil pa si mislil 100% čene so to zelo slabi stroji).

Jaz sem si pa predstavljal........da je to nekoliko drugače.......sem mi slil tako na primer da če maš ti dve napravi eno s 60% izkoristkom drugo pa s 70% izkoristkom.....in da če jih nekako vežeš zaporedno da je pol to......130% izkoristek skupaj.....namreč izkoristek se če naprave med sabo vežeš sešteva.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Pridobivanje električne energije

Odgovor Napisal/-a GJ »

ZdravaPamet napisal/-a: Hladilni stroj, na primer, ima lahko razmerje med delom pri krožnem ciklu in dovedeno toploto večje od 1. Taka definicija pride iz "teorije toplotnih strojev". To seveda ni več izkoristek, ampak bolj učinkovitost stroja.
Saj vem, da veš, ampak da bomo natančnejši..
Pravzaprav to niso hladilni stroji ampak toplotne črpalke! Vsi hladilni stroji namreč nimajo te lastnosti.

Tipična takšna naprava brez premikajočih se mehanskih delov je peltierjev spoj (celica). :lol:

Lahko noč..
Zadnjič spremenil GJ, dne 5.1.2008 23:48, skupaj popravljeno 2 krat.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Pridobivanje električne energije

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Aha.......a hladilni stroji so taki....ki majo večji izkoristek kot 1% ( zej upam da si se zmotil pa si mislil 100% čene so to zelo slabi stroji).
Ne. Rekel sem:
Hladilni stroj, na primer, ima lahko razmerje med delom pri krožnem ciklu in dovedeno toploto večje od 1.
Bolj jasen ne znam biti. Razmerje med delom pri krožnem ciklu in dovedeno toploto je lahko večje od 1. Mogoče takole:

\($\eta =\frac{A}{Q_{1}}=\frac{Q_{2}-Q_{1}}{Q_{1}}=\frac{Q_{2}}{Q_{1}}-1$\)

\(Q_{1}\) je dovedena toplota, \(Q_{2}\) odvedena, \(A\) pa delo pri krožnem ciklu. Hladilni stroj prejema delo \(A\), da prečrpa toploto \(Q_{1}\) iz okolice pri temperaturi \(T_{1}\) v okolico pri temperaturi \(T_{2}\), pri čemer odda \(Q_{2}\) toplote. V idealnem primeru je razmerje toplot enako razmerju temperatur. \(\eta\) je lahko več od 1.
Jaz sem si pa predstavljal........da je to nekoliko drugače.......sem mi slil tako na primer da če maš ti dve napravi eno s 60% izkoristkom drugo pa s 70% izkoristkom.....in da če jih nekako vežeš zaporedno da je pol to......130% izkoristek skupaj.....namreč izkoristek se če naprave med sabo vežeš sešteva.
Čisto mogoče. Ampak če bi že ugibal, bi rekel, da je prej 42 % kot pa 130 %.
Pravzaprav to niso hladilni stroji ampak toplotne črpalke! Vsi hladilni stroji namreč nimajo te lastnosti.
Najbrž res.

Celeron
Prispevkov: 168
Pridružen: 12.12.2007 13:52

Re: Pridobivanje električne energije

Odgovor Napisal/-a Celeron »

Aha......tako to gre......se mi dozdeva da veliko vem o teh stvareh.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Pridobivanje električne energije

Odgovor Napisal/-a GJ »

Celeron napisal/-a:Aha......tako to gre......se mi dozdeva da veliko vem o teh stvareh.
Se mi dozdeva..

a)Si komedijant (rad pogovarjaš)!
b)Nisi končal srednje šole!

Lep večer želim..

Celeron
Prispevkov: 168
Pridružen: 12.12.2007 13:52

Re: Pridobivanje električne energije

Odgovor Napisal/-a Celeron »

Pa še nekaj me zanima kar sem dobil podatek na internetu ko brskam in preverjam tele naše podatke.

Pisalo je da po daljnovodu teće napetost 400 kV.........to pomeni da je to 400.000V eejjjj veš ka jje to zdi se mi mal sumljivo in preveč.....

Namreč prepričal sem se ko sem bil enkrat v enem muzeju.......da če je prevelika napetost in če daš kable preveč skupaj da potem to prebije ( kar pomeni da je stvar neuporabna in nerealna)......in 400 kV se mi zdi kar zelo velika napetost in glede na to majhno razdaljo med kabli pri daljnovodu se mi zdi da bi morala elektrika prebiti.

Zdej me pa zanima a je res 400 kV al je napaka pa so mislili 400V namreč toliko imamo v hiši.

In zanima me še to....zakaj ptiči lahko mirno pristajajo na daljnovodu pa jih ne ubije........če se pa človek dotakne ga pa ubriše k slona.

To mi povejte.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Pridobivanje električne energije

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Pisalo je da po daljnovodu teće napetost 400 kV.........to pomeni da je to 400.000V eejjjj veš ka jje to zdi se mi mal sumljivo in preveč.....
Od moje hiše pa do najbližjega Mercatorja je 600 m. Od Zemlje pa do Sonca pa 150 000.000.000 metrov. Ej meni se zdi to sumljivo in preveč .... vsi astronomi lažejo!
Namreč prepričal sem se ko sem bil enkrat v enem muzeju.......da če je prevelika napetost in če daš kable preveč skupaj da potem to prebije ( kar pomeni da je stvar neuporabna in nerealna)......in 400 kV se mi zdi kar zelo velika napetost in glede na to majhno razdaljo med kabli pri daljnovodu se mi zdi da bi morala elektrika prebiti.
Sem ti že prej pojasnil.
Zdej me pa zanima a je res 400 kV al je napaka pa so mislili 400V namreč toliko imamo v hiši.
Prenašati električno energijo tudi stotine kilometrov daleč pri 400 V ni ekonomično.
In zanima me še to....zakaj ptiči lahko mirno pristajajo na daljnovodu pa jih ne ubije........če se pa človek dotakne ga pa ubriše k slona.
Če se boš dotaknil ene (fazne) žice daljnovoda, te ne bo nič streslo, dokler ne boš v stiku s tlemi ali z drugimi "ozemljenimi" rečmi. Ptiče ne strese, so pa na toplem.

Celeron
Prispevkov: 168
Pridružen: 12.12.2007 13:52

Re: Pridobivanje električne energije

Odgovor Napisal/-a Celeron »

Kaj ni ekonomično........glih to je ekonomično.......bom razložil........

Poglejte.......če mi v elektrarni proizvajamo 400 V bomo zato porabili veliko manj energije kot pa če proizvajamo 400 kV....
Poleg tega imamo za 400 V lahko veliko manjši prerez kablov.......kar je spet ceneje........in proizvajati 400 kV je čisti nesmisel..........in še to.......če bi proizvajali samo 400 V nebi bilo potrebno graditi transformatorskih postaj.....evo in spet privarčujemo.........

Kar se pa tiče ptičev sem se pa pozanimal kako je s tem in se strinjam da je tako kot si napisal.

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Re: Pridobivanje električne energije

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

Hmm, če bi bilo to res kar praviš, celeron, potem bi to že počeli, a ne? Mora biti zanka...

Celeron
Prispevkov: 168
Pridružen: 12.12.2007 13:52

Re: Pridobivanje električne energije

Odgovor Napisal/-a Celeron »

Ja......nevem zakaj tega ne počnejo........morda še bodo v prihodnosti.....zanka? nevem. In ravno zato ker je tako ogromna napetost na daljnovodih je preobremenjen elektro energetski sistem v Sloveniji........če bi to zmanjšali bi bilo veliko bolje......

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Pridobivanje električne energije

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Ravno z višanjem napetosti se sistem razbremeni.

Celeron
Prispevkov: 168
Pridružen: 12.12.2007 13:52

Re: Pridobivanje električne energije

Odgovor Napisal/-a Celeron »

Ja kako......to je nerealno in praktično neuresničljivo......a ni tko da če je višja napetost so stvari bolj obremenjene.

Npr: televizor ne smemo priključiti na 500 V ampak samo na 230 V.

A ni tko

Zaklenjeno