Pojoče skodelice

Tehnika. Kako deluje...? Zakaj ne moremo narediti...?
Odgovori
kosjan
Prispevkov: 6
Pridružen: 29.5.2007 20:31
Kontakt:

Pojoče skodelice

Odgovor Napisal/-a kosjan »

Zdravo,

Danes je bratec iz zadnjih koncev omare privlekel skodelico, ki, če jo vzdvigneš, poje. Spomnim se, da smo včasih imeli vsak svojo pojočo skodelico, ampak se nismo kaj dosti obremenjevali s tem kako deluje. Ko pa sem jo danes zopet slišal peti in sem malo razmislil kako bi zadeva delovala, mi na misel ni prišla niti ena pametna ideja.

Torej skodelica je čisto navadna "šalca" za kakav/čaj itd. Ima nekoliko debelejše dno, v katerem je tista naprava, ki poje. Seveda nima nobenega mehanizma, ki bi imel na spodnji strani gumb ali kaj podobneka, kar bi služilo kot stikalo. Vse kar se na hitro opazi je, da zapoje ko je nekaj več kot 3/4 dna v zraku, če daš na dno roko, neha peti, če daš pod dno list papirja(in je skodelica v zraku), še vedno poje, če jo treseš ali mahaš z njo se ne zgodi nič in še vedno poje. Skodelice seveda ne mislim razbiti, čeprav moram priznati, da me je sprva to zelo mikalo :wink: . Je mogoče kdo že kaj takega videl, mogoče celo razbil in si ogledal mehanizem. Je možno, da je not kakšen poceni ultrazvočni oddajnik/sprejemnik, ki zaznava položaj skodelice. Ali take poceni komercialne ultrazvočne naprave sploh obstajajo?

LP, Janez

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »


kosjan
Prispevkov: 6
Pridružen: 29.5.2007 20:31
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a kosjan »

Ja, taka šalca kot v drugem linku.

LP

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Pa ni na baterije? Ker zgleda čist obično?

Gorazd
Prispevkov: 2
Pridružen: 29.5.2007 14:39

Odgovor Napisal/-a Gorazd »

Katero muziko pa igra?

PS: Priznam, tega še nisem videl in ne poznam.

Lep dan,
Gorazd

kosjan
Prispevkov: 6
Pridružen: 29.5.2007 20:31
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a kosjan »

Ne, seveda ni na baterije, šalca je po izgledo popolnoma navadna šalca pa kakorkoli jo obrneš, nikjer ni nobene majhne malenkosti, ki bi delovala kot senzor.

Igra pa Twinkle twinkle little star...(a je bistveno? :D )

LP

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Lahko bi bilo na baterije, saj se da vse skupaj lepo zaliti v glino, le peka bi bila problem. Lahko pa bi tale jukebox poganjala kaka piezoelektrika, ki bi delovala na toplotno raztezanje. Samo ugibam. Na internetu nisem našel nobenih pojasnil.

Odgovori