Absolutna ničla

Tehnika. Kako deluje...? Zakaj ne moremo narediti...?
Gost

Absolutna ničla

Odgovor Napisal/-a Gost »

Za koliko stopinj so se znanstveniki približali absolutni ničli?

Gost

Odgovor Napisal/-a Gost »

Znanstveniki naj bi se temperaturi -273,15 stopinj Celzija približali na 0,0000001 K natančno.

Podatek sem našla v knjigi V iskanju najmanjšega delca na svetu. Avtor je Gerhard Staguhn. Za dodatne podatke si preberi knjigo.

Roman

Natančnost konstante

Odgovor Napisal/-a Roman »

Mene pa zanima, ali ima konstanta -273,15 še kakšno decimalko za 5, ali pa je to pač najnatančnejša vrednost glede na današnji razvoj merilne tehnike. :?:

Uporabniški avatar
zupan
Član strokovnega sveta Kvarkadabre.
Prispevkov: 141
Pridružen: 30.9.2002 9:18

Re: Natančnost konstante

Odgovor Napisal/-a zupan »

Roman napisal/-a:Mene pa zanima, ali ima konstanta -273,15 še kakšno decimalko za 5, ali pa je to pač najnatančnejša vrednost glede na današnji razvoj merilne tehnike. :?:
To je definirana kolicina, tako da za 15-tico ni nikakrsne druge decimalke. Pri tem je enota za temperaturo, Kelvina, definirana tako, da je trojna tocka vode pri 273.16K. (kar je pri 0.01C) Razlog za tako cudno stevilko je, da je morala ta definicija biti ob sprejemu v skladu s staro definicijo stopinj (Celzija), ki so bile definirane preko ledisca in vrelisca vode ob normalnem tlaku.
Glej tudi
http://www.its-90.com/its-90.html

Roman

Re: Natančnost konstante

Odgovor Napisal/-a Roman »

zupan napisal/-a:To je definirana kolicina, tako da za 15-tico ni nikakrsne druge decimalke.
Torej lahko to razumem tako, da so vse decimalke za 15 enake nič? Kakorkoli že, pa se vendarle sprašujem, kakšen smisel ima ocena:
Gost napisal/-a:Znanstveniki naj bi se temperaturi -273,15 stopinj Celzija približali na 0,0000001 K natančno.

Uporabniški avatar
zupan
Član strokovnega sveta Kvarkadabre.
Prispevkov: 141
Pridružen: 30.9.2002 9:18

Re: Natančnost konstante

Odgovor Napisal/-a zupan »

Roman napisal/-a: Kakorkoli že, pa se vendarle sprašujem, kakšen smisel ima ocena:
Gost napisal/-a:Znanstveniki naj bi se temperaturi -273,15 stopinj Celzija približali na 0,0000001 K natančno.
Ta podatek pove, da je znanstvenikom uspelo ohladiti nek sistem do 0.1 mikro Kelvina. Verjetno te pri tem moti, da je absolutna nicla tako smesna stevilka v stopinjah Celzija, namrec -273,15 C. V bistvu so smesno definirane stopinje Celzija, saj so vezane na ledisce vode, smesna stevilka 0C=273.15 K pa je zato, da se je ta definicija ujemala s tisto, ki je veljala pred vpeljavo temperaturne lestvice s Kelvini.

Se to: absolutne nicle, to je 0K ne moremo doseci v koncno korakih (to dejansko pomeni, da je v realnem eksperimentu ne moremo nikoli doseci)- to je tako imenovani tretji termodinamski zakon.

Roman

Odgovor Napisal/-a Roman »

Pravzaprav me moti nekaj drugega. Kako lahko sploh izmerimo temperaturo na tolikšno natančnost? Kateri termometer deluje s tolikšno ločljivostjo? To, da imamo neko smešno izhodišče, ledišče oziroma tališče vode pri določenih pogojih, se mi zdi še nekako bolj logično, kakor vzeti za izhodišče absolutno ničlo, ki je ne moremo niti izmeriti.

Matev

Odgovor Napisal/-a Matev »

ROMAN JE NAPISAL:
To, da imamo neko smešno izhodišče, ledišče oziroma tališče vode pri določenih pogojih, se mi zdi še nekako bolj logično, kakor vzeti za izhodišče absolutno ničlo, ki je ne moremo niti izmeriti.


pa kdo je reku da je za izhodišče absolutna ničla..... vse oznake temperature (ali vsaj 99%) v resničnem življenju so v stopinjah (ki ima pa zelo logično in življensko osnovo - pri 0 voda zmrzne.... pri 100 pa zavre...) .....
absolutna ničla je pa fizikalni pojem...... kot neka nirvana..... ali definicija neskončnosti.....ali pa velikost črne luknje...... skratka meja od koder ne gre več navzdol...... manj kot absolutno ne more imet nobeno telo z maso hmm pa tud brez ne ..... (zakaj naj ti pa kdo drug razloži)

Gost

Odgovor Napisal/-a Gost »

Matev, mene je predvsem zanimalo, kako je mogoče izmeriti 0.1 mikro Kelvina, do kamor naj bi eksperimentalno prišli. In če rečeš 0 K, ali je to kaj drugega kor izhodišče? Pač Kelvinove skale. To, da gre za fizikalni pojem, tega ne preprečuje.

Matev

Odgovor Napisal/-a Matev »

heh.... kelvin vs celzij


jep... kelvini majo eno zlo dobro lastnost -namreč ni negativnih vrednosti.... kar znanstvenikom mogoče kr prov pride....

(heh ..... če maš pet stopin cenzija in jih osem odvzameš, potem moraš še tri dodati da dobiš ničlo.....

pri kelvinih ni tega..... je nemogoče....
kot da bi imel avtobus in bi bilo na njem pet ljudi
- na eni postaji bi jih izstopil osem .... in to bi pomenil da morajo na drugi postaji vstopiti trije da bo avtobus prazen)

jep.... 0 kelvina je nepresežena mrzlota..... mraz da ni hujšga :)


samo tudi mene zanima kako da je na tako lepo številko padel.... -273,150000 stopinj celzija....

hmmm jaz bi si prej mislu da bi 0K kakih 273,1537855itd...
(aja - če bodo kdaj ugotovil da je 0K drugje kot pri sedanji ugotovitvi bodo mogl premenit tabele - podatke o tališčih in vreliščih -vsaj tiste ki so v kelvinih.... medtem ko bodo pa stopinje celzija ostale enake....)

kar se pa tiče okusa kelvin vs celzij...... je pa tko da celzijeve stopinje so bile definirane veliko pred odkritjem absolutne ničle... tko da pač ničla K pade na ekvivalent minus tok in tok celzija

tole natančno merjenje je blo po mojem fizikalno kok se snov krč ali je atomsko(molekularno) aktivna in ne z kakim termometrom - samo vseen kako za hudiča do take natančnosti

MihaP

Odgovor Napisal/-a MihaP »

tale debata, celzije pa kelvini so kr dobr povezani, pa tud tole s tališčem in vreliščem je uredu. kaj šele če mas F, k jih gringoti uporabljajo. to pa res čudn za pretvarjat. Mislm, da blo tko, da je ta tip, k ma tok cudn priimk sam v svojem domacem kraju meru in takrt k je blo najhladnej pa najtoplej in pol na podlagi tega naredu skalo. čudn dečko :)

eses
Prispevkov: 2
Pridružen: 26.9.2009 11:17

Re: Absolutna ničla

Odgovor Napisal/-a eses »

jst sm prepričan da ne mormo dosečt in da je tut kelvin ni dosegu (absolutne nule)
ampak učitlca za fizko pa uči da je kelvin dosegu (čeprov dvomm da so takrt sploh lah dosegl -20 stopin)
pol k sm se pa prtožu da ma narobe sm biu pa skor izločn iz družbe
prosm pomagite mi
prosm ze kkšne linke al pa naslove knjig da bi ji dokazu dqa se mot

hvala eses :cry:

eses
Prispevkov: 2
Pridružen: 26.9.2009 11:17

Re: Absolutna ničla

Odgovor Napisal/-a eses »

lah tut u angleščini
:(

Uporabniški avatar
=)
Prispevkov: 444
Pridružen: 18.7.2004 22:28

Re: Absolutna ničla

Odgovor Napisal/-a =) »

Roman napisal/-a:
zupan napisal/-a:To je definirana kolicina, tako da za 15-tico ni nikakrsne druge decimalke.
Torej lahko to razumem tako, da so vse decimalke za 15 enake nič? Kakorkoli že, pa se vendarle sprašujem, kakšen smisel ima ocena:
Gost napisal/-a:Znanstveniki naj bi se temperaturi -273,15 stopinj Celzija približali na 0,0000001 K natančno.
Če prav razumem pravzaprav z približevanjem absolutni ničli spreminjajo (umerjajo) celzijevo skalo
eses napisal/-a:učitlca za fizko pa uči da je kelvin dosegu
Kelvinova lestvica ima enoto popolnoma enako veliko kot Celzijeva, vendar je zamaknjena 273,15 stopinj. Kelvinova skala se začne pri 0K to je najnižja mogoča temperatura, ob kateri vse molekule popolnoma obmirujejo, nimajo nobene kinetične energije.
Celzijeva temperaturna skala pa je bila narejena na podlagi fizikalno kemijskih lastnosti vode.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Absolutna ničla

Odgovor Napisal/-a shrink »

eses napisal/-a:jst sm prepričan da ne mormo dosečt in da je tut kelvin ni dosegu (absolutne nule)
O tem, da ne moremo doseči absolutne ničle, pravi tretji zakon termodinamike.
eses napisal/-a:ampak učitlca za fizko pa uči da je kelvin dosegu (čeprov dvomm da so takrt sploh lah dosegl -20 stopin)
Dvomim, da to trdi tvoja učiteljica. Verjetno si jo slabo razumel: Kelvin je zgolj določil natančno vrednost absolutne ničle.
eses napisal/-a:pol k sm se pa prtožu da ma narobe sm biu pa skor izločn iz družbe
prosm pomagite mi
prosm ze kkšne linke al pa naslove knjig da bi ji dokazu dqa se mot
Za začetek si lahko pomagaš z wikipedijo:

http://sl.wikipedia.org/wiki/Absolutna_ni%C4%8Dla

http://sl.wikipedia.org/wiki/William_Thomson

http://en.wikipedia.org/wiki/Absolute_z ... n.27s_work

http://en.wikipedia.org/wiki/William_Th ... modynamics

Odgovori