Absolutna ničla

Tehnika. Kako deluje...? Zakaj ne moremo narediti...?
end
Prispevkov: 89
Pridružen: 19.4.2009 15:03

Re: Absolutna ničla

Odgovor Napisal/-a end »

shrink napisal/-a:Dvomim, da to trdi tvoja učiteljica. Verjetno si jo slabo razumel: Kelvin je zgolj določil natančno vrednost absolutne ničle.

Na gimnaziji je moja profesorca za kemijo trdila da se helij utekočin pri minus 3 kelvinih. Profesorce in učiteljice trdijo marskej. :D

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Re: Absolutna ničla

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

Moja osnovnošolska profesorica matematike pa, da je 22/7 enako pi. Da ne bo pomote - trdila je, da je to točno enako pi, ne pa približek.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Absolutna ničla

Odgovor Napisal/-a shrink »

Seveda se tudi učitelji motijo ali pa si enostavno glede določenih stvari niso na jasnem, vendar dostikrat tudi učenci slabo razumejo. Priznanje zmote je pa čisto druga pesem.

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Re: Absolutna ničla

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

shrink napisal/-a:Seveda se tudi učitelji motijo ali pa si enostavno glede določenih stvari niso na jasnem, vendar dostikrat tudi učenci slabo razumejo.
Tudi to je možno, seveda.

mlubej
Prispevkov: 13
Pridružen: 31.8.2009 19:03

Re: Absolutna ničla

Odgovor Napisal/-a mlubej »

Kelvinovo skalo lahko zlahka tut sami zračunate s pomočjo splošne plinske enačbe :D Sem se enkrat špilou pa sm pršu do tega rezultata. Drugače pa je nemogoče dosežti 0 Kelvina, kot so že omenl, zarad 3. zakona termodinamike. Nekje sem pa prebral, da so v laboratorijih dosegli celo 10^-10 K oziroma 0.0000000001 K

Drugače si pa natančnost termometrov itak lahko sam prilagodiš, odvisno je le od snovi s katero meriš (ker različne snovi imajo različne razteznosti). Seveda moraš potem še določit razmik.

Absolutna ničla pa ni izhodišče, ne, to je pač meja. Če si predstavljaš premico, ki raste od leve proti desni, ima na levi strani mejo tam, kjer se seka z x-osjo - 0K oz. −273.15°C

Popotnik
Prispevkov: 532
Pridružen: 12.11.2008 18:35

Re: Absolutna ničla

Odgovor Napisal/-a Popotnik »

Absolutne temperature se ne da doseči, menda se pa lahko doseže negativno.

mlubej
Prispevkov: 13
Pridružen: 31.8.2009 19:03

Re: Absolutna ničla

Odgovor Napisal/-a mlubej »

Popotnik napisal/-a:Absolutne temperature se ne da doseči, menda se pa lahko doseže negativno.
Sam ne vem, če je to "negativna temperatura" v pravem poenu besede:
A substance with a negative temperature is not colder than absolute zero.

Popotnik
Prispevkov: 532
Pridružen: 12.11.2008 18:35

Re: Absolutna ničla

Odgovor Napisal/-a Popotnik »

Ne, ni; nikjer nisem napisal, da je :lol:.

Odgovori