Vpliv barve na porabo energije monitorja

Tehnika. Kako deluje...? Zakaj ne moremo narediti...?
Odgovori
cray-z
Prispevkov: 1
Pridružen: 17.1.2008 7:58

Vpliv barve na porabo energije monitorja

Odgovor Napisal/-a cray-z »

Pred casom je krozilo verizno pismo z reklamo za black google, v katerem so pozivali ljudi, naj ne uporabljajo obicajnega googla, ker uporablja belo za barvo ozadja, ki naj bi trosila precej vec energije kot crna v black google razlicici.

Zanima me, ce je kaj na tem. Ali res prikaz bele barve na monitorju zahteva vec energije kot prikaz crne?

Ali je razlika med porabo energije pri prikazu crne oz. bele na CRT monitorju oz. na LCD monitorju?

Hvala za odgovor.

Luka

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: VPLIV BARVE NA PORABO ENERGIJE MONITORJA

Odgovor Napisal/-a Roman »


Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: VPLIV BARVE NA PORABO ENERGIJE MONITORJA

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Jih je moj bratranec poizkusil z watt metrom. Razlika pri 17' colskem monitorju je 14W! Pri LCD-ju pa niti 2 W:(. Tako, da jaz uporabljam kar navadne google ma več možnosti ker mam lcd-je povsod:).

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: VPLIV BARVE NA PORABO ENERGIJE MONITORJA

Odgovor Napisal/-a Roman »

Ja, CRTji imajo itak precej večjo porabo kot LCDji, zato je tudi razlika med "črno" in "belo" barvo večja.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Vpliv barve na porabo energije monitorja

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Najhitreje je Google uporabljati v ukazni vrstici firefoxa. Ta ni ne crn ne bel.

Mafijec
Prispevkov: 472
Pridružen: 12.12.2005 21:36

Re: Vpliv barve na porabo energije monitorja

Odgovor Napisal/-a Mafijec »

Mislim, da to velja za stare (CRT) monitorje. Za LCD pač ne. Lahko le zmanjšate svetilnost monitorja, poraba pa nikakor ni odvisna od barve na zaslonu.

Uporabniški avatar
Aleksej
Prispevkov: 39
Pridružen: 9.3.2007 19:53
Kontakt:

Re: Vpliv barve na porabo energije monitorja

Odgovor Napisal/-a Aleksej »

pri LCD-jih so tekoči kristali narejeni tako, da je sam posebi kristal črn, če skozenj steče tok se posvetli (Ko zaslon izklopite skozi ne teče noben tok in je črn), vendar je ta razlika v porabi izredno majhna (pri beli barvi pravtako teče zelo majhen tok) in večino energije "pokuri" ostala elektronika. (Zasloni na ročnih urah so principirani ravno nasprotno - potemnijo če skoznje teče tok, posvetlijo ob manjšem toku - zato se številko toliko težje vidijo, če imamo prazno baterijo)

Pri CRT-jih ne vem točno kako je s porabo. Če mora za svetlejši otenek zaslon zadeti več elektronov, potem je zagotovo poraba zaradi tega večja, ampak ne me za besedo držat glede tega.

LP

Dadobrad
Prispevkov: 13
Pridružen: 17.2.2008 19:57

Re: Vpliv barve na porabo energije monitorja

Odgovor Napisal/-a Dadobrad »

Pri CRT monitorjih je poraba močno odvisna od "svetlosti" prikazane barve. Monitor je sestavljen iz drobnih fluorescentnih delcev (ki podobno kot nekateri kazalci na urah svetijo v temi tudi ko ugasnemo luč, če natančno opazujemo lahko v temi vidimo tudi sijanje televizije še nekaj časa po tem, ko smo jo ugasnili) treh barv: rdeče (R), zelene (G) in modre (B) to je tudi razlog za poimenovanje barvnega sistema - RGB (poznamo še na primer CMYK - cijan magenta rumena in črna - ki se uporablja za tisk; in truge barvne sisteme naprimer Lab ...). Te delce skozi svetlobno sito osvetljujejo običajno trije (spet R,G in B) z elektromagneti (ob katerih se svetloba uklanja in so, če se ne motim, največji porabnik elektrike v monitorju) usmerjeni žarki (tako nekako, natančne izraze sem že malo pozabil). Skratka za najsvetlejšo možno prikazano barvo na monitorju (belo) morajo vsi trije žarki delovati s polno močjo, kar nedvomno predstavlja večji energetski zalogaj, kot na primer prikazovanje najtemnejše barve (črne), pri kateri so vsi trije žarki izključeni. Pri prikazovanju omenjenih barv sveti po en žarek, za rumeno, vijolično barvo na primer pa svetita dva žarka - to pomeni srednjo porabo energije. Ostala poraba energije pri klasičnih monitorjih najbrž ni tako odvisna od prikazovanih barv.

Ne vem kako je pri plazma in ostalih (menda je že razvita tudi tehnologija za monitorje, ki temelji na miniaturnih led diodah, vendar zaenkrat še ni na trgu, porabi pa manj energije manj seva in prikazuje barve enako v vseh smereh za razliko od LCD tehnologije, vendar proizvajalci monitorjev čakajo, da se izplačajo investicije v LCD tehnologijo, na zadnje so imeli težave s prikazovanjem modre barve, ker led diode v tem območju ustvarjajo tudi UV svetlobo, ki razkraja njihovo lastno strukturo, ampak sem prepričan, da so do sedaj težavici že prišli do dna) zaslonih ter projektorjih, vendar je razumljivo, da je prikazovanje bele barve, kjer morajo svetiti vse tri barve najbrž v vseh primerih energetsko požrešnejše, razen pri tehnologijah, ki uporabljajo barvne filtre, na primer analognih kinematografih, kjer se iz snopa svetlobe filtrira določen del svetlobe, ampak to je že povsem drugo področje. Tudi LCD tehnologija v osnovi temelji na filtriranju enotne svetlobe s pomočjo tekočih kristalov. Zato rad verjamem, da pri teh monitorjih svetlost prikazane barve ne vpliva tako odločilno na porabo energije.

Povzemam torej, da so metalske spletne strani še vedno veliko bolj ekološke, kot pa spletne strani večine okoljevarstvenih organizacij, seveda na račun energetsko nekoliko varčnejših barvnih odtenkov. Razlika v porabi energije v enem dnevu na povprečnega zemljana vsekakor ne more biti velika. Če pa vzamemo enoletno obdobje in pa globalno porabo, je pa stvar znatno pomembnejša. Jaz sem že zdavnaj izključil XP-jevo standardno okolje, potem pa skušal okolje karseda ekološko - črno obarvati (ne da se mi raznih grafičnih vmesnikov nalagat s svetovnega spleta). Ko sem nastavil črno barvo polj za vpisovanje besedila in belo barvo besedila, pa sem naletel na težavico. Ko sem z odjemalca elektronske pošte poslal sporočilo, je bilo pri meni čisto normalno čitljivo (morda le mračnjaško), pri prejemniku pa se je barva ozadja, na moje veliko presenečenje ohranila, barva besedila pa, iz povsem neznanih razlogov, ne. Torej je bilo vse črno - tema. Toliko mimogrede še o Microsoftovi plačjlivi programski opremi in uporabnosti možnosti lastnih nastavitev.

Madonca sem se razpisal, naj bo dovolj za nocoj, bodite v cvetju,
Dadobrad
Zadnjič spremenil Dadobrad, dne 29.3.2008 20:19, skupaj popravljeno 3 krat.

Uporabniški avatar
Aleksej
Prispevkov: 39
Pridružen: 9.3.2007 19:53
Kontakt:

Re: Vpliv barve na porabo energije monitorja

Odgovor Napisal/-a Aleksej »

Če smo že ravno pri novih tehnologijah zaslonov - bili bi že naj razviti zasloni, katodni, kjer ima vsak pixel svojo "miniaturno" katodo. Zasloni so tanki kot LCD, vendar smo zopet pri sevanju. Kar se pa tiče porabe pa je najbrž kakih 10x večja kot pri klasičnih katodnih. :?

in pa MS je jajca :D

LP

gumy
Prispevkov: 68
Pridružen: 2.10.2005 14:26
Kontakt:

Re: Vpliv barve na porabo energije monitorja

Odgovor Napisal/-a gumy »

Aleksej napisal/-a:Če smo že ravno pri novih tehnologijah zaslonov - bili bi že naj razviti zasloni, katodni, kjer ima vsak pixel svojo "miniaturno" katodo. Zasloni so tanki kot LCD, vendar smo zopet pri sevanju. Kar se pa tiče porabe pa je najbrž kakih 10x večja kot pri klasičnih katodnih. :?

in pa MS je jajca :D

LP
Tole pa prvič slišim. Ali veš še kaj več o tem?

LCD zasloni uporabljajo osvetlitev od zadaj (backlight), ki predstavlja največji del porabe pri monitorju. V večini primerov je to neka fluorescentna žarnica. Ta osvetlitev je konstantna, ne glede na prikazovano sliko, spreminjamo jo samo z nastavitvijo svetlosti zaslona. V komercialni uporabi pa je tudi že LED osvetlitev. Tukaj so možni prihranki saj se osvetlitev lahko prilagaja (krmili) glede na trenutno prikazovano slikio (kot celota in tudi že po segmentih). Trenutno je edina resna alternativa LCD zaslonom OLED tehnologija. Tukaj pa bo poraba direktno odvisna od prikazovane slike. Največji izdelani zaslon v tej tehnologiji je trenutno 11".

Odgovori