Galvanizacija zlata

Tehnika. Kako deluje...? Zakaj ne moremo narediti...?
Odgovori
Dadobrad

Galvanizacija zlata

Odgovor Napisal/-a Dadobrad »

Kako naj se lotim galvanizacije (ali elektrolize al kaj je že), če imam kovanec za 20 SIT (Masa: 6,85 g, Material: 75 % Cu, 25 % Ni), ki bi ga rad (na zunaj) spremenil iz "srebrnika" v "zlatnik"? Spomnim se, da sem nekoč nekaj takega že videl. Imam torej kovanec in neuporabne zlate uhane (vsaj upam, da so zlati). Zanima me kakšen vir električne napetosti naj uporabim (po možnosti kakega, ki je v splošni uporabi, na primer polnilec za mobilnike, ali kak drug adapter, avtomobilski akomulator ob prižgane motorju ali kaj podobnega). Kolikšna naj bi bila napetost? Na kateri pol (+/-) priklopim kovanec? Kateri medij naj uporabim - navadno vodo, destilirano, dodam kaj soli ali česa ...? Vse to in še kaj kar bi moral vedeti ob tem podvigu. Gre le za en kovanec, ne načrtujem torej kakšnih posebnih investicij.

Že v naprej se zahvaljujem za vsa navodila, predloge in nasvete.
LP, Dadobrad

Uporabniški avatar
pipp
Kraj: Idrija

Re: Galvanizacija zlata

Odgovor Napisal/-a pipp »

Pred časom sem delal McGyver poskuse na to temo... :D

Torej, kovanec mora biti na negativnem polu (katoda). Za elektrolit (tekočino v kateri galvaniziraš) lahko uporabiš raztopino kuhinjske soli, modre galice, razredčeno žveplovo (VI) kislino... Lahko uporabiš skoraj vsakršen vir enosmerne napetosti, pretvornike 220 v 12 V dobiš že skoraj po vsaki hiši. Bodi pozoren na stranske produkte, saj se denimo v primeru, da uporabljaš kuhinjsko sol sprošča klor, ki pa je strupen.

Če nimaš res zelo dobrih pogojev, bo proces počasen, plast zlata pa tanka.

Še stran z nekaj slikcami: http://naravoslovje.org/galvanizacija.htm.

ZdravaPamet

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Dvomim, da je vsaka raztopina v redu. Modra galica pravgotovo ne, saj boš kovanec prevlekel z bakrom. Rabil bi kakšno zlatovo raztopino.

Uporabniški avatar
GJ

Odgovor Napisal/-a GJ »

Površino kovine moraš prej vsaj kemično razmastiti in primerno obdelati.
Mislim, da rabiš vsaj CAuN, ki je seveda cianid in je temu primerno strupen!!!
Ostanke ne smeš zliti v kanalizacijo temveč jih moraš ustrezno nevtralizirati, v nasprotnem te lahko čaka sodišče in kazen!
Kupiš ga lahko pri..http://www.labdepotinc.com/p-17937-gold-i-cyanide.php
Cena sitnica.. :mrgreen:

Na tvojem mestu jaz tega nebi počel, ampak bi to prepustil strokovnjakom, ki se s tem poklicno bavijo. :oops:

Lep večer želim..

Dadobrad

Odgovor Napisal/-a Dadobrad »

Hm, sem mislil, da je zadeva bolj preprosta. Sej ne vem, če je sploh vredno truda, sploh glede na (iz moje strani) nepričakovano kompleksnost podviga in nevarnost za zdravje in okolje. Če prav razumem, mi zlati uhani kaj prida ne pomagajo (na primer kot anoda), ker se na površino "primejo" delci iz raztopine. Skratka vse preveč zapletov za neukega improvizatorja. Če ima še kdo kak predlog ali celo izkušnje iz tega področja, se vseeno priporočam.

Hvala vsem, ki ste že delili svoje misli in pomisleke z mano.

Uporabniški avatar
GJ

Odgovor Napisal/-a GJ »

Zlato je žlahtna kovina, kar pomeni, da ga kisline/lugi ne razjedajo! Izjema je zlatotopka oziroma mešanica koncentrirane solne (HCl) in koncentrirane dušikove kisline (HNO3).
No, obstajajo tudi ne cianidni načini galvanskega zlatenja.
Razne precej drage galvanske kite prodajajo preko interneta glej.. http://www.google.si/search?hl=sl&q=gol ... ogle&meta=
Ne vem pa kakšne soli zlata uporabljajo!
Verjetno bi šlo tudi z veliko manj toksično soljo AuCl3..

Lep večer želim..

eli

Odgovor Napisal/-a eli »

Lep pozdrav ! imam problem v solnio dušikovi kislini sem stopil čisto zlato,to mi je uspelo,ampak,ko sem ga hotel galvanizirati na baker ni uspelo,saj se je baker potopljen v raztopini takoj obarval črno. Kje je fora??? raztopino sem še bolj razredčil in bil je manj črn ampak ne brez!!! S cianidom se nebi igral. A mi lahko kaj predlagate,a je že kdo počel kaj takega? Hvala za pomoč eli.

Odgovori