Fuzija

Tehnika. Kako deluje...? Zakaj ne moremo narediti...?
Odgovori
miroslav
Prispevkov: 4
Pridružen: 17.4.2008 12:03

Fuzija

Odgovor Napisal/-a miroslav »

Ali mi, prosim, lahko kdo na enostaven način razloži nastanek koristne energije (topote), pri fuziji. Ratko Istenič je na predavanju, v Hiši eksperimentov, z naslovom "Kako delujejo jedrske elektrarne" enostavno razložil nastanek toplote pri fisiji. Upam ,da nisem prezahteven.

Lep pozdrav

Kensei
Prispevkov: 45
Pridružen: 27.9.2005 20:25

Re: Fuzija

Odgovor Napisal/-a Kensei »

tako pri fisiji kot pri fuziji nastaja energija iz masnega defekta. Saj je jedro na koncu reakcije malenkost lažje kot jedro( jedri) na začetku. tako po enačbi E=mc^2 sledi koliko energije se sprosti.

Na žalost si zamudil predavanje pred dvemi tedni, v hiši eksperimentov, ko je bilo govora o fuziji.

Lp.Mico

miroslav
Prispevkov: 4
Pridružen: 17.4.2008 12:03

Re: Fuzija

Odgovor Napisal/-a miroslav »

Hvala za obrazložitev. Vendar mi sam pojav oziroma nastanek tolote še ni čisto jasen.
Če sem prav razumel, g.Ratka Isteniča , pri fisiji (cepitvi jedra urana 235) toplota nastane, kot posledica kinetične enrgije razcepkov, oziroma, toplota izvira iz kinetične energije razcepkov. Ker pri fuziji ni razcepkov, ampak so zlita jedra me zanima če se da tudi pri fuziji na podoben način razložiti nastanek toplote.
Predavanje g.Tomaža Gyergyeka sem poslušal , vendar nisem zasledil podobne razlage, vprašati sem pa v tistem trenutku tudi pozabil.

Lep pozrav
Miro

Kensei
Prispevkov: 45
Pridružen: 27.9.2005 20:25

Re: Fuzija

Odgovor Napisal/-a Kensei »

Ob masnem defektu, se sprosti energija. Nekaj se je izgubi, ker pospeši novonastalo jedro, ostanek se pa izseva v obliki fotonov, rdečem in infrardečem spektru.
Ti fotoni pa so dejanski nosilci toplote.

Mogoče bo pomagalo:http://iter.rma.ac.be/en/img/FusionReaction.jpg

Lp.Mico

miroslav
Prispevkov: 4
Pridružen: 17.4.2008 12:03

Re: Fuzija

Odgovor Napisal/-a miroslav »

Najlepša hvala za pojasnilo.

Lep pozdrav
Miro

Odgovori