Energetski dimnik

Tehnika. Kako deluje...? Zakaj ne moremo narediti...?
Odgovori
alexa-lol
Prispevkov: 380
Pridružen: 12.5.2006 19:57

Energetski dimnik

Odgovor Napisal/-a alexa-lol »

hi
mene zanima nekaj o dimnikih. Sprašujem zato ker sem nekaj gledal na CNN (pa tudi sam sem imel idejo), da bi izkoriščali razliko v zračnem pritisku za proizvajanje energije.
1. Ali se da izračunati s kakšno hitrostjo bo zrak sesalo čez sistem? Nekakšna \(Vˇmax\), če vemo pritisk na obeh koncih.
2. Kako bi se s tem izračunalo energijo, ki bi se hipotetično dala izkoristiti za proizvodnjo energije z vetrnicami (veternice bi bile na sredini "odprtin").
3. Kakšna je tista formula o volumnu in pritisku idealnih plinov - npr. če bi en konec bil steklen in bi zrak tam segreli za \(10K\), kakšen bi bil potem tam pritisk (pri\(\delta 0 K\) bi bila oba pritiska enaka torej pred segrevanjem na obeh straneh \(1013mBar\))
mogoče kdo ve pomagat :)

byi

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Re: Energetski dimnik

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

ja saj že pri vsakem dimniku izračunajo premer, višino in še kaj drugega za najbolšo vleko skozi dimnik. tako da pomoje se da tudi hitrost izračunat

alexa-lol
Prispevkov: 380
Pridružen: 12.5.2006 19:57

Re: Energetski dimnik

Odgovor Napisal/-a alexa-lol »

Rokerda napisal/-a:ja saj že pri vsakem dimniku izračunajo premer, višino in še kaj drugega za najbolšo vleko skozi dimnik. tako da pomoje se da tudi hitrost izračunat
zanimivo

zdaj rabimo samo še formule :mrgreen:

Uporabniški avatar
fogl
Prispevkov: 546
Pridružen: 7.11.2004 20:25
Kraj: Radovljica

Re: Energetski dimnik

Odgovor Napisal/-a fogl »

Najprej določiš razpoložljivo tlačno razliko (vlek) glede na temperaturo plina (zraka) zunaj in znotraj dimnika: delta p=integral_po višini_zunaj_dimnika(ro*g*dh) - integral_po višini_znotraj_dimnika(ro*g*dh)
Ko imaš delta p, lahko iz vseh uporov v dimniku (upor na kolenih, upor na vetrnici, upor na ravnih delih) določiš hitrost zraka v dimniku.
Ko imaš hitrost pa določiš moč vetrnice, v idealnem primeri je ta: P=0.5*ro*presek*v³


alexa-lol
Prispevkov: 380
Pridružen: 12.5.2006 19:57

Re: Energetski dimnik

Odgovor Napisal/-a alexa-lol »

hi,
hvala fogl, aniviller...
Najprej določiš razpoložljivo tlačno razliko (vlek) glede na temperaturo plina (zraka) zunaj in znotraj dimnika: delta p=integral_po višini_zunaj_dimnika(ro*g*dh) - integral_po višini_znotraj_dimnika(ro*g*dh)
Integralov še nismo jemali :(
Hipotetično...
200m dimnik
Zunaj pritisk 1013mbar
Znotraj.......1113mbar
O kaki moči to govorimo? 1kW, 1MW?

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: Energetski dimnik

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Po mojem kak kilovat dva več ni, če ne bi že vsi raufnki to meli not! Finta je v te, če daš not veternico zapre pot dimu, pa še dim je visoko koroziven in bi ti ražrlo veternico.

alexa-lol
Prispevkov: 380
Pridružen: 12.5.2006 19:57

Re: Energetski dimnik

Odgovor Napisal/-a alexa-lol »

tnx
Ja to ne bi bili taki dimniki kot zdaj. Imeli bi samo nalogo proizvajanja energije.

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: Energetski dimnik

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Take elektrarne pa inaj bi bile morju, kjer je ta efekt temperatur in tlakov močnejši.

Včasih tud napovedi ne držijo:
http://www.technologyreview.com/Energy/17092/

http://peswiki.com/index.php/Directory:Sea_Solar_Power

alexa-lol
Prispevkov: 380
Pridružen: 12.5.2006 19:57

Re: Energetski dimnik

Odgovor Napisal/-a alexa-lol »

Evo našel sem video na youtubu...
sanjajo o 1000m stolpu z močjo 200MW :lol:

http://www.youtube.com/watch?v=0tWlP0knKQU

Odgovori