Pospešek na klancu

Tehnika. Kako deluje...? Zakaj ne moremo narediti...?
Odgovori
Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Pospešek na klancu

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

V šoli smo delali neke laboratorijske vaje in pri eni vaji mi nekaj ne da miru.

Opis priprave:
Za klanec uporabimo svetlobno drčo, ki je s pomočjo stojala primerno nagnjena. Svetlobna drča ima
po celi dolžini vgrajeno vrsto svetlobnih diod. Po drči se premika voziček z laserskim žarkom, ki v
enakomernih časovnih presledkih prižiga diode. Voziček je v nekem trenutku na tistem mestu, kjer se prižge dioda. Časovni presledki prižiganja diod so 0,1 s.
Je opis priprave vredu? Če ni razumljivo, lahko še podrobneje opišem.

Torej spustimo voziček po klancu in potem zapišemo intervale v 0,1s in koliko mm se je voziček pomaknil dol po kladi. Preprosto. Ampak potem naloga pravi, da moramo izračunati pospešek za vsak interval. Pri \(t_1=0\) je seveda \(a_1=0\), ampak potem se zgodi nekaj čudnega. \(a_8<a_1\)!Pa ta razlika ni minimalna, ampak je pospešek pri \(t=0,8s\) kar okoli 3x manjši kot pri \(t=0,1s\)!
Zakaj, sem na kaj pozabil?

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Pospešek na klancu

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Ce na vozicek deluje trenje (ce se kotali pac trenje v osi in kotalno trenje koles), se jasno pospesek zmanjsuje in v koncni fazi bi vozicek dosegel koncno hitrost in pospesek bi padel na 0.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Pospešek na klancu

Odgovor Napisal/-a shrink »

Rokerda napisal/-a:V šoli smo delali neke laboratorijske vaje in pri eni vaji mi nekaj ne da miru.

Opis priprave:
Za klanec uporabimo svetlobno drčo, ki je s pomočjo stojala primerno nagnjena. Svetlobna drča ima
po celi dolžini vgrajeno vrsto svetlobnih diod. Po drči se premika voziček z laserskim žarkom, ki v
enakomernih časovnih presledkih prižiga diode. Voziček je v nekem trenutku na tistem mestu, kjer se prižge dioda. Časovni presledki prižiganja diod so 0,1 s.
Je opis priprave vredu? Če ni razumljivo, lahko še podrobneje opišem.

Torej spustimo voziček po klancu in potem zapišemo intervale v 0,1s in koliko mm se je voziček pomaknil dol po kladi. Preprosto. Ampak potem naloga pravi, da moramo izračunati pospešek za vsak interval. Pri \(t_1=0\) je seveda \(a_1=0\), ampak potem se zgodi nekaj čudnega. \(a_8<a_1\)!Pa ta razlika ni minimalna, ampak je pospešek pri \(t=0,8s\) kar okoli 3x manjši kot pri \(t=0,1s\)!
Zakaj, sem na kaj pozabil?
Navedi izmerjene podatke, ki si jih uporabil pri računu in bomo morda identificirali napako (če si jo seveda zagrešil).

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Re: Pospešek na klancu

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

Voziček nima koles in se ne vrti, ampak je bolj neke vrste klada, saj se trenje ustvarja na podlagi, ne na kolesih.

Recimo pri 0,1s smo dobili pot 33mm,
pri 0,2s smo dobili pot 84mm,
pri 0,3s smo dobili pot 145mm,
....
pri 0,8s smo dobili pot 648mm.
\(a_1=6,60 m/s^2\)
\(a_8=2,03 m/s^2\)

Še tole, naloga namiguje, da je pospešek ves čas enak. Pravi, da naj primerjamo razmerje \(a/g\) s sinusom naklonskega kota strmine. Torej bi moral biti pospešek ves čas enak, saj je tudi strmina enaka

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Pospešek na klancu

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Upam da nisi racunal po formuli \(s=\frac{1}{2}at^2\), ta velja samo za enakomerno pospeseno gibanje. Izracunaj najprej hitrosti na posameznih odsekih:
\(v_i=(x_{i+1}-x_i)/\Delta t\)
in potem pospeske
\(a_i=(v_{i+1}-v_i)/\Delta t\)

Ce trenja ni, bi moralo res biti \(a=g\sin\alpha\), vendar tezko verjamem da ga ni (razen ce je bila klada na zracni drci). V primeru trenja bo pospesek manjsi.

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Re: Pospešek na klancu

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

Točno! Napačno formulo sem uporabil!
In trenje obstaja, ampak pomoje je bilo mišljeno, da ugotovimo, da se to ne ujema s teorijo enakomernega pospešenega gibanja

Hvala

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Pospešek na klancu

Odgovor Napisal/-a shrink »

Rokerda napisal/-a:Točno! Napačno formulo sem uporabil!
In trenje obstaja, ampak pomoje je bilo mišljeno, da ugotovimo, da se to ne ujema s teorijo enakomernega pospešenega gibanja
Če je trenje konstantno, potem je tudi pospešek konstanten. V splošnem pa je trenje odvisno od hitrosti; odtod spreminjanje pospeška.

Me pa v zvezi s tvojim primerom nekaj zanima: so poti navedene glede na izhodišče, ali glede na predhodno točko meritve?

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Re: Pospešek na klancu

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

Glede na izhodišče oz. začetno točko meritve

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Re: Pospešek na klancu

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

shrink napisal/-a:
Rokerda napisal/-a:Točno! Napačno formulo sem uporabil!
In trenje obstaja, ampak pomoje je bilo mišljeno, da ugotovimo, da se to ne ujema s teorijo enakomernega pospešenega gibanja
Če je trenje konstantno, potem je tudi pospešek konstanten. V splošnem pa je trenje odvisno od hitrosti; odtod spreminjanje pospeška.
Ja, ampak pri meritvah se pospešek spreminja, kar se ne bi smel glede na to teorijo

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Pospešek na klancu

Odgovor Napisal/-a shrink »

Rokerda napisal/-a:
shrink napisal/-a:
Rokerda napisal/-a:Točno! Napačno formulo sem uporabil!
In trenje obstaja, ampak pomoje je bilo mišljeno, da ugotovimo, da se to ne ujema s teorijo enakomernega pospešenega gibanja
Če je trenje konstantno, potem je tudi pospešek konstanten. V splošnem pa je trenje odvisno od hitrosti; odtod spreminjanje pospeška.
Ja, ampak pri meritvah se pospešek spreminja, kar se ne bi smel glede na to teorijo
Očitno za vaš primer predpostavka o konstantnosti trenja ne velja; no razen, če pri meritvi niste zagrešili kakšne sistematične napake.

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Re: Pospešek na klancu

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

Vse skupine so dobile podobne razultate. In profesor bi vsaj namignil na kakšno napako pri merjenju, če bi jo zagrešili.

Očitno predpostavka o konstantnosti trenja res ne velja

Odgovori