Medzvezdna komunikacija brez zamude

Tehnika. Kako deluje...? Zakaj ne moremo narediti...?
janezsJohn
Prispevkov: 3
Pridružen: 22.10.2009 13:20

Medzvezdna komunikacija brez zamude

Odgovor Napisal/-a janezsJohn »

Recimo, da sta v vesolju dve točki A in B oddaljene 15 svetlobnih let. Za sporočitev informacije od točke A do točke B bi preteklo 15 let.

Če bi med tema dvema točkama postavili neskončno lahko in togo palico, ki bi jo z lahkoto premikali vzdolžno in tako omogočili prenos podatkov v ničlah in enkah ali pa v Morsejevi abecedi.

Moja teorija je da bi informacija od točke A do točke B pretpotovala v hipu, saj če premakneš en konec palice, se istočasno premakne tudi drugi konec palice. Tako nebi bilo zaostanka, ki ga pridela signal, ki potuje s svetlobno hitrostjo.

Kaj pravite?

castaneda
Prispevkov: 37
Pridružen: 9.7.2009 9:50

Re: Medzvezdna komunikacija brez zamude

Odgovor Napisal/-a castaneda »

janezsJohn napisal/-a:
Moja teorija je...
Ampak niti teoretično se ne da napraviti absolutno toge palice! :mrgreen:

Uporabniški avatar
Cuzo
Prispevkov: 35
Pridružen: 3.2.2007 22:38
Kraj: in a galaxy far, far away...

Re: Medzvezdna komunikacija brez zamude

Odgovor Napisal/-a Cuzo »

Malo za šalo, malo zares sedaj si pa zamislimo, da pride Chuck Norris in brcni idealno togo palico nakar se vesolje anihilira in ga nadomesti še nekaj bolj čudnega (vkolikor se to še ni zgodilo). :lol:

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Medzvezdna komunikacija brez zamude

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Konca se ne premakneta istočasno. Konec, na katerega bi pritisnil, bi pritisnil na del za njim, ta svojega soseda itd. V končni fazi bi informacija potovala počasneje od svetlobne hitrosti. Gre namreč za valovanje snovi, ki je počasnejše od svetlobnega.
Tog sistem je tak, v katerem se razdalje med točkami ne spreminjajo, zato v njem ni valovanja. So le vzporedni premiki in rotacija. Ampak, kakor pravi castaneda, takega sistema v naravi skoraj gotovo ni.
Četudi na vsak način zmanjšuješ maso palice in povečuješ njeno togost (ne vem, kako bi to sploh naredil), v končni fazi prideš do neke situacije, ko imaš vzdol premice med točkama razporejene atome na nekih razdaljah. Ampak s tem pa neposredno ne moreš upravljati, kajne?

Popotnik
Prispevkov: 532
Pridružen: 12.11.2008 18:35

Re: Medzvezdna komunikacija brez zamude

Odgovor Napisal/-a Popotnik »

Sedaj sem se spomnil na kvantno prepletenost :).

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Medzvezdna komunikacija brez zamude

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Kaj je z njo?
Sicer ne vem dosti o tem, toda načel relativnosti ne krši.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Medzvezdna komunikacija brez zamude

Odgovor Napisal/-a Roman »

Tudi jaz bi rad o kvantni prepletenosti izvedel kaj več. Na internetu ne najdem dovolj informacij, sploh pa ne odgovorov na kako vprašanje, ki se mi ob poskusu postavljajo. Menda naj bi se dogajalo nekaj takega: imamo dva prepletena delca (recimo, da nastaneta ob radioaktivnem razpadu). Izmerimo spin enega in z meritvijo ta spin neha biti kvantno nedoločen, ampak zavzame neko vrednost. Ta hip pa informacija o tem, kakšen spin si je izbral prvi delec, preide na drugi delec, katerega spin zavzame nasprotno vrednost kot je spin prvega delca. Ta "hip" naj bi bil trenuten (eksperimentalno so ga menda potrdili na razdalji 10 km, ne vprašajte me, kako), kar naj bi po eni strani dokazovalo, da prostor ni lokalen (obstaja nadsvetlobna hitrost). Vsekakor bi me zanimalo najmanj to, kako so poskus izvedli.

Tule je sicer odličen Kvarkadabrin članek, ki pa me tudi ni potešil. Se moram zadovoljiti z dejstvom, da kvantne mehanike nihče ne razume?
http://www.kvarkadabra.net/index.html?/ ... hanika.htm

silvester1234
Prispevkov: 389
Pridružen: 30.3.2010 11:01

Re: Medzvezdna komunikacija brez zamude

Odgovor Napisal/-a silvester1234 »

V Cernu so že odkrili delce, ki presegajo svetlobno hitrost. Vprašanje je le kako implementirati ta odkritja v praksi. Trenutne tehniligije komunikacije pač ne
presegajo svetlobne hitrosti. Nekatere nove fizikalne teorije že relativizirajo Einsteinovo teorijo relativnosti in presegajo omejitve svetlobne hitrosti. Vendar
vsa ta nadsvetlobna fizika še ni razvita do take mere (in uveljavljena), da bi imela neko težo. Tudi nova in bodoča spoznanja o lasnostih temne snovi, odpirajo
možnosti za eno celo, novo področje fizike. V teh segmentih pač lahko pričakujemo cele revolucije v fizikalni znanosti. Tudi komunikacije spadajo v ta segment.
Tudi misel potuje hipno. Sama telepatija pa še ni raziskana in odpira tudi še možnosti za nove horizonte.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Medzvezdna komunikacija brez zamude

Odgovor Napisal/-a Roman »

silvester1234 napisal/-a:V Cernu so že odkrili delce, ki presegajo svetlobno hitrost.
Res? Tahione so odkrili? Kaj takega. Povej še vir te novice, ampak dnevnik TV Slo ne velja.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Medzvezdna komunikacija brez zamude

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

No seveda je prvi april.

gnu
Prispevkov: 111
Pridružen: 1.3.2010 12:20

Re: Medzvezdna komunikacija brez zamude

Odgovor Napisal/-a gnu »

silvester1234 napisal/-a:Nekatere nove fizikalne teorije že relativizirajo Einsteinovo teorijo relativnosti in presegajo omejitve svetlobne hitrosti.
Te teorije presežejo svetlobno hitrost morda le tedaj, ko letijo v koš.

MaGeek
Prispevkov: 5
Pridružen: 1.4.2010 18:03

Re: Medzvezdna komunikacija brez zamude

Odgovor Napisal/-a MaGeek »

Torej so bili ti delci "tahioni" le prvoaprilska šala.. Škoda, amapk šala je pa bila dobra!

Je pa res, če lahko 2 delca "komunicirata" z več kot svetlobno hitrostjo v našem prostor času, kjer je omejitev c, potem iStein zdajle več noči ne bi mogel spati...
Je pa kul vseskupaj, ta napetost, ko se rušijo zakoni starih in se gradijo natančnejši.
Kajne?

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Medzvezdna komunikacija brez zamude

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Zakoni se ne rusijo, se kvecjemu nadgrajujejo.

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: Medzvezdna komunikacija brez zamude

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Moje razmišlanje o togosti. Ali ni mogoče črna luknja togo telo? Če vzameš neskončno gostoto, oziroma, če bi imel atome z jedri skupaj čisto eden zraven drugega, potem ni prostora vmes za valovanje, ali pač?

gnu
Prispevkov: 111
Pridružen: 1.3.2010 12:20

Re: Medzvezdna komunikacija brez zamude

Odgovor Napisal/-a gnu »

Togih teles ni, ker so realna sestavljena iz atomov in prepletajočih se elektromagnetnih vplivov, ki so omejeni na svetlobno hitrost.
Tudi druga polja (štirih sil) so omejena s svetlobno hitrostjo.
V črni luknji je singularnost brez dimenzij, četudi bi bila togo telo, je neuporabna za prenos podatkov.
Materija z delci tesno skupaj bi bila nevtronska zvezda, katere kolaps preprečuje edino Paulijevo izključitveno načelo.
Na to temo pa lahko morda Aniviller kaj pove .. jaz pojma nimam, kakšne lastnosti naj bi taka materija imela, in s kakšno hitrostjo se širi motnja v Paulijevem načelu :) :shock:

Odgovori