Kolesarji na klancu

Tehnika. Kako deluje...? Zakaj ne moremo narediti...?
Odgovori
struket
Prispevkov: 3
Pridružen: 6.11.2009 21:43

Kolesarji na klancu

Odgovor Napisal/-a struket »

V zakonu o ohranitvi potencialne in kinetične energije se masa pokrajša. To pomeni, da naj masa ne bi imela vpliva na hitrost kolesarja, ki se prosto spusti po klancu. Vendar je v praksi težji kolesar vedno hitrejši. Tudi, če na istem klancu zamenjava kolesi, je težji hitrejši. Zakaj?
LP

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Kolesarji na klancu

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Zracni upor! Sila upora ni odvisna od mase, le od oblike in hitrosti. Lazje telo bo vedno bolj zaviralo - zato list papirja ne pada ravno hitro (poskus s kladivom in pticjim peresom).

struket
Prispevkov: 3
Pridružen: 6.11.2009 21:43

Re: Kolesarji na klancu

Odgovor Napisal/-a struket »

Hvala za mnenje, vendar zračni upor je odvisen od preseka kolesarja. Moj, ki sem težji, je bistveno večji od ženinega. MOra biti še kaj.
LP

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Kolesarji na klancu

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Ja samo presek se ne spreminja enako kot teza. Tako da sprememba preseka se ne pozna toliko. Dvakrat tezji clovek nima dvakrat vecjega preseka! Predvsem ne gledano od spredaj - ramenska sirina je prakticno enaka.
Poskusi, ce je kaj razlike, ce se lazji kolesar enkrat drzi pokonci, enkrat pa se cisto skloni z glavo proti vetru.

Ostali prispevki bi lahko bili odvisni od trenja v lezajih, vendar bi bilo to za tezjega kolesarja kvecjemu vecje (enako velja za ugrez, ce je podlaga mehka).

sailor
Prispevkov: 36
Pridružen: 24.11.2009 18:40

Re: Kolesarji na klancu

Odgovor Napisal/-a sailor »

Veliko je odvisno tudi od ležajev na kolesu "pesto". Moj oče je mnogo težji od mene, pa greva po klancu navzdol približno enako hitro, če ne grem jaz kar hitreje. Razlog za to je po moje predvsem v ležajih kolesa. Če pa so enaki pa je ključni upor, ja.

Odgovori