Ferris Wheel

Tehnika. Kako deluje...? Zakaj ne moremo narediti...?
Odgovori
zdenko korenko
Prispevkov: 12
Pridružen: 21.7.2008 16:10

Ferris Wheel

Odgovor Napisal/-a zdenko korenko »

V matlabu probam simulirati nek mehanski sistem. Izbral sem si rotacijskega in preučujem primer, ki sem ga našel na internetu.
Gre za Ferrisovo kolo, ki se giblje (ima začetne pogoje različne od 0). Vztrajnostni sili, nasprotuje sila zaviranja in mi opazujemo,
kako se sistem odziva. Zaviranje lahko predstavimo kot dušilko in vzmet. Tukaj postane zadeva malo abstraktna , na internetu
o tem ne piše veliko, da pa je zadeva še bolj abstraktna pa me zmede da na FBD/free body diagram vse sile kažejo v isto smer.

Torej če mi lahko kdo pomaga razumeti, zakaj je temu tako in če kdo ve kako to zaviranje pravzaprav deluje...


Hvala lepa!


Slika

Slika




Tukaj pa prilagam še link od strani, kjer je matlab program in nekaj teorije z zapisom enačb.

http://www.me.cmu.edu/ctms/modeling/sec ... frames.htm

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Ferris Wheel

Odgovor Napisal/-a shrink »

Gre za navore, ne sile. Inercialnemu (vztrajnostnemu) navoru, kakor ga tam poimenujejo, pa se lahko izogneš, če uporabiš 2. Newtonov zakon za rotacijo:

\(\Sigma_i M_{i0} = J_0 \ddot{\varphi}\):

\(J_0 \ddot{\varphi} = -b \dot{\varphi} - k \varphi\)

Rezultat je znana gibalna enačba lastnega dušenega harmoničnega nihanja.

zdenko korenko
Prispevkov: 12
Pridružen: 21.7.2008 16:10

Re: Ferris Wheel

Odgovor Napisal/-a zdenko korenko »

Ja točno, sem se zmotil, pri rotacijskih sistemih upoštevamo navore in ne sile....

Zakaj pa je Slika negativni predznak pred dušenjem in trenjem?

In kero količino pravzaprav predstavlja amplituda pri grafu dušenega nihanja....Po enačbi sledeč je to kot al kako... Ni mi čisto jasno kaj niha tukaj, če bremzamo kolo.

hvala, lp

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Ferris Wheel

Odgovor Napisal/-a shrink »

zdenko korenko napisal/-a:Zakaj pa je negativni predznak pred dušenjem in trenjem?
Ker navora zavirata kolo.
In kero količino pravzaprav predstavlja amplituda pri grafu dušenega nihanja....Po enačbi sledeč je to kot al kako...
Ja.
Ni mi čisto jasno kaj niha tukaj, če bremzamo kolo.
Očitno nisi prebral vsega v linku, ki si ga dal.

Odgovori