Merilniki toplote na radiatorjih

Tehnika. Kako deluje...? Zakaj ne moremo narediti...?
sinbad
Prispevkov: 81
Pridružen: 24.10.2010 18:01

Re: Merilniki toplote na radiatorjih

Odgovor Napisal/-a sinbad »

metka

Grelno telo, v tem primeru radiator ima višjo temperaturo kot prostor kot ga ogrevaš.Če imaš sobo ogreto, ti bo termostatski ventil zaprl, bolj kot imaš izolirano manjši bo pretok vode v radiator in s tem manjša poraba, poznalo se bo tudi na delilniku, ker bo izparelo manj "merilnega sredstva". Če ni vgrajenih termostatskih ventilov, nima smisla vgrajevati delilnikov, ker bi moral sam zapirati radiatorje (ročno). Pri višji temperaturi grelnega telesa je izparevanje bolj intezivno (hitrejše),pri nižji pa intezivnost peša. Delilniki se morajo "resetirati", ko dosežejo končno vrednost skale. Eni to počnejo enkrat letno (dodaten strošek) eni pa po potrebi.

še na tvojo pripombo
Pri slabo izoloranih prostorih mora imeti grelno telo višjo temperaturo, da zadovolji potrebe po izgubljeni toploti, termostatski ventil pa prepuščati dovolj grelnega medija (vode) v delilniku pa veselo "merilni medij" leze po lestvici navzgor.. Pri dobro izoliranih prostorih pa term.ventil zapre ali pa prepušča zgolj manjše količine grelnega medija, kar se pozna tudi na intezivnosti izparevanja pri delilniku. Tako, da se splača imeti dobro izolirane prostore.
Primerjavo z izoliranim radiatorjem sem uporabil samo za ponazoritev delovanja delilnika in razrešitvi dileme, kaj se zgodi če ga pokriješ.

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Merilniki toplote na radiatorjih

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

Grelno telo, v tem primeru radiator ima višjo temperaturo kot prostor kot ga ogrevaš.Če imaš sobo ogreto, ti bo termostatski ventil zaprl, bolj kot imaš izolirano manjši bo pretok vode v radiator in s tem manjša poraba, poznalo se bo tudi na delilniku, ker bo izparelo manj "merilnega sredstva". Če ni vgrajenih termostatskih ventilov, nima smisla vgrajevati delilnikov, ker bi moral sam zapirati radiatorje (ročno)
Obstajajo različni sistemi vgrajevanja delilnikov.

Vgrajujejo se na radiatorje z navadnimi ventili, kot tudi na radiatorje s termostatskimi ventili.

Voda pa se neha greti, ko doseže maksimalno nastavljeno temperaturo..
Ime "delilnik" je dobil zato, ker se je pojavila želja po pravičnem razdeljevanju toplotne energije.
Včasih se je plačevalo po pavšalu in je bilo do tistih, ki so šparali, krivično. Saj so stanovalci plačali enako, ne glede na to, če so varčevali ali pa cel dan imeli odprto okno.
hvala za trud, toda zopet prosim za drugo pojasnilo. tvoja razlaga je sicer logična, toda ne za moj primer.

žal trditev, da je moj delilnik sestavljen iz dveh oddaljenih termometrov, ne drži.

Moj delilnik je majhna škatlica 4 x 9 x 2 cm, pritrjena na radiator, v kateri sta verjetno dva termometra. en v stiku z radiatorjem drug pa verjetno tik ob zunanji površini na drugi strani. odčitavanje številk na delilnikih poteka radijsko.
Torej, če z brisačo pokrijem delilnik, hkrati pokrijem oba termometra.

LP, metka
Najbolje bi bilo, če bi točno vedel, kakšen sistem oz. kakšen tip delilnikov imate vgrajen.
Teh je kar nekaj.
Enega sem že opisal, obstajajo pa tudi taki, ki imajo le eno temp. tipalo.
Takšni pa merijo le temperaturo radiatorja in s tem količino izsevane toplote v določenem času.

Če takšen radiator prekriješ z brisačo, bo se radiator še vedno grel, le ti boš imela v prostoru hladno in posledično ne boš zaprla radiatorja z ventilom. Kar pomeni, da bo radiator grel s polno močjo več časa, kot pa, če pustiš odkrit radiator, da ti čimprej segreje sobo in po določenem času zapreš radiator, da se zmanjša pretok vode in s tem količina izsevane toplote.

Torej zakrit ali pokrit radiator greje in rabi več časa, da se lastnik spomni in zapre radiator in zato posledično radiator v določenem času izseva več toplote in delilnik našteje več enot porabljene energije.

Če bi imela termostatske ventile, bi se ta regulacija in samozapiranje radiatorja uravnavalo avtomatsko in bi s tem prihranila nekje 15% stroškov.
V tem primeru, pa bi zakrit radiator, res izseval manj toplote. Saj bi radiator s termostatskim ventilom deloval kot majhen prostor, ki bi se seveda segrel hitreje kot soba. Termostatski ventil pa bi hitreje zaprl dotok vroče vode v radiator in s tem bi delilnik izmeril manjšo količino izsevane toplote.

Upam, da je sedaj razumljivo.

metka
Prispevkov: 25
Pridružen: 31.10.2009 18:24

Re: Merilniki toplote na radiatorjih

Odgovor Napisal/-a metka »

Sinbad: hvala za pojasnilo. Žal imam navaden ventil in ne termostatski. Sama ga odpiram in zapiram po potrebi. :) Sicer pa je itak skozi na minimu, ker je stanovanje dobro izolirano in imam tople sosede.

Roberto: delilnik ima dvotipalni sistem, torej meri zunanjo in radiatorsko temperaturo. Saj bi povedala znamko, pa ne želim delati reklam.

Hvala obema za koristna pojasnila.

sinbad
Prispevkov: 81
Pridružen: 24.10.2010 18:01

Re: Merilniki toplote na radiatorjih

Odgovor Napisal/-a sinbad »

metka napisal/-a:Sinbad: hvala za pojasnilo. Žal imam navaden ventil in ne termostatski. Sama ga odpiram in zapiram po potrebi. :) Sicer pa je itak skozi na minimu, ker je stanovanje dobro izolirano in imam tople sosede.

Roberto: delilnik ima dvotipalni sistem, torej meri zunanjo in radiatorsko temperaturo. Saj bi povedala znamko, pa ne želim delati reklam.

Hvala obema za koristna pojasnila.
Če imate tako urejeno, potem je zel dobro, da v kuhinji ob uporabi pečice za peko (prazniki bodo) radiator zapreš.

metka
Prispevkov: 25
Pridružen: 31.10.2009 18:24

Re: Merilniki toplote na radiatorjih

Odgovor Napisal/-a metka »

Živjo!

Imam še eno vprašanje. zanima me približna formula za izračun porabljene toplote na delilniku? K-konstanta, ki zajema obliko in velikost radiatorja

Moj model je torej sledeči: delilnik: majhna škatlica na radiatorju, ki ima dva temperaturna tipala (Tr in Ts), radiator ima navaden ventil.

1. delilnik ni pokrit: temp. radiatorja Tr=65°C, temp. sobe Ts=25°C, dT= 40°C
2. delilnik je pokrit: temp. radiatorja Tr=65°C, navidezna temp. sobe Ts=50°C, dT= 15°C

Lep pozdrav!

anittka
Prispevkov: 3
Pridružen: 4.12.2010 7:36

Re: Merilniki toplote na radiatorjih

Odgovor Napisal/-a anittka »

Ker imamo tudi mi enak problem z merilniki imam malce drugačno vprašanje.
Pri nas je merilnik montiran 12 cm od vrha radiatorja.V sosednjem bloku kjer so jih dobili dve leti pred nami pa so jih montirali 18 cm od vrha.Kar pomeni, da bolj realno odčitvajo toploto?
Problem je namreč v tem, da nihče v bloku nima v cloti toplega radiatorja,četudi ga odpreš do konca.Toplo je samo do tam kjer se nahaja merilnik.Pod njim pa hladno.V radiatorju zraka ni.Smo preverili.
Kdo nas sedaj vleče za nos?
V stanovanju nas zeebe,plačujemo pa za 56 kvadratnih metrov stanovanja 89€ na mesec.Tempreratura pa ne gre nad 22 stopinj.
Mi lahko kdo razloži?
lp

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Merilniki toplote na radiatorjih

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

Anittka

Napiši še kakšen model delilnikov imate montiran.
Imate termostatske ventile...navadne...?

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Merilniki toplote na radiatorjih

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

Metka
Roberto: delilnik ima dvotipalni sistem, torej meri zunanjo in radiatorsko temperaturo. Saj bi povedala znamko, pa ne želim delati reklam.
Kot sem omenil, delilnik meri količino izsevane toplote na podlagi temperature radiatorja in okolice.
Če radiator zakriješ z zaveso, bo ta posledično bolj vroč in seveda dlje časa (ker bo stanovanje hladno in ne boš zaprla ventila), kar pomeni, da delilnik našteje več enot. Če meri temperaturo zraka, pa prav tako izmeri višjo temperaturo...In višja temperatura v prostoru, pomeni večje izgube. Kot, da bi ti hotela v stanovanju imeti 30 stopinj.....In zakrit delilnik zato sporoča takšno stanje in šteje večjo porabo, saj izgleda, kot da imaš v stanovanju res 30 stopinj..pa čeprav so take razmere le za zaveso. Tega pa delilnik ne more vedeti.

Bistvo, da je radiator odkrit in s tem do čimmanjših stroškov je v tem, da ti sama čimprej zapreš ventil na radiatorju in s tem zmanjšaš pretok vroče vode skozi radiator. In šele tako zmanjšaš število porabljenih enot.

Namreč delilnik sam ne zapira ali odpira pretoka skozi radiator, zato njemu ne pomeni nič, če je odkrit ali zakrit...On le šteje količino izsevane toplote...in te bo manj le, če se ročno zapre radiator.

metka
Prispevkov: 25
Pridružen: 31.10.2009 18:24

Re: Merilniki toplote na radiatorjih

Odgovor Napisal/-a metka »

anittka napisal/-a:Ker imamo tudi mi enak problem z merilniki imam malce drugačno vprašanje.
Pri nas je merilnik montiran 12 cm od vrha radiatorja.V sosednjem bloku kjer so jih dobili dve leti pred nami pa so jih montirali 18 cm od vrha.Kar pomeni, da bolj realno odčitvajo toploto?
Problem je namreč v tem, da nihče v bloku nima v cloti toplega radiatorja,četudi ga odpreš do konca.Toplo je samo do tam kjer se nahaja merilnik.Pod njim pa hladno.V radiatorju zraka ni.Smo preverili.
Kdo nas sedaj vleče za nos?
V stanovanju nas zeebe,plačujemo pa za 56 kvadratnih metrov stanovanja 89€ na mesec.Tempreratura pa ne gre nad 22 stopinj.
Mi lahko kdo razloži?
lp
Ko so monterji pri meni montirali delilnike, sem jih vprašala, zakaj jih ne pritrdijo na sredino radiatorja, pa so rekli, da morajo biti na 1/3 proti vrhu, ker tako zahteva proizvajalec delilnika. Tudi moji radiatorji so na dnu bolj hladni kot na vrhu.
Pomembno je, da imate vsi v bloku monitirane delilnike na enako mesto, če se obračuna ogrevanje posebej za vaš blok. Če sosednjemu bloku neodvisno od vašega bloka obračunavajo ogrevanje, potem postavitev njihovih delilnikov ne vpliva na tvoj račun za ogrevanje. Anitka, žal mi je da imate tako hladno stanovanje, mogoče je slabo izolirano. Lep pozdrav.

anittka
Prispevkov: 3
Pridružen: 4.12.2010 7:36

Re: Merilniki toplote na radiatorjih

Odgovor Napisal/-a anittka »

Hvala vam;)

Imamo termostatske ventile, merilniki pa so znamke ENERKON,odčitavajo jih na daljavo.
lp

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Merilniki toplote na radiatorjih

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

anittka napisal/-a:Hvala vam;)

Imamo termostatske ventile, merilniki pa so znamke ENERKON,odčitavajo jih na daljavo.
lp
Kako pa so nastavljeni termostatski ventili ?
So mogoče zaplombirani na 22 stopinj ?

Lahko snameš oziroma odšraufaš termostatski ventil in ga vzameš dol ?
Če ja, potem ga vzami dol in opazuj, če bo radiator topel po celi površini.

Torej, kako točno imate pri vas urejeno, lahko le predvidevam. Nekateri imajo res ventile zaplombirane, zato temperatura ne gre čez 22 stopinj in posledično je radiator topel le na zgornji polovici.



Največ se da prišparati z montažo programabilnih termostatskih ventilov.
Funkcija je podobna, kot pri sobnih termostatih. Na primer, če te dopoldan med tednom ni doma, potem ventil programiraš, da je dopoldan temperatura le 18 stopinj, eno uro pred tvojim prihodom, pa naraste na 22...na primer......Zmontira pa se čisto preprosto. Namesto ročnega se privije programabilni.
Saj zdaj v tem primeru plačuješ porabo, ne glede na to, če si doma ali pa ne.
Ko so monterji pri meni montirali delilnike, sem jih vprašala, zakaj jih ne pritrdijo na sredino radiatorja, pa so rekli, da morajo biti na 1/3 proti vrhu, ker tako zahteva proizvajalec delilnika.
To je res.
In montirani morajo biti vsi enako.

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Merilniki toplote na radiatorjih

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

Lahko snameš oziroma odšraufaš termostatski ventil in ga vzameš dol ?
Če ja, potem ga vzami dol in opazuj, če bo radiator topel po celi površini.
Ker ne gre urejati postov, bom dodal, da rabiš ustrezen ključ ali malo večje klešče, ter odviješ kovinsko matico, ki drži glavo ventila. To je tisti plastični vrtljivi del.

anittka
Prispevkov: 3
Pridružen: 4.12.2010 7:36

Re: Merilniki toplote na radiatorjih

Odgovor Napisal/-a anittka »

Hvala vam, bom povprašala hišnika saj ga mučijo enake težave kot nas.Mi smo v pritličju oni pa v tretjem nadstropju.Stanje pa je enako.
Mu posredujem idejo glede ventila in povem kako je šlo.
Hvala zaenkrat,sporočim,...
lp

metka
Prispevkov: 25
Pridružen: 31.10.2009 18:24

Re: Merilniki toplote na radiatorjih

Odgovor Napisal/-a metka »

Roberto:
Naredila sem majhen eksperiment, kjer sem za 12 dnevnih ur pokrila in naslednji dan (enak časovni interval) odkrila delilnik na radiatorju. Pokrit delilnik je nameril 3 enote, odkrit pa 2 enoti. rezultati potrjujejo tvoje prejšnje pisanje.
Ali torej s slabo zatesnjenim oknom nad radiatorjem privarčujem na ogrevanju?

Lep pozdrav!

sinbad
Prispevkov: 81
Pridružen: 24.10.2010 18:01

Re: Merilniki toplote na radiatorjih

Odgovor Napisal/-a sinbad »

metka napisal/-a: Roberto:
Naredila sem majhen eksperiment, kjer sem za 12 dnevnih ur pokrila in naslednji dan (enak časovni interval) odkrila delilnik na radiatorju. Pokrit delilnik je nameril 3 enote, odkrit pa 2 enoti. rezultati potrjujejo tvoje prejšnje pisanje.
Ali torej s slabo zatesnjenim oknom nad radiatorjem privarčujem na ogrevanju?

Lep pozdrav!
Špranje pri oknih (vdor hladnega zraka) ti povečajo porabo, ker moraš dlje česa ogrevati prostor oziroma imaš nižjo temperaturo od želene. Delilniki delujejo po principu temperatura čas. S pokrivanjem delilnika si zmanjšala prostor, ki se je zelo segrel, radiator pa bolj počasi ohlajal, ker je bil pokrit....in zmnožek čas temperatura se poveča....zaradi počasnega ohlajanja radiatorja.

Odgovori