Merilniki toplote na radiatorjih

Tehnika. Kako deluje...? Zakaj ne moremo narediti...?
metka
Prispevkov: 25
Pridružen: 31.10.2009 18:24

Merilniki toplote na radiatorjih

Odgovor Napisal/-a metka »

Kmalu bo prišel v veljavo zakon, da morajo imeti stanovanja vgrajene merilnike toplote, da bomo lahko vsi skupaj privarčevali pri ogrevanju stanovanj.

Zanima me kateri merilniki so boljši, pravičnejši, natančnejši, na dalšji rok cenejši?

Predvidevam, da mora biti vsaka merilna naprava letno kalibrirana. Več naprav pomeni več stroškov na stanovanje.
Malo sem se pozanimala o načinu merjenja toplote v stanovanjih. Na kratko sem opazila dva sistema: en sistem meri temperaturo na radiatorju (več kot jih ima stanovanje, več merilnikov rabi), drugi sistem pa meri pretok tople vode, ki pride v stanovnje in razliko v temperaturi vode.
Zanima me ali se drugi sistem lahko montira v stanovanja, ki imajo radiatorje povezane na verikalno ogrevalno cev, ki gre skozi vsa nadstropja v bloku? Nekako se mi zdi drugi sistem natančnejši. Ali pa ne? Ali ima kdo kakšne ideje, rešitve ....
Kako se obnaša merilnik toplote na radiatorju, če ga prekriješ z brisačo? ali je to ugodnejše ali slabše za prebivalca stanovanja?

V našem bloku bomo morali kmalu izbrati in montirati te merilnike.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Merilniki toplote na radiatorjih

Odgovor Napisal/-a GJ »

metka napisal/-a:Kmalu bo prišel v veljavo zakon, da morajo imeti stanovanja vgrajene merilnike toplote,
Metka, to niso merilniki toplote! To so merilniki porabe energije.
metka napisal/-a:da bomo lahko vsi skupaj privarčevali pri ogrevanju stanovanj.
Heh, le račun bo bolj pravi.
metka napisal/-a:Predvidevam, da mora biti vsaka merilna naprava letno kalibrirana. Več naprav pomeni več stroškov na stanovanje.
Ni nujno da vsako leto, pač odvisno kakšna bo (je) zakonodaja.
metka napisal/-a:Malo sem se pozanimala o načinu merjenja toplote v stanovanjih. Na kratko sem opazila dva sistema: en sistem meri temperaturo na radiatorju (več kot jih ima stanovanje, več merilnikov rabi), drugi sistem pa meri pretok tople vode, ki pride v stanovanje in razliko v temperaturi vode.
Samo merjenje temperature radiatorja še zdaleč ni dovolj! Takšni merilniki so ponavadi narejeni na malce drugačnem principu in se uporabljajo predvsem v skandinavskih državah kjer je več mrzlih dni in je posledično cena ogrevanja stanovanja višja kot pri nas. Delujejo pa na principu izhlapevanja tekočin. Torej v posebni steklenički, ki je obešena na radiator (z znano močjo) v stanovanju, se meri koliko tekočine je izhlapelo iz stekleničke.
Tvoj drugi omenjeni sistem je bolj točen in ga je težje ogoljufati.
metka napisal/-a:Zanima me ali se drugi sistem lahko montira v stanovanja, ki imajo radiatorje povezane na verikalno ogrevalno cev, ki gre skozi vsa nadstropja v bloku? Nekako se mi zdi drugi sistem natančnejši. Ali pa ne? Ali ima kdo kakšne ideje, rešitve ....
Ne, takšen merilnik se montira direktno na toplotni izmenjevalec oziroma protitočnik.
metka napisal/-a:Kako se obnaša merilnik toplote na radiatorju, če ga prekriješ z brisačo? ali je to ugodnejše ali slabše za prebivalca stanovanja?
Odvisno od izvedbe merilnika... :roll:

Lahko noč...

metka
Prispevkov: 25
Pridružen: 31.10.2009 18:24

Re: Merilniki toplote na radiatorjih

Odgovor Napisal/-a metka »

Eni jim pravijo kalorimetri, drugi pa so nekakšni delilniki, ki so pritrjeni na vsak radiator.

Zanima me ali imaš kakšne izkušnje kako dolgo delilniki merijo prave količine. na nekaterih piše, da se baterija zamenja po 10 letih, ali to pomeni, da je 10 let življenska doba? Koliko zaračunajo za kalibracijo? ali to izvede druga firma ali ista kot je montirala delilnik. Nekako se mi zdi, da je s strani proizvajalcev delilnikov možna zloraba, saj ne vem na kakšen način lahko stanovelec preveri, če delilnik pravilno meri? ali ima kdo pri tem izkušnje?

Nekatire fimre bodo v sloveniji dobro zaslužile z montažo teh merilnikov. Mogoče bodo celo malo povečali gospodarsko rast.... :D

GJ ali ti še nimaš takega merilnika? Hvala za odgovore....

lp, metka

metka
Prispevkov: 25
Pridružen: 31.10.2009 18:24

Re: Merilniki toplote na radiatorjih

Odgovor Napisal/-a metka »

dobila sem ta pravilnik:
Uradni list RS, št. 7/2010 z dne 29. 1. 2010
P R A V I L N I K
o načinu delitve in obračunu stroškov za toploto v stanovanjskih in drugih stavbah z več posameznimi deli.

velja najkasneje do 30. septembra 2011.

Pravilnik je izjemno tehničen, zato me zanima kaj meni stroka o tem.

Beri kaj piše v njem:
(3) Merilnik toplotne energije izpolnjuje zahteve iz prvega odstavka tega člena, če je skladen z zahtevami Pravilnika o merilnih instrumentih (Uradni list RS, št. 42/06) ali Pravilnika o meroslovnih zahtevah za merilnike toplotne energije (Uradni list RS, št. 35/02).

kaj to pomeni? če se kdo pozna na zgornje pravilnike, bi prosila, če pove kako pogosto morajo biti ti delilniki kalibrirani in kakšne so cene?

lp, metka

matjazu
Prispevkov: 2
Pridružen: 16.3.2010 9:49

Re: Merilniki toplote na radiatorjih

Odgovor Napisal/-a matjazu »

Področje meril za obračun ureja Zakon o meroslovju. Le ta določa, da morajo biti merila za obračun tipsko odobrena (ugotavlja se skladnost s pravilniki, ki določajo lastnosti posameznih tipov meril), ter redno overjena. Pri overitvi se ugotavlja ali je neko konkretno merilo skladno z odobrenim tipom. Tipsko odobritev merila izvede Urad RS za meroslovje, overitve pa od Urada pooblaščena podjetja.
Oba postopka skupaj zagotovita pravilno merjenje. Primeri teh meril so električni števci, vodomeri, taksimetri, tehtnice v trgovinah,... Pa tudi nekateri delilniki toplotne energije - tisti, ki so skladni z zahtevami Pravilnika o merilnih instrumentih (Uradni list RS, št. 42/06) ali Pravilnika o meroslovnih zahtevah za merilnike toplotne energije (Uradni list RS, št. 35/02) ali Pravilnika o meroslovnih zahtevah za vodomere (Uradni list RS, št. 26/02) ali Pravilnika o meroslovnih zahtevah za vodomere za vročo vodo, ki lahko nosijo oznake in znake EEC (Uradni list RS, št. 76/01).

Kot delilnike pa se lahko uporablja tudi naprave, ki teh pogojev ne izpolnjujejo, če so izdelane v skladu s standardom SIST EN 834 ali SIST EN 835, tu pa ni državnega nadzora. Prednost teh "merilnikov" je da se jih lahko namontira na grelno telo. Pri pravih merilnikih to ni možno - potreben je poseg v instalacijo, so pa precej točnejši.

metka
Prispevkov: 25
Pridružen: 31.10.2009 18:24

Re: Merilniki toplote na radiatorjih

Odgovor Napisal/-a metka »

Matjazu:

Matjaz hvala za pojasnilo.
Če torej delilnike ni potrebno preverjat kako merijo, predvidevam, da so zelo zanesljivi, ali pa ne??
So ti poznani podatki o pogostnosti okvar ali nepravilnega merjenja?

V našem bloku bodo montirali delnilnike, ker imamo vertikalne ogrevalne cevi porazdeljene po vsem bloku. Žal.

LP, metka

matjazu
Prispevkov: 2
Pridružen: 16.3.2010 9:49

Re: Merilniki toplote na radiatorjih

Odgovor Napisal/-a matjazu »

Delilniki so le indikatorji (zato tudi niso pod nadzorom Urada za meroslovje), ne kažejo dejanske porabe, ampak le omogočajo primerjavo porabe med posameznimi stanovanji. Podatkov o težavah nimam, ker kot rečeno niso pod nadzorom Urada. Jih imamo pa tudi v našem bloku in sicer od Brunate. Kar lahko do sedaj rečem je le, da ima Brunata neprimeren odnos do strank.
Obvestilo o montaži smo dobili tri pred začetkom del, bilo je nepodpisano, brez navedbe osebe odgovorne za montažo, delali naj bi le dopoldan. V primeru, da nas ne bo doma pa naj bi prosili sorodnike ali sosede, da jih bodo čakali namesto nas. Predlagal sem jim, da izobesijo seznam stanovanj in terminov za montažo,da bo vsak izbral termin, ki je zanj sprejemljiv. Montaža bi bila ravno tako končana v dveh dneh le dopusta nam nebi bilo treba jemati. Pa mi niti odgovorili niso.

metka
Prispevkov: 25
Pridružen: 31.10.2009 18:24

Re: Merilniki toplote na radiatorjih

Odgovor Napisal/-a metka »

Matjazu:

Upam, da bo večina v mojem bloku glasovala za drugega ponudnuika. :)

lep pozdrav!

metka
Prispevkov: 25
Pridružen: 31.10.2009 18:24

Re: Merilniki toplote na radiatorjih

Odgovor Napisal/-a metka »

Živjo!
Montirali so nam delilnike in pustili kratko navodilo za uporabo, kjer med drugim piše tudi, da se bo poraba povečala, če bodo delilniki prekriti z zaveso, ker se bo med radiatorjem in zaveso ustvaril izjemno topel zrak.

Mi lahko kdo pojasni, kako v zgornjem primeru lahko delilnik pokaže dvojno porabo? Ne razumem ali je bolje da je temperaturna razlika med radiatorjem in okolico večja ali nižja? če malo karikiram ali je bolje, da je okno odprto in piha mrzel zrak na delilnik, ki je pripet na vroč radiator?

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Merilniki toplote na radiatorjih

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

Poraba se bo povečala zato, ker delilnik meri temperaturo radiatorja in temperaturo okoliškega zraka. Kar pomein, da meri dve temperaturi.
Če je radiator prekrit z zaveso, potem seveda toplota ne more prosto prehajati v prostor, ampak zastaja za zaveso in ob oknu, ter posledično mora radiator več časa in bolj greti, da se doseže željena temperatura v prostoru.
Ne razumem ali je bolje da je temperaturna razlika med radiatorjem in okolico večja ali nižja?
Za manjšo porabo, mora biti čimbolj enaka.
če malo karikiram ali je bolje, da je okno odprto in piha mrzel zrak na delilnik, ki je pripet na vroč radiator?
Bolje bo le za tistega, kateremu plačuješ stroške.

Sicer je pa zadeva podobna kot pri termostatskih ventilih. Ti prav tako ne smejo biti prekriti z zaveso, saj potem ventil nima pravega podatka o sobni temperaturi.

metka
Prispevkov: 25
Pridružen: 31.10.2009 18:24

Re: Merilniki toplote na radiatorjih

Odgovor Napisal/-a metka »

roberto11 napisal/-a:Poraba se bo povečala zato, ker delilnik meri temperaturo radiatorja in temperaturo okoliškega zraka. Kar pomein, da meri dve temperaturi.
TO RAZUMEM.

Če je radiator prekrit z zaveso, potem seveda toplota ne more prosto prehajati v prostor, ampak zastaja za zaveso in ob oknu, ter posledično mora radiator več časa in bolj greti, da se doseže željena temperatura v prostoru.
MOJ RADIATOR NIMA TERMOSTATSKEGA VENILA IN GREJE TOLIKO KOT JE TEMPERATURA VODE.
Ne razumem ali je bolje da je temperaturna razlika med radiatorjem in okolico večja ali nižja?
Za manjšo porabo, mora biti čimbolj enaka.
če malo karikiram ali je bolje, da je okno odprto in piha mrzel zrak na delilnik, ki je pripet na vroč radiator?
Bolje bo le za tistega, kateremu plačuješ stroške.

Sicer je pa zadeva podobna kot pri termostatskih ventilih. Ti prav tako ne smejo biti prekriti z zaveso, saj potem ventil nima pravega podatka o sobni temperaturi.
Roberto praviš, da mora biti za manjšo porabo, temperatura med radiatorjem in prostorom čim bolj enaka.
Saj to se zgodi, če je delilnik prekrit z zaveso ali brisačo. torej bi to lahko navidezno znižalo številke na delilniku.

Razumem, da ima prekrit delilnik višjo temperaturo od temperature širše okolice, ki je zato nižja.

Roberto hvala za odgovor, toda z njim nisem zadovoljna, oziroma še vedno ne razumem logike.
LP, metka

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Merilniki toplote na radiatorjih

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

Metka

bom razložil še na drugačen način....

Sicer nisem prepričan, vendar domnevam, da imate dvojno odčitavanje temperatur.
Takoimenovan delilnik sestavljata dve enoti. Ena na radiatorju in meri njegovo temperaturo...druga enota pa je nekje v prostoru in meri temperaturo prostora.
A je tako ?

No...Na podlagi razlike teh dveh temperatur, se sproti odčitava dejanska poraba toplote na vsakem radiatorju.

Delilnik začne meriti porabo toplote takoj, ko se pojavi temperaturna razlika med radiatorjem in prostorom.

Kar pomeni...če z zaveso prekriješ enoto, ki meri temperaturo prostora, bo delilnik dobival podatke, da je v prostoru temperatura manjša in je zato potrebno več toplotne energije, da se doseže nastavljena temperatura.
Na drugi strani........ če prekriješ radijator, bo izsevana tolplota iz radiatorja, prav tako zastajala za zaveso in potrebno bo več časa, da enota, ki meri temperaturo v prostoru, dobi podatke o izsevani toploti. To je podobno, kot če bi imela odprto okno.
Toplota od radiatorja greje okolico, namesto tvoje sobe in zato delilnik "misli", da si porabila več toplote za dosego željene temperature. Kar posledično pomeni višji račun.

Tista enota na radiatorju, je pomembna zato, da se poraba meri le takrat, ko se greje voda....Oziroma, ko je radijator topel.

Upam, da je sedaj bolj razumljivo.
Če ni, pa vprašaj.

sinbad
Prispevkov: 81
Pridružen: 24.10.2010 18:01

Re: Merilniki toplote na radiatorjih

Odgovor Napisal/-a sinbad »

V skrajnem teoretičnem primeru, če bi v radiator spustil toplo vodo, namestil delilnik toplote, radiator in delilnik pa tako izoliral, da ne bi izgubila nič toplote v okolico, bi delilnik pokazal zelo visoke vrednoti, ker bi se samo manjši delček toplote porabil za izparevnje merilne tekočine. Radiator bi ostal topel neskočno dolgo.....Torej če delinik pokriješ si s tem povečaš navidezno potrošnjo toplotne energije, v stanovanju pa bi te zeblo kot psa na kuzli (kuzla=sedež ali klop kočijaža).

metka
Prispevkov: 25
Pridružen: 31.10.2009 18:24

Re: Merilniki toplote na radiatorjih

Odgovor Napisal/-a metka »

roberto11 napisal/-a:Metka

bom razložil še na drugačen način....

Sicer nisem prepričan, vendar domnevam, da imate dvojno odčitavanje temperatur.
Takoimenovan delilnik sestavljata dve enoti. Ena na radiatorju in meri njegovo temperaturo...druga enota pa je nekje v prostoru in meri temperaturo prostora.
A je tako ?

No...Na podlagi razlike teh dveh temperatur, se sproti odčitava dejanska poraba toplote na vsakem radiatorju.

Delilnik začne meriti porabo toplote takoj, ko se pojavi temperaturna razlika med radiatorjem in prostorom.

Kar pomeni...če z zaveso prekriješ enoto, ki meri temperaturo prostora, bo delilnik dobival podatke, da je v prostoru temperatura manjša in je zato potrebno več toplotne energije, da se doseže nastavljena temperatura.
Na drugi strani........ če prekriješ radijator, bo izsevana tolplota iz radiatorja, prav tako zastajala za zaveso in potrebno bo več časa, da enota, ki meri temperaturo v prostoru, dobi podatke o izsevani toploti. To je podobno, kot če bi imela odprto okno.
Toplota od radiatorja greje okolico, namesto tvoje sobe in zato delilnik "misli", da si porabila več toplote za dosego željene temperature. Kar posledično pomeni višji račun.

Tista enota na radiatorju, je pomembna zato, da se poraba meri le takrat, ko se greje voda....Oziroma, ko je radijator topel.

Upam, da je sedaj bolj razumljivo.
Če ni, pa vprašaj.
Roberto živjo,

hvala za trud, toda zopet prosim za drugo pojasnilo. tvoja razlaga je sicer logična, toda ne za moj primer.

žal trditev, da je moj delilnik sestavljen iz dveh oddaljenih termometrov, ne drži.

Moj delilnik je majhna škatlica 4 x 9 x 2 cm, pritrjena na radiator, v kateri sta verjetno dva termometra. en v stiku z radiatorjem drug pa verjetno tik ob zunanji površini na drugi strani. odčitavanje številk na delilnikih poteka radijsko.
Torej, če z brisačo pokrijem delilnik, hkrati pokrijem oba termometra.

LP, metka

metka
Prispevkov: 25
Pridružen: 31.10.2009 18:24

Re: Merilniki toplote na radiatorjih

Odgovor Napisal/-a metka »

sinbad napisal/-a:V skrajnem teoretičnem primeru, če bi v radiator spustil toplo vodo, namestil delilnik toplote, radiator in delilnik pa tako izoliral, da ne bi izgubila nič toplote v okolico, bi delilnik pokazal zelo visoke vrednoti, ker bi se samo manjši delček toplote porabil za izparevnje merilne tekočine. Radiator bi ostal topel neskočno dolgo.....Torej če delinik pokriješ si s tem povečaš navidezno potrošnjo toplotne energije, v stanovanju pa bi te zeblo kot psa na kuzli (kuzla=sedež ali klop kočijaža).
Sinbad ali torej meniš, da ni dobro imeti toplotno izolirane sobe? :)

Odgovori