Izračun zaviranja elektromagnetne zavore

Tehnika. Kako deluje...? Zakaj ne moremo narediti...?
Odgovori
Andrej123
Prispevkov: 3
Pridružen: 14.4.2010 19:29

Izračun zaviranja elektromagnetne zavore

Odgovor Napisal/-a Andrej123 »

Pozdravljeni,

razmišljal sem kako delujejo elektromagnetne zavore. Ker mi z google-om ni uspelo najti ustrezne povezave med vrtljaji, el. tokom, št. ovojev tuljave ter zavornim navorom sprašujem tukaj, če kdo pozna omenjene relacije.

Imam šolski primer: Aluminijasti disk z radijem 6 cm se vrti s kotno hitrostjo 400 obratov na minuto. Pravokotno na površino diska je na njegov rob postavljena električna tuljava brez feromagnetnega jedra s 1000 ovoji in tokom 1 A. Kakšen bo zaviralni navor, ki deluje na disk?

Kako je zavorni navor odvisen od radija, na katerega se postavi tuljavo?
Kako je zavorni navor odvisen od toka oz. od števila ovojev tuljave?
Kako je zavorni navor odvisen od števila vrtljajev?

Hvala za namig v kakršnokoli smer.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Izračun zaviranja elektromagnetne zavore

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Kompliciras s podajanjem problema. V resnici sta samo dva prosta parametra:
magnetno polje (ki ga dobis iz ovojev tuljave in toke - vpliva pa tudi oblika tuljave, morebitni feromagnetni materiali,...).
hitrost diska pri tuljavi (dobis iz rotacijske frekvence in radija).

Potem pa poglej tukaj:
http://en.wikipedia.org/wiki/Eddy_currents

Andrej123
Prispevkov: 3
Pridružen: 14.4.2010 19:29

Re: Izračun zaviranja elektromagnetne zavore

Odgovor Napisal/-a Andrej123 »

Hvala za odgovor. Omenjeno spletno stran sem si dobro pogledal. Enačbe opisujejo moč vrtinčnih tokov, ki je povezana s hitrostjo in z gostoto magnetnega pretoka. To je lahko dobro izhodišče, vendar kljub temu izgubne moči ne morem izračunati, ker ne poznam parametra "D - penetration depth or skin depth (m)". A kdo ve, kaj pomeni ta parameter "D" oz. kako ga lahko interpretiram?

Jasno je, da z večjo hitrostjo oz. z večjo gostoto magnetnega pretoka dobimo večjo moč vrtinčnih tokov, vendar rad bi imel občutek kakšni so tej vplivi v praksi. Odkril sem, da uporabljajo zavore z vrtinčnimi tokovi v zabaviščnih prakih npr. na vlakcu smrti.

Odgovori