fizika

Tehnika. Kako deluje...? Zakaj ne moremo narediti...?
Odgovori
VVV
Prispevkov: 5
Pridružen: 12.7.2010 18:55

fizika

Odgovor Napisal/-a VVV »

Zdravo zanima me če bi imel kdo kakršen koli namig kako naj bi začel reševati to nalogo?

Naloga :
Masa m_1 se s hitrostjo v_0 zaleti v sistem vzmet-masa2. Vzmet ima zelo majhno maso in
koeficient k. Za koliko se skrči vzmet ? Predpostavi, da dolgo po trku m_1 in m_2(+vzmet) potujejo v
isto smer. S kolikšno hitrostjo se giblje m_1 in s kolikšno m_2?


Hvala za pomoč :D

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: fizika

Odgovor Napisal/-a shrink »

Namig: izrek o ohranitvi gibalne količine, izrek o energiji.

VVV
Prispevkov: 5
Pridružen: 12.7.2010 18:55

Re: fizika

Odgovor Napisal/-a VVV »

recimo da bi mi potreboval malo večji namig :)

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: fizika

Odgovor Napisal/-a shrink »

Morda kar lepo izpisano rešitev, kajne?

Pa saj ti je bilo že vse povedano: treba je vse skupaj le še spraviti v matematično obliko.

Še malo dodatne pomoči:

Izrek o ohranitvi gibalne količine: Gibalna količina sistema (vektorska vsota gibalnih količin teles, ki sodelujeta v trku) pred trkom je enaka gibalni količini sistema po trku. Ker je naveden podatek, da se telesi po trku gibljeta v isto smer, pomeni, da sta gibalni količini teles po trku enako predznačeni.

Izrek o energiji: Treba je še predpostaviti, da gre za prožen trk, pri katerem se kinetična energija sistema ohranja. Torej: Vsota kinetičnih energij teles pred trkom je enaka vsoti kinetičnih energij teles po trku. Kinetična energija drugega telesa (m_2) se pa še pretvori v prožnostno energijo vzmeti.

Na ta način dobiš sistem dveh enačb z dvemi neznankami. Neznanke so sicer tri: hitrost prvega telesa (mase) po trku, hitrost drugega telesa (mase) po trku in skrček vzmeti, vendar sta zadnji dve odvisni ena od druge (eno lahko zamenjaš z drugo).

VVV
Prispevkov: 5
Pridružen: 12.7.2010 18:55

Re: fizika

Odgovor Napisal/-a VVV »

hvala z namig zdaj mi je mal bolj jasno :D

VVV
Prispevkov: 5
Pridružen: 12.7.2010 18:55

Re: fizika

Odgovor Napisal/-a VVV »

zdravo,
naletel sem na eno majhno težavico.
in sicer na vprašanje za koliko se skrči vzmet. Sam sem enačil enačbi kinetične energije telesa 1 tik preden je trčilo in enačbo proznostne energije. ampak pri tem sem zanemaril da se 2. telo premakne ob trku. Kako to upoštevam?

Hvala

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: fizika

Odgovor Napisal/-a shrink »

VVV napisal/-a:zdravo,
naletel sem na eno majhno težavico.
in sicer na vprašanje za koliko se skrči vzmet. Sam sem enačil enačbi kinetične energije telesa 1 tik preden je trčilo in enačbo proznostne energije. ampak pri tem sem zanemaril da se 2. telo premakne ob trku. Kako to upoštevam?
Saj sem ti napisal: Kinetična energija drugega telesa (m_2) se pa še pretvori v prožnostno energijo vzmeti.

Seveda gre za kinetično energijo drugega telesa po trku.

anjaD
Prispevkov: 81
Pridružen: 23.8.2010 13:04

Re: fizika

Odgovor Napisal/-a anjaD »

Mi lahko kdo pomaga pri naslednjih nalogaj(priponka).Prvo sem še nekako rešila samo ostale pa ne :/
Priponke
fizika.pdf
FIZIKA NALOGE
(27.5 KiB) Prenešeno 231 krat

Odgovori