Zaprt sistem vodikovega pogona

Tehnika. Kako deluje...? Zakaj ne moremo narediti...?
Odgovori
silvester1234
Prispevkov: 389
Pridružen: 30.3.2010 11:01

Zaprt sistem vodikovega pogona

Odgovor Napisal/-a silvester1234 »

Pred letom, ali dvema sem videl novico po televiziji, da so na Kitajskem naredili avtomobil, ki sam proizvaja vodik, ki ga sočasno porabi za lastni pogon.
Voda, ki jo za to potrebuje je baje lahko kakršnakoli (tudi umazana). Če vse to drži, me zanima par stvari: Zakaj (kljub naftnemu lobiju), to ni
prišlo v produkcijo. Saj bi ta, ki bi prvi izdeloval take avtomobile pobral vso smetano? Zakaj pri nas ni takega podjetnika, še prej pa znanstvene
srenje, ki bi skušala udejaniti taisto stvar pri nas? BMW in Evropska industrija (pa tudi izven) že izdelujejo in razvijajo avtomobile na vodikov
pogon, moti me le-to, da bodo zopet nekakšne črpalke, kjer bomo zopet plačevali neko gorivo in se bo po nepotrebnem nekdo okoriščal. Ali pa
se motim, pa je postopek pridobivaja vodika le prezahteven?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Zaprt sistem vodikovega pogona

Odgovor Napisal/-a shrink »

Ja, marsikaj je moč prebrati. Vprašanje pa je, če tisti avtomobil sploh deluje tako, kot so poročali.

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Zaprt sistem vodikovega pogona

Odgovor Napisal/-a Roman »

silvester1234 napisal/-a:moti me le-to, da bodo zopet nekakšne črpalke, kjer bomo zopet plačevali neko gorivo in se bo po nepotrebnem nekdo okoriščal.
To me spominja na proteste kmetov, da trgovine preveč zaslužijo z njihovimi izdelki. Kakor da bi drugače sploh preživeli...

end
Prispevkov: 89
Pridružen: 19.4.2009 15:03

Re: Zaprt sistem vodikovega pogona

Odgovor Napisal/-a end »

S kje pridobi energijo za pridobivanje vodika iz vode?

silvester1234
Prispevkov: 389
Pridružen: 30.3.2010 11:01

Re: Zaprt sistem vodikovega pogona

Odgovor Napisal/-a silvester1234 »

Kot sem razumel takrat, naj bi začetno energijo seveda pridobivali iz zunajega vira, nato pa (najbrž kaki akumulatorji) bi bila zadeva nekako
avtonomna. Tukaj mi nekaj ne gre skupaj. Vsekakor, če pogledam sicer na stvar, mi je najbolj všeč vodikov pogon (od vseh novodobnih
alternativ). Zanima pa me, koliko energije bi bilo potrebne, za pridobivanje vodika doma, za potrebe ene družine? Avto, ali dva in sama hiša.
Ali bi zadostovala neka streha pokrita s sončnimi členi? Koliko površine?

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: Zaprt sistem vodikovega pogona

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Uau, spet ena tema zame. Delamo na tem, da bi prpeljali v slovenijo prvi avto na vodik:). Ne bo lahka! Cilj je konec leta 2011!

Mam materiala pa informacij za celo goro, vsekakor tole preberte je nekak najbolj simpl zapisano o vodikovem avtu:

http://www.avto-magazin.si/vozili-smo/h ... 27111.aspx

V glavnem samo 200 takšnih avtov je na svetu (in ti so edini serijski avto) od tega sta samo dva v evropi. Cena je okoli 800.000$!


Glede avtomobila na vodo pa naj povem, da bi bilo nemogoče to naredit, ker:

1. Ker če bi to bilo res, bi imeli perpetomobile. Jasno je, da moraš več energije vložit v razcep vode, kot jo potem pridobiš iz vodika! Izkoristek trenutnih elektrolizerjev je okoli 70 % in potem pretvorbe nazaj (gorivne celice) okoli 80%. Suma sumarum imajo vodikovi avtomobili 20% izkoristek...

2. So zadeve (beri elektrolizerji) preveleki (naš je velikosti ladijskega kontejnerja).


Torej naš proizvede 15 m^3/h, kar je okoli 1,2 kg/h. Elektrike pa porabiš 4,7 kW/h za en kubični meter vodika. Od tod pridemo na 70 kW/h za naš elektrolizer. Sedaj pa poglejte koliko energije pridobiš iz ene kile vodika:

Le 33,33 kW/h na kg vodika. Torej zadeva ni možna:). Izkoristek pa je tako okoli 57%!

Vodik se ne šteje kot vir energije (ker ga ni v naravi v osnovni obliki in ga je tako vedno potrebno pridobivati), ampak kot prenašalec energije (beri baterije). Te je tudi potrebno prej napolniti...

silvester1234
Prispevkov: 389
Pridružen: 30.3.2010 11:01

Re: Zaprt sistem vodikovega pogona

Odgovor Napisal/-a silvester1234 »

Hvala! Sem si mislil tudi že sam v tej smeri. Toraj je stvar, vsaj fizično nesmiselna, dokler ne bo novih tehnologij za pridobivanje vodika. S
tem mislim na individualno rabo. Vsekakor bi potrebno električno energijo pridobivali z fotočleni, da bi bila rentabilna.

anzovc
Prispevkov: 92
Pridružen: 12.8.2010 13:58

Re: Zaprt sistem vodikovega pogona

Odgovor Napisal/-a anzovc »

Ali obstajajo golilne celice samo na vodik ali bi se lahko kurilo tudi katero drugo gorivo npr. metan?

sinbad
Prispevkov: 81
Pridružen: 24.10.2010 18:01

Re: Zaprt sistem vodikovega pogona

Odgovor Napisal/-a sinbad »

anzovc napisal/-a:Ali obstajajo golilne celice samo na vodik ali bi se lahko kurilo tudi katero drugo gorivo npr. metan?
Vodikove gorivne celice so vir el. energije ob spajanju vodika H2 in kisika O2 v vodo. To je v principu obratno kot elektroliza vode, kjer "razbiješ" vodo na kisik in vodik ob dovajanju enosmernega elek. toka.

Za metan pa ne vem,sicer bi to bilo neproduktivno početje, ker bi se ob tem sproščal ogljik ...CO2??, tako kot pri zgorevanju...kako bi to šlo v obratni smeri...???..da bi dovajal toploto, in spajal kisik in ogljik??? in dobilmetan??' ne bi šlo.!!!

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: Zaprt sistem vodikovega pogona

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Sem slišal, da imajo avtomobili lahko tudi mešanico metana innvodika za pogon, ampak če se prav spomnem so to navadni motorji z notranjim izgorevanjem.

sinbad
Prispevkov: 81
Pridružen: 24.10.2010 18:01

Re: Zaprt sistem vodikovega pogona

Odgovor Napisal/-a sinbad »

MAVER|CK napisal/-a:Sem slišal, da imajo avtomobili lahko tudi mešanico metana innvodika za pogon, ampak če se prav spomnem so to navadni motorji z notranjim izgorevanjem.
Pred leti (morda še sedaj) so v mestnem propmetu v Ljubljani uporabljali dva (testna) avtobusa na utekočinjeni zenmeljski plin (vsebuje cca 97% metana). Za uporabo v utekočinjenem stanju ga je treba stisniti do 200 barov, kar pa je slabost in nevarno za široko potrošnjo. Avtobusi so imeli prirejene motorje z notranjim izgorevanjem.

Odgovori