Torij

Tehnika. Kako deluje...? Zakaj ne moremo narediti...?
vinko
Prispevkov: 20
Pridružen: 29.8.2006 14:06

Torij

Odgovor Napisal/-a vinko »

http://www.telegraph.co.uk/finance/comm ... orium.html

Kaj menite o toriju kot viru energije ? Izgleda kar prelepo, da bi bilo vse res .

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Torij

Odgovor Napisal/-a shrink »

Reaktorji s torijem kot gorivom niso nič novega:

http://en.wikipedia.org/wiki/Thorium_fu ... d_reactors

Sedaj naj bi Rubbiov patent obudil nekoč že preizkušeno reaktorsko gorivo (torijev fluorid):

http://en.wikipedia.org/wiki/Molten_Sal ... ry_reactor

Vprašanje je samo, če je ta patent res tako dober, da pomeni "huge paradigm shift to a new technology". Ime nobelovega nagrajenca samo po sebi še ne zadostuje, seveda pa firma, ki je kupila patent, računa ravno na to pri pridobivanju dodatnih sredstev za razvoj.

Še kaj pravi o tem stroka (leto 2005):

http://www-pub.iaea.org/MTCD/publicatio ... 50_web.pdf

vinko
Prispevkov: 20
Pridružen: 29.8.2006 14:06

Re: Torij

Odgovor Napisal/-a vinko »

Sam sicer nisem iz energetske stroke, čeprav sem nekaj let nazaj premišljeval o podiplomcu iz jedrske tehnike. Kljub temu sem za silo že let na tekočem z novostmi na to temo.
Govora je bilo o vseh vrstah bolj naprednih reaktorjev, tistih z uranovim gorivom v kroglah in tako naprej.
Čudno se mi zdi, da je ravno zdaj to zadevo nekdo potegnil iz naftalina. Čeprav, kot sem bral, v Indiji že obratuje 1 reaktor tega tipa.
Gotovo bi bilo lepo, če bi zadeva res funkcionirala tako, kot obljubljajo, in da bi bila elektrika iz torijevih jedrskih reaktorjev "too cheap to meter", kot se je v Ameriki nekdo nekoč spomnil.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Torij

Odgovor Napisal/-a shrink »

Zdi se mi, da je posredi podjetniška iniciativa (čeprav, kot berem, naj bi ta firma primarno razvijala protonski pospeševalnik na tej osnovi) tistega, ki je kupil patent. Zanimivo bi bilo vedeti, v čem se ta patent razlikuje od rešitve izpred par desetletij.

EDIT: Nekaj informacij je moč najti v tej predstavitvi: http://energy2050.se/uploads/files/rubbia2.pdf

vinko
Prispevkov: 20
Pridružen: 29.8.2006 14:06

Re: Torij

Odgovor Napisal/-a vinko »

Super, hvala Schrink za tele podatke.
Zanimivo bo spremljat, kako se bo v prihodnjih letih stvar razvijala.
Tehnologija se mi zdi zelo obetavna, nobenih strašnih "ampak" v tem textu od IAEA ni omenjenih.

V vsakem primeru gre za energetsko bližjo rešitev kot pri fuziji.

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: Torij

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Po mojem bo fuzija prej prava rešitev ko tole, a?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Torij

Odgovor Napisal/-a shrink »

MAVER|CK napisal/-a:Po mojem bo fuzija prej prava rešitev ko tole, a?
Odvisno v kakšnem smislu.

vinko
Prispevkov: 20
Pridružen: 29.8.2006 14:06

Re: Torij

Odgovor Napisal/-a vinko »

V Indiji reaktor na torij že obratuje. Nisem sicer še razbral, ali je experiementalni ali dejansko že proizvaja električno energijo.
Vendar v primerjavi z National ignition facility ali bodočim ITER-jem v Franciji, je tale indijski že popolnoma delujoč.

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: Torij

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Kam je zopet zginal moj post?

Shrinku sem mislil odgovorit, da je po mojem mnenju fuzija edina rešilna bilka v tem trenutku za človeštvo, kajti le neomejena energija nas lahko reši onesnaževanja in zagotavljanja s hrano in vodo za toliko ljudi kot jih bo kmalu na Zemlji.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Torij

Odgovor Napisal/-a shrink »

MAVER|CK napisal/-a:Shrinku sem mislil odgovorit, da je po mojem mnenju fuzija edina rešilna bilka v tem trenutku za človeštvo, kajti le neomejena energija nas lahko reši onesnaževanja in zagotavljanja s hrano in vodo za toliko ljudi kot jih bo kmalu na Zemlji.
Res je najbolj "čista", ampak, kot kaže, še desetletja ne bo dostopne rešitve, ki bi bila ekonomsko upravičena.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Torij

Odgovor Napisal/-a problemi »

shrink napisal/-a:
MAVER|CK napisal/-a:Shrinku sem mislil odgovorit, da je po mojem mnenju fuzija edina rešilna bilka v tem trenutku za človeštvo, kajti le neomejena energija nas lahko reši onesnaževanja in zagotavljanja s hrano in vodo za toliko ljudi kot jih bo kmalu na Zemlji.
Res je najbolj "čista", ampak, kot kaže, še desetletja ne bo dostopne rešitve, ki bi bila ekonomsko upravičena.
Zakaj bi morala biti ekonomsko upravičena oziroma kako je lahko neomejen vir energije ekonomsko neupravičen?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Torij

Odgovor Napisal/-a shrink »

problemi napisal/-a:
shrink napisal/-a:
MAVER|CK napisal/-a:Shrinku sem mislil odgovorit, da je po mojem mnenju fuzija edina rešilna bilka v tem trenutku za človeštvo, kajti le neomejena energija nas lahko reši onesnaževanja in zagotavljanja s hrano in vodo za toliko ljudi kot jih bo kmalu na Zemlji.
Res je najbolj "čista", ampak, kot kaže, še desetletja ne bo dostopne rešitve, ki bi bila ekonomsko upravičena.
Zakaj bi morala biti ekonomsko upravičena oziroma kako je lahko neomejen vir energije ekonomsko neupravičen?
Zelo enostavno: eksperimentalni fuzijski reaktorji na vodik (ki je relativno gledano neomejen resurs) že obstajajo, a je za njihovo delovanje treba vložiti več energije, kot se jo pridobi.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Torij

Odgovor Napisal/-a problemi »

shrink napisal/-a:Zelo enostavno: eksperimentalni fuzijski reaktorji na vodik (ki je relativno gledano neomejen resurs) že obstajajo, a je vanje treba vložiti več energije, kot se jo pridobi.
A, misli si na upravičenost oziroma učinkovitost gledano z energetskega vidika (več vložene enrgije kot pridobljene). Prejšnje vprašanje sem ti zastavil, ker bi morali pri ekonomski upravičenosti vpoštevati vse efekte, ki bi jih tako pridobivanje energije prineslo. In sam mislim, da bi to bilo, ekonomsko, zelo upravičeno.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Torij

Odgovor Napisal/-a shrink »

problemi napisal/-a:
shrink napisal/-a:Zelo enostavno: eksperimentalni fuzijski reaktorji na vodik (ki je relativno gledano neomejen resurs) že obstajajo, a je vanje treba vložiti več energije, kot se jo pridobi.
A, misli si na upravičenost oziroma učinkovitost gledano z energetskega vidika (več vložene enrgije kot pridobljene).
Tu ne gre za problem klasičnega energijskega izkoristka (ta je tako in tako vedno manjši od 1), ampak za problem aktivacijske energije, ki je še vedno večja od energije, ki se sprosti pri sami fuziji. Predstavljaj si, da bi za vžig plina potreboval več energije, kot je ta sprošča pri izgorevanju. In dokler bo aktivacijska energija (ki seveda tudi stane) večja od pridobljene, zadeva ne bo imela smisla.
Prejšnje vprašanje sem ti zastavil, ker bi morali pri ekonomski upravičenosti vpoštevati vse efekte, ki bi jih tako pridobivanje energije prineslo. In sam mislim, da bi to bilo, ekonomsko, zelo upravičeno.
Utemelji.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Torij

Odgovor Napisal/-a problemi »

shrink napisal/-a:Utemelji.
Zanimiva zahteva s tvoje strani. Ne bi želel zgubljati besed z utemeljevanjem, zakaj jo ne uporabljamo, saj sam ugotoviš, da zdeva nima smisla, kej je aktivacijska energija večja od energije, ki se pri sami fuziji sprosti. Hotel sem samo opozoriti, da, če govorimo o ekonomski upravičenosti, bi bilo potrebno, upoštevati tudi druge ekonomske efekte, ki bi jih povzročilo tako pridobivanje energije (ekološki efekti, problem prenseljenost, odpadki, proizvodnja hrane, itn.), torej, če gledamo sistem v celoti, je lahko skupna korist tega sistema velika, kljub temu, da eden od njegovih delov ni ekonomsko upravičen. Ampak, kot si že sam rekel, je tu zadeva že v osnovi problematična.

Odgovori