Potrebujem material

Tehnika. Kako deluje...? Zakaj ne moremo narediti...?
LUKEC
Prispevkov: 542
Pridružen: 3.8.2010 17:55

Potrebujem material

Odgovor Napisal/-a LUKEC »

Pozdravljeni,
Potrebujem material, ki je sestavljen iz 98%Al(aluminija) in pa 2%Fe(železa).
Sem gledal po internetu, pa ga ne najdem.
Se komu kaj svita, kje bi ga dobil?
Hvala

Uporabniški avatar
pilot
Prispevkov: 234
Pridružen: 2.7.2009 20:27

Re: Potrebujem material

Odgovor Napisal/-a pilot »

S točno takim razmerjem je kovino težko dobiti v prosti prodaji.
Če je zares pomembno bi ti predlagal kakšnega zasebnika, ki se ukvarja s tem .Če lastnosti materjala niso pomembna
je to edina pametna rešitev.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Potrebujem material

Odgovor Napisal/-a problemi »

Kar ti iščeš je, verjetno, čistost elektrolitskega (npr. za umirjanje kakšne naprave) Al, s primesjo 2 % Fe ( kot nečistoče).
Zakaj rabiš ta material in koliko? Ali z njim hočeš kaj prevleči, ali pa to potrebuješ zaradi visoke temperaturne obstojnosti ?
Kakorkoli že, skušaj poiskati pod sledečimi pojmi: fused alumina fero spinell (http://www.ecplaza.net/search/0s1nf20se ... umina.html), ali pa recimo če gre za primer, kjer material potrebuješ zaradi visoke ognjevarnosti potem napiši: high alumina refractory material.

Če rabiš fuziran spinel, potem boš manjše količine težje kupil, če pa rabiš kot ognjevarni material, potem se moraš obrniti na prodajalce refractory materiala ( polno jih je).

Več ti mogoče lahko pomagam če mi poveš kako velik kos rabiš in zakaj ga rabiš.

LUKEC
Prispevkov: 542
Pridružen: 3.8.2010 17:55

Re: Potrebujem material

Odgovor Napisal/-a LUKEC »

problemi napisal/-a:Kar ti iščeš je, verjetno, čistost elektrolitskega (npr. za umirjanje kakšne naprave) Al, s primesjo 2 % Fe ( kot nečistoče).
Zakaj rabiš ta material in koliko? Ali z njim hočeš kaj prevleči, ali pa to potrebuješ zaradi visoke temperaturne obstojnosti ?
Kakorkoli že, skušaj poiskati pod sledečimi pojmi: fused alumina fero spinell (http://www.ecplaza.net/search/0s1nf20se ... umina.html), ali pa recimo če gre za primer, kjer material potrebuješ zaradi visoke ognjevarnosti potem napiši: high alumina refractory material.

Če rabiš fuziran spinel, potem boš manjše količine težje kupil, če pa rabiš kot ognjevarni material, potem se moraš obrniti na prodajalce refractory materiala ( polno jih je).

Več ti mogoče lahko pomagam če mi poveš kako velik kos rabiš in zakaj ga rabiš.
Potrebujem ga za neko napravo, ki pa še ni patentirana.
Če mi priskrbiš ta material, si bova delila dobiček.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Potrebujem material

Odgovor Napisal/-a GJ »

LUKEC napisal/-a:Pozdravljeni,
Potrebujem material, ki je sestavljen iz 98%Al(aluminija) in pa 2%Fe(železa).
Sem gledal po internetu, pa ga ne najdem.
Se komu kaj svita, kje bi ga dobil?
Hvala
Na splošno takšne litine ne boš dobil, ker železo že v majhnih količinah kot primes v litinah aluminija (čisti aluminij se skoraj ne uporablja) v metalurgiji ni zaželjeno.
Lahko pa takšno litino narediš v majhnih količinah sam, seveda, če imaš interes.
Aluminij ima relativno nizko tališče, nekaj čez 660 oC in v njem z lahkoto raztopiš nekaj procentov železa!

Lep dan...

LUKEC
Prispevkov: 542
Pridružen: 3.8.2010 17:55

Re: Potrebujem material

Odgovor Napisal/-a LUKEC »

GJ napisal/-a:
LUKEC napisal/-a:Pozdravljeni,
Potrebujem material, ki je sestavljen iz 98%Al(aluminija) in pa 2%Fe(železa).
Sem gledal po internetu, pa ga ne najdem.
Se komu kaj svita, kje bi ga dobil?
Hvala
Na splošno takšne litine ne boš dobil, ker železo že v majhnih količinah kot primes v litinah aluminija (čisti aluminij se skoraj ne uporablja) v metalurgiji ni zaželjeno.
Lahko pa takšno litino narediš v majhnih količinah sam, seveda, če imaš interes.
Aluminij ima relativno nizko tališče, nekaj čez 660 oC in v njem z lahkoto raztopiš nekaj procentov železa!

Lep dan...
Vendar jaz nimam takšne peči.
Mi lahko bolj konkretno poveš, kako bi naredil takšno zmes?

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Potrebujem material

Odgovor Napisal/-a problemi »

LUKEC napisal/-a:
GJ napisal/-a:
LUKEC napisal/-a:Pozdravljeni,
Potrebujem material, ki je sestavljen iz 98%Al(aluminija) in pa 2%Fe(železa).
Sem gledal po internetu, pa ga ne najdem.
Se komu kaj svita, kje bi ga dobil?
Hvala
Na splošno takšne litine ne boš dobil, ker železo že v majhnih količinah kot primes v litinah aluminija (čisti aluminij se skoraj ne uporablja) v metalurgiji ni zaželjeno.
Lahko pa takšno litino narediš v majhnih količinah sam, seveda, če imaš interes.
Aluminij ima relativno nizko tališče, nekaj čez 660 oC in v njem z lahkoto raztopiš nekaj procentov železa!

Lep dan...
Vendar jaz nimam takšne peči.
Mi lahko bolj konkretno poveš, kako bi naredil takšno zmes?
LUKEC ali si lahko malo bolj natančen, kaj sploh rabiš?

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Potrebujem material

Odgovor Napisal/-a problemi »

GJ napisal/-a:Na splošno takšne litine ne boš dobil, ker železo že v majhnih količinah kot primes v litinah aluminija (čisti aluminij se skoraj ne uporablja) v metalurgiji ni zaželjeno.
Lahko pa takšno litino narediš v majhnih količinah sam, seveda, če imaš interes.
Aluminij ima relativno nizko tališče, nekaj čez 660 oC in v njem z lahkoto raztopiš nekaj procentov železa!
Lep dan...
GJ glej stvar je taka, ne moreš raztopiti nekaj procentov Fe v Al. Lahko se naredi Silumin ( Al z Si), lahko se naredi Zamak ( AL Zn Cu), lahko ga legiraš z Mn ( za večjo trdnost), lahko je zmes Al, z dodatki Zn, Mg, Si, Cu, Mn, Zr.. , in podobno ampak raztopiti del Fe pa ne moreš.

To o čemur govoriš je 99,6 % Al ( takorekoč čisti Al), Vse ostalo do 100 % vsebnosti pa so primesi, kar pomeni da to ni naknadno dodano. Te litine imajo oznako 1060, če se ne motim.

Bo že držalo, da ima Al nizko temperaturo tališča, ampak ali veš vsaj približno koliko je tališče Fe ?
Temperatura tališča ''čistega'' Fe ( govoriva o rudi da se razume, pa še ta ni nikoli čista, ampak ima primesi) je cca. 1550°C. Torej prosim razloži mi kako pravzaprav ti bo to uspelo ? V talino Al vržeš kos Fe in ta kos ostane tam, ker ima višjo temperaturo tališča.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Potrebujem material

Odgovor Napisal/-a GJ »

problemi napisal/-a:Bo že držalo, da ima Al nizko temperaturo tališča, ampak ali veš vsaj približno koliko je tališče Fe ?
Temperatura tališča ''čistega'' Fe (govoriva o rudi da se razume, pa še ta ni nikoli čista, ampak ima primesi) je cca. 1550°C. Torej prosim razloži mi kako pravzaprav ti bo to uspelo ? V talino Al vržeš kos Fe in ta kos ostane tam, ker ima višjo temperaturo tališča.
Hja... povsem podobno kot se to naredi s silicijem, tudi silicij ima visoko temperaturo tališča (več kot 1400°C) in gre brez problema, res pa je, da je tališče takšne litine višje za nekaj deset kelvinov od aluminija.
Torej v tekoči aluminij vržeš drobne delce železa in ti se v nekaj urah povsem raztopijo v aluminiju, seveda moraš vsaj nekajkrat pomešati. Predhodno seveda določiš masna razmerja med aluminijem in delci železa. Na koncu pa lahko še s spektrometrom preveriš vsebnost železa v litini. Se pa strinjam, da moraš imeti za to ustrezno peč. Za manjše količine, seveda če imaš primerno šamotno posodo, pa to lahko storiš z industrijskim plinskim gorilnikom na metan oziroma UNP.

Lep večer...

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Potrebujem material

Odgovor Napisal/-a GJ »

LUKEC napisal/-a:Vendar jaz nimam takšne peči.
Mi lahko bolj konkretno poveš, kako bi naredil takšno zmes?
To ni zmes, to je litina. Vsaka tekoča kovina oziroma zlitina raztaplja tudi ostale kovine oziroma zlitine.
Stvar patentiraj na SIPO(stane nekaj več kot 110€, za 1000€ pa ti ga napišejo patentni zastopniki in tudi vložijo prijavo, nakar imaš eno leto časa, da nerediš PTC torej mednarodni patent) potem pa bom ocenil, če je tvoja ideja smiselna in ti pomagam, da prideš do ustrezne litine.
Ker vidim, da kaj več ne boš povedal, potrebnega tehničnega znaja pa tudi nimaš...

Lep pozdrav...

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Potrebujem material

Odgovor Napisal/-a problemi »

GJ napisal/-a:Hja... povsem podobno kot se to naredi s silicijem, tudi silicij ima visoko temperaturo tališča (več kot 1400°C) in gre brez problema, res pa je, da je tališče takšne litine višje za nekaj deset kelvinov od aluminija....

Kako boš določil evtektik, ki lahko topi min. količino Fe v sistemu Al Fe, - kolikor je meni znano se to ne da tako preprosto rešiti. Pri tem naj te ne zavede dejstvo da lahko Fe litine, med katere spada tudi jeklo (iz sistema Fe-Fe3C) legiramo z Al, obratno da bi pa Al legirali z Fe pa ne gre. Ulije pa ga v kaj ( ko ima po tvoje stopljeno naredi kaj potem z litino?)

GJ napisal/-a:Torej v tekoči aluminij vržeš drobne delce železa in ti se v nekaj urah povsem raztopijo v aluminiju, seveda moraš vsaj nekajkrat pomešati....
Kako misliš, da moraš nekajkrat pomešati? Kako se ponavadi meša (pomeša) taline?
GJ napisal/-a:Predhodno seveda določiš masna razmerja med aluminijem in delci železa. Na koncu pa lahko še s spektrometrom preveriš vsebnost železa v litini.

Masna razmerja se določajo pri kemijskih spojinah in ne talinah ( tu imamo opravka z evtektiki in evtektoidi), vse to kar si navedel bi bilo recimo res uporabno, če potem probo (ohlajen kos taline) daš po tvoje v spektometer in direktno odčitaš sestavo.
GJ napisal/-a:Se pa strinjam, da moraš imeti za to ustrezno peč. Za manjše količine, seveda če imaš primerno šamotno posodo, pa to lahko storiš z industrijskim plinskim gorilnikom na metan oziroma UNP.
Peč, ki bi jo potreboval je indukcijska ( kot večina laboratorijskih peči), v njej v keramičnem ( šamot je samo ena vrsta keramike) lončku stopiš palico elektrolitskega Al ( tistega, ki se ga med drugim uporablja za pomirjanje taline - domnevam da veš kateri), ko imaš to na temp. 680°C, dodaš Fe ( vseeno je ali so veliki kosi ali drobni koščki ( odvisno je od končne mase kosa, ki naj vsebuje 2 % Fe)). Torej ustrezna peč je vsaka lab. peč, ki ima max temp. območje vsaj 2000°C, torej nič James Bondovskega.

Mogoče je pa ta najina debata čisto nesmiselna, ker ne veva zakaj mora biti dodan Fe.

LUKEC čemu služi ta Fe v tej zlitini, ker bi se ga dalo nadomestiti s čim drugim. ali mora biti ravno Fe- kaj naj bi dosegel ta Fe (ne rabiš razlagat zakaj rabiš ta material, vendar obrazloži dodatek 2% Fe - od kje ti ta zahteva).

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Potrebujem material

Odgovor Napisal/-a GJ »

problemi napisal/-a:Kako boš določil evtektik, ki lahko topi min. količino Fe v sistemu Al Fe, - kolikor je meni znano se to ne da tako preprosto rešiti. Pri tem naj te ne zavede dejstvo da lahko Fe litine, med katere spada tudi jeklo (iz sistema Fe-Fe3C) legiramo z Al, obratno da bi pa Al legirali z Fe pa ne gre. Ulije pa ga v kaj ( ko ima po tvoje stopljeno naredi kaj potem z litino?)
Mislim, da se da dobiti 2% litino aluminija in železa brez problema, seveda se pa lahko motim, ker ne poznam nobenega vira, ki bi to navajal!
V praksi je ravno to problem, ker železo ni zaželjeno kot dodatek, pojdi si ogledat kakšno livarno aluminija recimo LTH v Ljubljani ali pa v Škofji Loki. Talilce vprašaj koliko časa zdržijo njihove jeklene grablje za čiščenje taline in kje se to železo na koncu pojavi, ker ga prej ni bilo toliko v aluminijastih blokih, ko so zalagali peč. Spektrometer pač ne laže!
Podobno je s silicijem (takšen način lahko vidiš v Non ferrum Kranj, v peč mečejo kose silicija težke nekaj 100g in se v nekaj urah povsem raztopijo, vse skupaj večkrat premešajo z jeklenimi drogovi, ki pa se počasi raztopijo.
Kaj storiti s talino pa seveda ne vem, saj ne vem v kakšni obliki jo potrebuje ohlajeno!
Drugače pa jo lahko uliješ in potem ustrezno oblikuješ!
problemi napisal/-a:Masna razmerja se določajo pri kemijskih spojinah in ne talinah ( tu imamo opravka z evtektiki in evtektoidi), vse to kar si navedel bi bilo recimo res uporabno, če potem probo (ohlajen kos taline) daš po tvoje v spektometer in direktno odčitaš sestavo.
Saj niti ne veva kako natančno mora biti teh 2% kot dodatek. Spektrometer pač ne laže...
Niti ne veva v kakšni obliki in koliko le te potrebuje.
problemi napisal/-a:Peč, ki bi jo potreboval je indukcijska ( kot večina laboratorijskih peči), v njej v keramičnem ( šamot je samo ena vrsta keramike) lončku stopiš palico elektrolitskega Al ( tistega, ki se ga med drugim uporablja za pomirjanje taline - domnevam da veš kateri), ko imaš to na temp. 680°C, dodaš Fe ( vseeno je ali so veliki kosi ali drobni koščki ( odvisno je od končne mase kosa, ki naj vsebuje 2 % Fe)). Torej ustrezna peč je vsaka lab. peč, ki ima max temp. območje vsaj 2000°C, torej nič James Bondovskega.
V indukcijski peči malo težje izvedeš mešanje, ali pač, ker nimam izkušenj z njimi...
Drugače pa aluminijevo talino brez problema segreješ nad 800°C s klasičnim industrijskim gorilnikom, nič James Bondovskega.
problemi napisal/-a:Mogoče je pa ta najina debata čisto nesmiselna, ker ne veva zakaj mora biti dodan Fe.
Se povsem strinjam...
Hotel sem le povedati, da se litino da narediti brez nekih hudih postopkov, če si to le želiš dovolj močno... :roll:

Lahko noč...

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Potrebujem material

Odgovor Napisal/-a problemi »

GJ napisal/-a:Mislim, da se da dobiti 2% litino aluminija in železa brez problema, seveda se pa lahko motim, ker ne poznam nobenega vira, ki bi to navajal!...
Nekaj sem našel, sicer sem samo preletel oziroma prebral sem samo izvleček, vendar mislim, da lahko LUKCU pomaga:
http://www.rmz-mg.com/letniki/rmz54/RMZ54_0439-0456.pdf

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Potrebujem material

Odgovor Napisal/-a problemi »

GJ napisal/-a:Se povsem strinjam...
Hotel sem le povedati, da se litino da narediti brez nekih hudih postopkov, če si to le želiš dovolj močno... :roll:
Strinjam se, v osnovi se jo vsekakor da narediti. Problem nastane, ko želiš doseči točno določene karakteristike materiala. S povečevanjem temperature prihaja do sprememb v lastnosti materiala (litine) (fazni diagrami, metalografija), tako da se stvari lahko še kako zakomplicirajo.

Imaš pa prav, če je želja dovolj močna ni vrag, da LUKEC ne bo rešil tega problema.

LUKEC
Prispevkov: 542
Pridružen: 3.8.2010 17:55

Re: Potrebujem material

Odgovor Napisal/-a LUKEC »

problemi napisal/-a:
LUKEC ali si lahko malo bolj natančen, kaj sploh rabiš?
Izdelujem free energy napravo! HA HA!

Odgovori