Taljenje sredice

Tehnika. Kako deluje...? Zakaj ne moremo narediti...?
Odgovori
nepoznavalec
Prispevkov: 4
Pridružen: 15.3.2011 13:56

Taljenje sredice

Odgovor Napisal/-a nepoznavalec »

Zivjo

Iskal sem že temo na forumu pa je ne najdem.
Verjetno ste že vsi slišali za do sedaj tri eksplozije v jedrski elektrarni v Fukushimi.
Zanima me vaše mnenje o tej nesreči, je možno da Japonska vlada prikriva dejansko stanje ogorženosti?
In pa, če mi lahko kdo na preprost način razloži kaj se pravzaprav zgodi ob taljenju sredice, vsi samo pišejo da do tega lahko pride (mogoče je celo že prišlo :roll: ) nikjer pa nisem zasledil kakšne so posledice?
Tudi ko gledam posnetke na internetu, je moje povsem amatersko mnenje, da gre tu za jedrsko eksplozijo (gobast oblak kot pri atomski bombi)
Če se dejansko ugotovi, da so razsežnosti nesreče večje, je možno da po zraku/morju sevanje pride do Evrope, kaj pa človek ki je bil izpostavljen sevanju, je "nevaren" za ostale ljudi, lahko sevanje prenese tudi na ostale v njegovi okolici? Ne, da paničarim samo zanima me, ker o nuklearni energiji po domače nimam pojma :D

http://www.youtube.com/watch?v=9oNEIj7EmNo

vs.

http://www.youtube.com/watch?v=zsTRxXvQY0s

Hvala in Lep pozdrav

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Taljenje sredice

Odgovor Napisal/-a shrink »

nepoznavalec napisal/-a:Zivjo

Iskal sem že temo na forumu pa je ne najdem.
Verjetno ste že vsi slišali za do sedaj tri eksplozije v jedrski elektrarni v Fukushimi.
Zanima me vaše mnenje o tej nesreči, je možno da Japonska vlada prikriva dejansko stanje ogorženosti?
In pa, če mi lahko kdo na preprost način razloži kaj se pravzaprav zgodi ob taljenju sredice, vsi samo pišejo da do tega lahko pride (mogoče je celo že prišlo :roll: ) nikjer pa nisem zasledil kakšne so posledice?
Tudi ko gledam posnetke na internetu, je moje povsem amatersko mnenje, da gre tu za jedrsko eksplozijo (gobast oblak kot pri atomski bombi)
Šlo je za eksplozijo vodika. Več o tem:

http://www.icjt.org/aktualno/Fukushima.htm

http://www.icjt.org/aktualno/Fukushima15032011.htm
Če se dejansko ugotovi, da so razsežnosti nesreče večje, je možno da po zraku/morju sevanje pride do Evrope, kaj pa človek ki je bil izpostavljen sevanju, je "nevaren" za ostale ljudi, lahko sevanje prenese tudi na ostale v njegovi okolici? Ne, da paničarim samo zanima me, ker o nuklearni energiji po domače nimam pojma :D

http://www.youtube.com/watch?v=9oNEIj7EmNo

vs.

http://www.youtube.com/watch?v=zsTRxXvQY0s
"Samo brez panike", je rekel Švejk:

http://www.rtvslo.si/zdravje/prevelika- ... vec/253130

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: Taljenje sredice

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Da ne odprem druge teme. Imam par vprašanj na tole skico elektrarne:

Slika

1. Torej je zadrževalni hram še neprebit?
2. Ali je vodik prišel iz parovoda ali so delavci sami spustili parovod ali pa so ga varnostni ventili zaradi previsokega tlaka?
3. Zakaj ni reaktorska zgradba zračena, da se vodik nebi nabiral pod vrhom?
4. Kaj bodo naredili s stopljenimi palicami? To bo ja potrebno še vsaj kakšno leto hladiti?
5. Katere radioaktivne pare so ušle v ozračje ob izpustu parovoda?

Roberto11.
Prispevkov: 391
Pridružen: 30.12.2010 20:18
Kraj: Dolenjska

Re: Taljenje sredice

Odgovor Napisal/-a Roberto11. »



nepoznavalec
Prispevkov: 4
Pridružen: 15.3.2011 13:56

Re: Taljenje sredice

Odgovor Napisal/-a nepoznavalec »

Zivjo

Najlepša hvala za Vaše linke in razlage. :D

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: Taljenje sredice

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Tale blog od bube je zakon, vreden ogleda! Vse čestitke avtorju...

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Taljenje sredice

Odgovor Napisal/-a derik »

Ali je slaba obvladljivost poskodovanih nukleark znanstveni ali tehnicni problem?

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Taljenje sredice

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Problemi so kvečjemu tehnični. V bistvu je problem naravni. Radioativnost namreč. Vode je tam na preteke, reaktorji so na obali. Samo spraviti jo je treba gor v reaktor. Helikopterje in vodne topove uporabljajo zato, ker si ne upajo blizu stati predolgo; vsaj tako domnevam. Moram reči, da zelo slabo obveščajo ljudi, kaj počnejo. Tega nisem pričakoval po tolikih izkušnjah s temi nesrečami.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Taljenje sredice

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Tezko bi rekel da je sploh kje problem... nesrece se dogajajo, ne glede na to kako varen izgleda sistem. To, kako grdo je morala narava delati s temi elektrarnami da je prislo do nevarnosti samo dokazuje, da je za varnost dobro poskrbljeno: ce odpovedo 4 varnostni sistemi, povrhu vsega pa se odrezes elektrarno od zunanje pomoci, proti temu se res tezko zavarujes.

Kot je rekel ZdravaPamet, problem je radioaktivnost, ker nevidno "umaze" okolje na atomski ravni in proti cemer ni druge resitve kot pocakat da aktivnost pade. Okrog tega ne mores, ce hoces izkoriscat energijo atomov. Ce odstejes ustrahovalni faktor radioaktivnosti je vsaka druga industrijska nesreca nevarnejsa in bolj nepredvidljiva (in takih ni malo, predvsem v zvezi z razstrelivi, kemicnimi tovarnami in tezko industrijo). Primer tega je recimo lanska katastrofa na madzarskem, ki je po mojem mnenju ravno tako sokantna kot tale Japonska.

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Taljenje sredice

Odgovor Napisal/-a derik »

No, malo me je presenetilo, da v teh kriticnih trenutkih se najbolj pomagajo "dobri stari gasilci z brizgalnami". A se ne da vsaj teoreticno "obstreljevati" sredice s cem, kar bi direktno ustavljalo jedrsko reakcijo, ne pa samo hladilo.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Taljenje sredice

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Spontanega radioaktivnega razpada ne mores ustavit. Jedra pac razpadajo - na tem principu delujejo radioizotopski termoelektricni generatorji ki so jih predvsem uporabljali za vesoljske misije: koscek radioaktivnega materiala oddaja precej toplote prakticno nepretrgano (razpolovne dobe so v letih) - ustavi se sele ko vse razpade. In pri jedrskem reaktorju so produkti ki nastanejo pri cepitvi urana tudi radioaktivni (in tisti po razpadu teh tudi vcasih). Zato se mora tudi iztroseno gorivo ohlajat v bazenu se vrsto let.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Taljenje sredice

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Reaktor de facto ne deluje več, v smislu, da bi lahko s paro poganjal turbine. So ga ustavili že takoj, ko je bil potres. Ustavili so kaj? Tisto verižno reakcijo, v kateri so cepili uran. Toplota, ki se trenutno sprošča pride od razpadov elementov, ki so nastali v reaktorju po prejšnji cepitvi. Tej post-reakcijski toploti, ki se sprošča, menda pravijo "razpadna toplota". Hitro se manjša (ne govorim v smislu, da bi toplota bila noter kakorkoli shranjena). Zdaj sta minila dva dneva po ustavitvi reaktorja, energijski tok od teh razpadov je manjši od 1% tistega, ki bi ga sproščala cepitev, ko bi reaktor obratoval. Še vedno pa je očitno toplote dovolj, da voda hitro izpareva, če ni poskrbljeno za pravilno kontinuirano hlajenje (odvajanje toplote).

Odgovori