Informacije na Cd -ju

Tehnika. Kako deluje...? Zakaj ne moremo narediti...?
NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

Bi znal kdo zapeči (ne v mikrovalovki) CD tako, da bi bile črte ravne in vzporedne, da bi naredil lepo uklonsko mrežico (zrcalo).

Uporabniški avatar
corny
Prispevkov: 1
Pridružen: 12.11.2006 15:07
Kraj: Dol pri Ljubljani
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a corny »

No zdej je blo razložen kako cd-ji delujejo in vse...

Zdej me pa neki zanima. Zadnič sm nekje slišu, da je življenska doba cd-jev (doma zapečenih) sam nekaj let? To me je res šokiral in zdej me zanima zakaj? Zakaj bi bli kupljeni cd-ji dolgotrajnejši (posebne zaščite?)?

Največji sovražnik je baje svetloba (poleg neprimernega ravnanaja :D ), nevem pa točno kako naj bi ta vplivala.

Nekdo je tud reku, da pomaga če imamo cdje pokonci postavljene in ne vodoravno (wtf?) haha.

Tko da če ma kdo kšno razlago, prosm na dan z njo.

lp

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

Ja mi smo se lani pri informatki učil da je doba cd-jev okoli 5 let, ne spomnm se točko koliko. Nismo pa nič omenili doma zapečenih ali pa kupljenih, torej pomoje je življenska doba za oba enaka..... možno da se motim

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Rokerda napisal/-a:Ja mi smo se lani pri informatki učil da je doba cd-jev okoli 5 let, ne spomnm se točko koliko. Nismo pa nič omenili doma zapečenih ali pa kupljenih, torej pomoje je življenska doba za oba enaka..... možno da se motim
Hmmm... Sam imam kar nekaj glasbenih CD-jev starih preko 10 let (katere sem kar zmerno "trošil"), pa ni videti, da bi se kvaliteta zapisa kaj poslabšala.

Sicer se strinjam, da zapis ne bo večno kljuboval času in je zato obljuba prisotna na prvih CD ploščah: "...If you follow these suggestions, the Compact Disc will provide a lifetime of pure listening enjoyment" precenjena.

alexa-lol
Prispevkov: 380
Pridružen: 12.5.2006 19:57

Odgovor Napisal/-a alexa-lol »

jah imam doma ene par CDjev (ne jst ampak fotr), ki so 10 let stari pa čisto lepo delajo.
Samo tista plastika je že malo preparela in zato še bolj občutljiva-jaz že vem ker je en kar počil, ko sem ga dajal ven iz škatlice-takšna razpoka je nastala

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

ja sej to ne pomeni da bo po 5letih nehalo delat, to je kot hrana, uporabno namanj do ..... lahko tudi več, če pravilno ravnaš,...itd :wink:

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Rokerda napisal/-a:ja sej to ne pomeni da bo po 5letih nehalo delat, to je kot hrana, uporabno namanj do ..... lahko tudi več, če pravilno ravnaš,...itd :wink:
Hja, ne, bi pa pomenilo, da bi se po 5 letih kvaliteta zapisa toliko poslabšala, da bi to pri predvajanju (govorim seveda o CD-jih, ki jih proizvaja glasbena industrija) opazil.

Podatek 5 let, ki se ga navedel, se nanaša na minimalno dobo trajanja neposnetega CD-R ali CD-RW (glej: http://www.osta.org/technology/cdqa13.htm); gre torej za dobo znotraj katere je potrebno nov nosilec uporabiti za zapisovanje.

Sicer naj bi bila doba trajanja (berljivost - po zagotovilih proizvajalcev) od 50 do 200 let za CD-R in od 20 do 100 let za CD-RW (glej gornji link ali: http://www.audioholics.com/news/editori ... gevity.php). Seveda so te ocene narejene na osnovi testov staranja in matematičnega modeliranja, veljajo pa zgolj za tiste proizvode, ki so izdelani iz ustreznih materialov in v skladu z ustreznimi standardi ter s katerimi se tudi ustrezno ravna.

Za trajanje oz. berljivost podatkov sta torej najbolj odločilni kvaliteta nosilcev in ravnanje z njimi. Tako lahko nekvalitetni mediji ob neustreznem hranjenju in rokovanju zdržijo res zgolj kako leto. Industrijsko "zapečeni" nosilci (recimo glasbeni CD-ji) naj bi kriteriju kvalitete ustrezali, zato povsem verjamem, da ob primerni rabi zdržijo tudi več desetletij, vsekakor pa ne večno.
corny napisal/-a:Največji sovražnik je baje svetloba (poleg neprimernega ravnanaja :D ), nevem pa točno kako naj bi ta vplivala.
Če izvzamemo mehanske vplive, na degradacijo CD-ja najbolj vplivata temperatura in vlažnost.

Mafijec
Prispevkov: 472
Pridružen: 12.12.2005 21:36

Re: Informacije na Cd -ju

Odgovor Napisal/-a Mafijec »

Mene pa zanima kak medij priporočate za zapis v večnost (oz. vsaj do konca mojega življenja)? Ne želim, da bi se izgubile domače fotografije in doma narejeni videoposnetki, ki sem jih zapekel na dvdje..?

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re:

Odgovor Napisal/-a Roman »

Gost napisal/-a:Glede na to da se spremeni recimo'' agregatno stanje'' tiste plasti se verjetno spreminja tudi teža.
Ne, sprememba agregatnega stanja ne spremeni mase.
yocker napisal/-a:laser v dialektik 'vzge' luknico
Verjetno si imel v mislih dielektrik, pa tudi to se mi v tem primeru ne zdi prava beseda.

gumy
Prispevkov: 68
Pridružen: 2.10.2005 14:26
Kontakt:

Re: Informacije na Cd -ju

Odgovor Napisal/-a gumy »

Mafijec napisal/-a:Mene pa zanima kak medij priporočate za zapis v večnost (oz. vsaj do konca mojega življenja)? Ne želim, da bi se izgubile domače fotografije in doma narejeni videoposnetki, ki sem jih zapekel na dvdje..?
Za fotografije na papirju in "videoposnetke" na filmskem traku vemo, da so se ohranili vsaj 100 let, vse ostalo je teorija.

Odgovori