Ionizator

Tehnika. Kako deluje...? Zakaj ne moremo narediti...?
Odgovori
JEž
Prispevkov: 2
Pridružen: 28.8.2012 11:33

Ionizator

Odgovor Napisal/-a JEž »

Pozdravljeni,
kontaktiram vas v želji, da bi dobil nekaj odgovorov na vprašanja glede ionov v zraku, ionizatorjev in uporabi le-teh.

Delam na projektu, kjer bi želeli v hladilniški aparat vgraditi ionizator. V testiranje sem dobil nekaj vzorcev ionizatorjev (ki proizvajajo anione) in ker sem sam študiral elektrotehniko, vem o ionih v zraku bolj malo. Vem, da so to atomi oz molekule, ki imajo primankljaj oz višek elektrona(ov). Pomeni, da imajo naboj, torej so naelektreni. Za nastanek iona je potrebno veliko energije(Visoka temperatura, napetost ali tlak. V naravi najpogosteje nastajajo z radiacijo). Ionizatorji v gospodinjskih aparatih za proizvajanje ionov najpogosteje uporabljajo visoke napetosti od 5000-6000V pri zelo majhnih tokovih.

V naravi nastaja vedno enako število pozitivnih in negativnih ionov. Kako je s tem pri ionizatorjih? Ali unipolarni ionizatorji dejansko proizvajajo samo eno vrsto ionov. Če jih, na kakšen način ''odvedejo'' ione s nasprotnim nabojem? Igra tu ozemljitev kakšno posebno vlogo? Zakaj imajo potem nekateri ionizatorji ozemljitev drugi pa ne?

Vem, da imajo ioni kratko ''življenjsko dobo'', hitro si namreč najdejo par s nasprotnim nabojem. Kako dolgo se v nekem zaprtem prostoru lahko zadržijo, oz kako daleč lahko potujejo?

Prebral sem nekaj člankov na temo zakaj so negativni ioni dobri za nas. Poleg teh, pa sem našel članke tudi o tem, da so ''dobri negativni ioni'' samo mit in da je problem samo v tem, da je v naši okolici preveč pozitivno nabitih delcev in jih s proizvajalci anionov razelektrimo. Kaj od tega je res? Ali so negativni ioni res dobri za človeka. Kakšen vpliv imajo ioni na živila?

In kot zadnje me zanima kako pravilno izmeriti količino ionov v zraku? V uporabo sem dobil števec ionov NKMH-103. Je takšna naprava dovolj za neko realno oceno števila ionov v določenem volumnu zraka?



Lep pozdrav ter najlepša hvala za vaše odgovore.

Tomaž

Uporabniški avatar
pilot
Prispevkov: 234
Pridružen: 2.7.2009 20:27

Re: Ionizator

Odgovor Napisal/-a pilot »

Hm ne vem kaj pridobiš s tem da v ionizator postaviš v hladilnik. Sama zamisel se mi zdi zelo čudna.
Ponavadi postaviš ionizator na mesto kjer priteka zrak v stanovanje recimo klimatske naprave kjer ti učinkuje neposredno na vstopajoči zrak. Ker električno negativno nabiti ion sam ni obstojen se na njega veže umazanija, bakterije, cigaretni dim, smog in ostale "svinjarije".
Ko pa "prevozno sredstvo" pripelješ na plošče, se zraven ionizacije spremeni molekulska zgradba bakterije. Če se pa ne spremeni molekulska zgradba se pa zaradi večje spremembe naboja začne močneje delovati zemeljsko nevtralno polje in vbistvu molekulo potisne coulombova sila proti zemlji...proti tlom!!! Nabojna sila pred ionizacijo pa ni tako močna da bi nasprotovala aerodinamiki zraka.
Če zaklučim menim da vgrajenje ionizatorja v hladilnik ni najboljša ideja :D Vbistvu menim da je (ne)spametna.
Če se pa motim glede čistosti zraka v hladilniku pa rabiš vsaj nek ventilator, če boš vgradil ionizator.

Upam da sem ti razsvetlil pojav ionizatorja. :wink:
No pa lep pozdrav. :D

JEž
Prispevkov: 2
Pridružen: 28.8.2012 11:33

Re: Ionizator

Odgovor Napisal/-a JEž »

Magnetno polje elektromotorja od ventilatorja, nebi imelo nobenega vpliva na ione?

Uporabniški avatar
pilot
Prispevkov: 234
Pridružen: 2.7.2009 20:27

Re: Ionizator

Odgovor Napisal/-a pilot »

Dejansko res hočeš postaviti ionizator v hladilnik... :| samo da je denar :| . Elektro motorji so dan danes stroji z visokim izskoristkom. Vsako uhajajoče magnetno polje navitja porablja energijo. Zato je magnetno polje minimalno v bližji okolici ele.motorja. Mogoče bi prišlo do nekega odklanjanja poti to je pa tudi vse.

Odgovori