Magneti

Tehnika. Kako deluje...? Zakaj ne moremo narediti...?
derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Magneti

Odgovor Napisal/-a derik »

LUKEC napisal/-a:Tukaj piše, da prodajajo magnete, ki so namagneteni le na eni strani. Zadeve nisem preizkusil.
So torej to monopolni magneti?
Kaj menite vi?

http://www.svetmagnetov.com/feritni.html
"Le na eni strani" pomeni, da je ta predmet (recimo disk za na vrata hladilnika) sestavljen iz serije manjših magnetkov, ki so tako razvrščeni, da sta vedno oba pola posameznega magnetka na isti strani predmeta. Zato je ena stran diska magnetna, druga pa ne. Na magnetni strani se poli izmenjujejo S,N,S,N . . . in tako naprej.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Magneti

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Tu smo spet pri razporeditvi magnetizacije. Nihče ni rekel, da mora biti magnetizirano enakomerno, primer neenakomerne magnetizacije je že tvoj trdi disk v računalniku. Samo še vedno gre samo za gostoto dipolov, in iz dipolov ne moreš nikoli sestavit monopola. Lahko pa seveda imaš različne jakosti gostote polja na različnih koncih - tudi z razdaljo jakost zelo hitro pada, tako da če imaš na eni strani prevleko, bo privlak pri stiku manjši enostavno, ker je razdalja do magnetnega dela manjša. Primer porazdelitve je tudi tak, ki tudi dipolni prispevek pokrajša in dobiš šele kvadrupol (recimo dva magneta, staknjena s "severom" skupaj, ali pa antisimetrična magneta sparjena bočno). Taki stvari potem z razdaljo sila še hitreje pada.

LUKEC
Prispevkov: 542
Pridružen: 3.8.2010 17:55

Re: Magneti

Odgovor Napisal/-a LUKEC »

Našel sem magnet, ki je dejansko monopolen.
Kupil sem ga v papirnici v Postojni in stane borih 35 centov.
Uporablja se za lepljenje na tablo ali hladilnik.
Da je monopolen sem preveril z navadnim S/N magnetnom.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Magneti

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

8)

LUKEC
Prispevkov: 542
Pridružen: 3.8.2010 17:55

Re: Magneti

Odgovor Napisal/-a LUKEC »

Aniviller napisal/-a:8)
Lepo da sem kaj takega odkril kajne?

Odgovori