Svetloba

Tehnika. Kako deluje...? Zakaj ne moremo narediti...?
Odgovori
JoeBlack
Prispevkov: 2
Pridružen: 25.1.2003 18:21
Kraj: Ptuj
Kontakt:

Svetloba

Odgovor Napisal/-a JoeBlack »

Zanima me če lahko s pomočjo navadne svetilke in neke odklonske mrežice ustvarim "zvezdno nebo" na stropu moje sobe?? Če je možno bi prosil da mi kdo to pove kak naj to naredim. Probal sem preluknjat karton in s svetilko posvetit skozi, a tisto kar je blo na stropu ni blo podobno majhnim točkam (zvezdicam).

Gost

Odgovor Napisal/-a Gost »

Koliko veliko bi pa to rad? Kaj če bi namesto kartona uporabil steklo, kamor bi narisal nekaj pik....ne vem kako bo, samo predlagam

JoeBlack
Prispevkov: 2
Pridružen: 25.1.2003 18:21
Kraj: Ptuj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JoeBlack »

Hm...nocem met pik velikih kot zogice za tenis :) Malo manjse. Npr. Pike bi ble dobre ce bi ble take velikosti kot je luknja na CD-ju. Mislim da bi ble take prave. To s steklom pa bom probal :) Hvala za nasvet...

Gost

Odgovor Napisal/-a Gost »

Ni problema, če bi rad majše pike, naredi manjše(zelo majhne) na steklu, potem pa če ti ne bo všeč jih pa lahko večaš(manjšat jih na žalost ne moreš...ali pač). :)

Tadej

Odgovor Napisal/-a Tadej »

Digitalni video projektor!:)

Anya
Prispevkov: 166
Pridružen: 13.5.2009 16:14

Re: Svetloba

Odgovor Napisal/-a Anya »

Imam neko teoretično vprašanje v zvezi z zvokom in svetlobo.

Opazujemo moža, ki v daljavi tolče s kladivom po 1-krat na sekundo. Udarec vidimo in slišimo.
a) Kolikšna je lahko oddaljenost, če ga vidimo in slišimo istočasno?
b) Če ga ne vidimo in slišimo istočasno?

markich
Prispevkov: 47
Pridružen: 28.5.2008 10:48

Re: Svetloba

Odgovor Napisal/-a markich »

to je podobno blisku in gromu, ki sledi... koliko je blisk oddaljen.
torej, zvok potuje s hitrostjo cirka 300m/s, torej če se zabliska in čez 3 sekunde slišiš grom je približno kilometer stran strela ruknila :)
upam, da sem odgovoril

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: Svetloba

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Torej če hočeš videti in slišati v istem trenutku moraš biti v kladivu :). Pa še tam te bo svetloba prehitela, hehe.

Če pa hočeš videti en udarec slišati pa prejšnjega moraš pa biti 343 m stran (Za bolj natančen izračun pa moraš odšteti pot, ki jo opravi svetloba v eni sekundi. Seveda je ta manjša kot je meritev vsake veličine v našem primeru in tudi hitrost zvoka z gostoto in vlažbnostjo zraka). Seveda je lahko razdalija tudi večkratnik tega števila n × 343m (kjer je n naravno število od 0 pa do neskončno). Da ni istočasno pa moraš biti nekje vmes:).

Odgovori