Svetlobna hitrost

Tehnika. Kako deluje...? Zakaj ne moremo narediti...?
Uporabniški avatar
Japi

Odgovor Napisal/-a Japi »

Ja, sem tudi tako vzel in le ponovil, da čas med opazovalnimi sistemi pač ostaja enako pomemben... :)

kob
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a kob »

še enkrat

torej ima hitro se vrteč krog večjo gravitacijo od mirujočega?

a so to dokazali na tisti tehtnici ki meri gravitacijo?
(nevem kako se imenuje)

Uporabniški avatar
Pentium
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Pentium »

Ja. Tako kot vsako hitro premikajoče telo.

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

shrink napisal/-a:
Čudno se mi zdi, da se ne da doseči višje hitrosti, ker:
Standardni argumenti nasprotnikov relativnostne teorije, ki kažejo samo na to, da je sploh ne razumejo.
Ej Shrinko, ce se zapicis v to, da je svetloba najhitrejsa stvar v vesolju ne mores nikoli napredovati s svojo miselnostjo in odkriti kaj novega ;)

Vse genialne ideje se rodijo iz neumnosti!

Kaj bi bilo, ce bi Einstein slepo verjel Newtonu??? (Ne bi imeli jedrskih elektrarn in ne bi bilo atomskih bomb, pravzaprav kr OK :)

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Kontakt:

Japi napisal/-a:To je podobno, kot če bi s ful dobrim laserjem iz Zemlje nahitro potegnil "črto" po Luni in bi v bistvu ta pika po Lunini površini šla hitreje od svetlobe. Malo za lase privlečeno, kaj praviš?
Japi, kako bi pa videl tisto crto po luni, ki bi res bila virtualna hitrost in bi presegla hitrost svetlobe, ce kar je hitrejse od svetlobe za nase oko ni vidno???

Lp,

Uporabniški avatar
shrink

Odgovor Napisal/-a shrink »

MAVER|CK napisal/-a:
shrink napisal/-a:
Čudno se mi zdi, da se ne da doseči višje hitrosti, ker:
Standardni argumenti nasprotnikov relativnostne teorije, ki kažejo samo na to, da je sploh ne razumejo.
Ej Shrinko, ce se zapicis v to, da je svetloba najhitrejsa stvar v vesolju ne mores nikoli napredovati s svojo miselnostjo in odkriti kaj novega ;)

Vse genialne ideje se rodijo iz neumnosti!

Kaj bi bilo, ce bi Einstein slepo verjel Newtonu??? (Ne bi imeli jedrskih elektrarn in ne bi bilo atomskih bomb, pravzaprav kr OK :)
Wejla, Maverick!

V zvezi s teorijo relativnosti poznaš moj pogled: Dokler kakšen eksperiment ne ovrže postulata, da je svetlobna hitrost za telesa (delce) z maso nedosegljiva, potem pač verjamem v to.

Seveda sem open-minded in takoj ko bo kakšen eksperiment pokazal drugače, bom to sprejel.

Ajd, pozdravi mi Veto-ta.

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Kontakt:

Bom ga pozdravu ja :)

Jst mam svoje teorije, hehe

Ce bi mel negativno maso bi lahka sel hitrej kot svetloba :) Neumno a?
Ampak mi je nihce ne more ovrst, zato ker se ne poznamo stvari, ki bi imela negativno maso, heheh

BTW Shrinko a mi lahka odgovoris na moje vprasanje pod tole temo:

viewtopic.php?t=891

Thanx...
Lp,

Marjan

Odgovor Napisal/-a Marjan »

Ce bi mel negativno maso bi lahka sel hitrej kot svetloba Neumno a?
Ni neumno, res je. A kaj ti to pomaga, če negativne mase še nikjer nismo opazili?

Uporabniški avatar
Grigorius
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Grigorius »

Me zanima en paradoks do katerega sem prišel pri specialni relativnostni teoriji: (če mi lahko kdo pove kje se motim pri razmišljajnu)

Pri relativnosti velja, da ne moremo reči kdo miruje in kdo se giblje - torej če se odpravista dva astronavta v zelo hitri raketi recimo 0.999c do bližnje zvezde, ki je oddaljena 25 svetlobnih let (torej če gresta letos pridesta tja 2030 in nazaj 2055) zanju pa recimo da je pot trajala zaradi dilatacije časa oziroma dilatacije dolžine (poti - ki se je skrajšala na 1 svetlobno leto) 2 leti (za tja in nazaj) Relativnostna teorija pravi da ko se bosta vrnila na zemljo bosta 2 leti starejša kot kadar sta odpotovala, vsi ostali pa bomo 50 let starejši!
Problem se pri mojem razmišljenju pojavi v tem da so se tudi zemljani od astronavtov odmikali s hitrostjo 0,999c torej iz stališča astronavtov se je nam ura upočasnila in bi se morali mi postarati le za dve leti ona pa za 50 let. (predstavljati si morate kako se jim bližnja zvezda približuje s hitrostjo 0,999c mi pa oddaljujemo s hitrostjo 0,999c za pot nazaj pa obratno)

Obe možnosti nista možni samo zakaj ne? (to da se je tudi nam zemljanom upočasnila ura če so našo uro skozi teleskop opazovala astronavta mora veljati po teoriji relativnosti - kdo se zdaj hitreje stara?) Po relativnostni teoriji se zaradi večjega vpliva gravitacije pri pospeševanju rakete do 0,999c res manj postarajo astronavti. Samo zdaj me naprej znima kaj bi se zgodilo, če nebi pospeševali do 0,999c ampak kar recimo šli mimo zemlje s to hitrostjo, zavili okoli bližjne zvezde ter prispeli nazaj (pa recimo da bi bil zavoj pravzaprav prosti pad zaradi ukrivljenosti prostora, ki jo povzroča bližnja zvezda) Tako da letijo s konstantno hitrostjo in ne čutijo gravitacijske sile ... Medtem ko bi leteli mimo zemlje bi jih pogledali (in recimo tako določili njihovo starost in ko bi ti prispeli nazaj bi ponovno pogledali in določili njihovo sarost) Zanima me kaj bi ugotovili - še zmerom velja da jim čas teče počasneje gledano iz našega opazovlanega sistema, zanju pa še zmerom velja da čas teče nam počasneje ... samo gravitacija (oziroma sila pospeševanja) zdaj nima več vpliva, torej kdo se hitreje stara?!)

*se opravičujem če sem razbil nit pogovora

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Kontakt:

Ce cas za nas tece pocasneje ko se vozimo s skoraj s svetlobno hitrostjo ali se potem cas za nas ustavi, ko gremo s svetlobno hitrostjo? Ali se nam potem srce ustavi in umremo ali se pac potem vozimo cez celotno vesolje s svetlobno hitrostjo in ko pridemo na cilj ni potekla niti ena sekunda, potem bi bilo cisto mozno prepotovati celo vesolje z svetlobno hitrostjo, kljub temu, da je ta hitrost izredno mala za celo vesolje?

En intermezo:
A sm prav zracunal, da bi potreboval eno leto, da bi pospesil iz 0 na 0,999 svetlobne hitrosti, ce bi pospeseval s pospeskom g? (Da bi v raketi vladalo enako stanje kot na zemlji.)
Potem bi pa se zavirati mogel prav tako dolgo. Potem bi do najblizje zvezde potreboval 2 × dlje kot svetloba torej 8 let.

A drzi zgornja izjava?

Lp,

Uporabniški avatar
Aniviller

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Grigorius, problem ni samo v pospesevanju do 0.999c ampak zavoj okoli zvezde, pri cemer tudi pospesujes. Brez tega pa seveda ne prides nazaj. Pri "zaviranju" okrog zvezde se navidezna razdalja zemlje od nas na hitro spremeni.

Uporabniški avatar
Grigorius
Kontakt:

Aniviller napisal/-a:Grigorius, problem ni samo v pospesevanju do 0.999c ampak zavoj okoli zvezde, pri cemer tudi pospesujes. Brez tega pa seveda ne prides nazaj. Pri "zaviranju" okrog zvezde se navidezna razdalja zemlje od nas na hitro spremeni.
Vem tudi na to sem pomislil prav zato sem rekel da zaradi gravitacije zvezde plovilo prosto pada ... npr.: centrifugalna sila oziroma kotni pospešek bi moral biti ravno enak gravitacijski moči zvezde - tako da bi astronavti v ladji ves čas lebdeli (recimo da bi se ladja premikala kot nekakšen komet ki "zavije" okoli sonca) - torej gravitacijska sila je med celotnim letom enaka 0 astrovnavti celo pot lebdijo - Kdo se stara?

Uporabniški avatar
Grigorius
Kontakt:

?

Uporabniški avatar
Grigorius
Kontakt:

Ni nikogar, ki bi mogoče lahko podal kakšno razlago?

mirtelo

Odgovor Napisal/-a mirtelo »

Če ze vsi bluzimo, bom pa še malo jaz :lol: Torej, jaz ne razumem povečanja mase pri hitrostih blizu svetlobne. Vsaj ne, če vzamem čisto zares teorijo relativnosti. Hitrosti v vesolju naj bi bile relativne in odvisno s katerega opazovališča opazujem leteč predmet pridem do različnih rezultatov. Spet so drugačni, če se moje opazovališče giblje.....Vsa gibanja so relativna. Torej ni vzroka, da bi se masa delcev v trkalnikih povečevala, razen, če se tudi masa spreminja glede na opazovališče :?:

Odgovori