Svetlobna hitrost

Tehnika. Kako deluje...? Zakaj ne moremo narediti...?
kob
Prispevkov: 71
Pridružen: 5.1.2005 16:01
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a kob »

Wikipedija napisal/-a: Strogo gledano s pojmom masa označujemo dve različni lastnosti:
1)Vztrajno ali pospeševalno maso, ki je merilo za vztrajnost telesa, torej njegovo telesa, torej njegovo upiranje spremembi stanja ob delovanju sile.
2) Težnostno ali težko maso, ki je merilo za jakost delovanja gravitacije na telo.
Ali s tem hočeš povedati, da je os vrtečega se kroga, oziroma kar krog
težje premakniti, kot mirujočega oziroma da bolj privlači telesa okoli sebe
Zadnjič spremenil kob, dne 15.4.2005 14:59, skupaj popravljeno 1 krat.

mirtelo
Prispevkov: 138
Pridružen: 20.4.2004 8:25

Odgovor Napisal/-a mirtelo »

kob
zelo mi je všeč tvoja točka 1. Mislim, da ti je do zdaj še ni kdo ovrgel z argumenti.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

kob napisal/-a: Ali s tem hočeš povedati, da je os vrtečega se kroga, oziroma kar krog
težje premakniti, kot mirujočega
Natanko tako. Razliko v teži si lahko tudi izračunašglej glrj link: http://sl.wikipedia.org/wiki/Lastna_masa

Za boljši občutek...
Delec, ki doseže 0.866 hitrosti c ima (dokazano v pospeševalnikih že leta 1940) relativistično maso še enkrat večjo od mirovne.

Lep večer šenaprej želim...
Zadnjič spremenil GJ, dne 14.1.2005 12:39, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
Japi
Prispevkov: 230
Pridružen: 16.4.2004 17:17

Odgovor Napisal/-a Japi »

GJ, me zanima, na kakšen način so merili maso. Zdaj mi pade na pamet ideja, da pospešijo nabiti delec, ga pošljejo v prečno polje in iz radija kroženja (oz spremembe smeri) določijo maso. Iz tega načina se sicer maso da določiti, vendar sem prepričan, da se ne razlikuje od mirovne. Je pa res, da sva spet pri definiciji mase.

mirtelo
Prispevkov: 138
Pridružen: 20.4.2004 8:25

Odgovor Napisal/-a mirtelo »

Kaj pa če izračunajo maso iz kinetične energije, ki nastaja pri trku?

mirtelo
Prispevkov: 138
Pridružen: 20.4.2004 8:25

Odgovor Napisal/-a mirtelo »

ki se sprosti ob trku.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

Japi napisal/-a:GJ, me zanima, na kakšen način so merili maso. Zdaj mi pade na pamet ideja, da pospešijo nabiti delec, ga pošljejo v prečno polje in iz radija kroženja (oz spremembe smeri) določijo maso. Iz tega načina se sicer maso da določiti, vendar sem prepričan, da se ne razlikuje od mirovne.
Še eden več, ki se ne more sprijazniti z zakoni relativnostne teorije... :D

Enačbe so bile dokazane na prav tak način. Opise poizkusov lahko najdeš v knjižici Posebna teorija relativnosti (Janez Strnad). Primerjanje meritev z izračunom so pokazale napako manjšo od 0.01%.

Relativni prirastek mase delca oziroma lorentzov faktor se izračuna po enačbi:
Slika

Pri čemer je relativnostna masa delca enaka: mr = γm0
(m0 je mirovna masa delca, v pa hitrost delca)

Lep dan še naprej želim..

kob
Prispevkov: 71
Pridružen: 5.1.2005 16:01
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a kob »

Kaj sploh določa telesu hitrost ?
Ali c določa največjo možno hitrost enega telesa glede na drugo telo ?
Zadnjič spremenil kob, dne 15.1.2005 21:40, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
Japi
Prispevkov: 230
Pridružen: 16.4.2004 17:17

Odgovor Napisal/-a Japi »

GJ napisal/-a:
Japi napisal/-a:GJ, me zanima, na kakšen način so merili maso. Zdaj mi pade na pamet ideja, da pospešijo nabiti delec, ga pošljejo v prečno polje in iz radija kroženja (oz spremembe smeri) določijo maso. Iz tega načina se sicer maso da določiti, vendar sem prepričan, da se ne razlikuje od mirovne.
Še eden več, ki se ne more sprijazniti z zakoni relativnostne teorije... :D

Enačbe so bile dokazane na prav tak način. Opise poizkusov lahko najdeš v knjižici Posebna teorija relativnosti (Janez Strnad). Primerjanje meritev z izračunom so pokazale napako manjšo od 0.01%.

Relativni prirastek mase delca oziroma lorentzov faktor se izračuna po enačbi:
Slika

Pri čemer je relativnostna masa delca enaka: mr = γm0
(m0 je mirovna masa delca, v pa hitrost delca)
Ni problem v tem, da se ne bi mogel sprijazniti s posebno teorijo relativnosti. Problem vidim bolj v nerazumevanju prav te teorije. Teorija ne pravi, da če bom šel skoraj s svetlobno hitrostjo hitro, da se mi bo masa kar povečala v nedogled pač za faktor gama. Kot si omenil je relativnost pojav pri transformacijah med opazovalnimi sistemi. Hočem povedat, da v lastnem sistemu teh efektov ni! Kvečjemu bi lahko privlekel formulo E=mc^2, če gre za razpade delcev, ampak to je tudi več ali manj vse. Druga definicija relativnostne mase je prav tako za lase privlečena kot npr. efekt skrčenja dolžin. Dejstvo je, da se npr. gibalna količina množi s faktorjem gama pri transformaciji, vendar je sklepanje na popravek gama pri masi še vedno iz tega pogleda le teorija, ki sloni na morebitni logični posledici.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

Japi napisal/-a:Ni problem v tem, da se ne bi mogel sprijazniti s posebno teorijo relativnosti. Problem vidim bolj v nerazumevanju prav te teorije. Teorija ne pravi, da če bom šel skoraj s svetlobno hitrostjo hitro, da se mi bo masa kar povečala v nedogled pač za faktor gama.
Natanko tako, vendar pa mirovna masa ostane nespremenjena!
Japi napisal/-a: Kot si omenil je relativnost pojav pri transformacijah med opazovalnimi sistemi. Hočem povedat, da v lastnem sistemu teh efektov ni!
Tudi to je res vendar le delno. Če bi lahko meril svojo mirovno maso bi bila še zmerom enaka. Vendar pa bi se vse ostalo odaljevalo od tebe.:oops:
Edina razlika je v poteku časa. Ta dokazuje, da se giblješ ti (oziroma delec) in ne okolica, gledano seveda na celotni prostor.:wink:
Japi napisal/-a: Kvečjemu bi lahko privlekel formulo E=mc^2, če gre za razpade delcev, ampak to je tudi več ali manj vse. Druga definicija relativnostne mase je prav tako za lase privlečena kot npr. efekt skrčenja dolžin. Dejstvo je, da se npr. gibalna količina množi s faktorjem gama pri transformaciji, vendar je sklepanje na popravek gama pri masi še vedno iz tega pogleda le teorija, ki sloni na morebitni logični posledici.
Jaaa... Kontrakcija dolžin in relativnostna masa obstaja le iz drugega stališa oziroma stališča neodvisnega opazovalca, ki pripada temu istemu prostoru.

Tvoj problem je v tem, ker si ne znaš predstavljati slike iz tretjega stališča torej stališča opazovalca, ki ni del tega prostora. Kar je praktično seveda nemogoče, vendar pa to ne velja za abstraktno področje logične predstave.

Kje so vzroki???
1)Glavni razlog je v tem da abstraktni prostor ni enak realnemu prostoru. Pa čeprav si to še tako težko predstavljamo oziroma močno želimo, da bi bil.
2)Realni prostor ni raven temveč zakrivljen v vse mogoče smeri.
3)Na njegovo zakrivljenost upliva zgolj rasporeditev lastne energije.
4)Realni prostor ni konstanten. Stanje prostora predstavlja trenutno stanje energije v njem.

Če sedaj ponovno pogledaš enačbo E=mc2 boš morda razumel tisto kar sem kar nekaj časa nazaj že poizkusil razložiti.(glej stare poste v debati z Romanom).

Enačba E=mc2 pravi, da en kilogram energije predstavlja površino prostora, ki je enaka c2 (kvadratu hitrosti svetlobe).

Tretjo prostorsko dimenzijo pa predstavlja njegova ukrivljenost oziroma v najini debati v kombinaciji s časom, hitrost.

:shock:

Lep večer želim...

Uporabniški avatar
Japi
Prispevkov: 230
Pridružen: 16.4.2004 17:17

Odgovor Napisal/-a Japi »

Hi hi, pa si že uspel izmerit ali je ta kvazi površina res tolikšna? Pa že na prvi pogled ne moreš govoriti o kilogramih energije, ampak o energiji, ki bi jo dobil iz kilogramov mase... Sej je res, da je Einstein malo bolj razširil okvirje fizike, ma čisto zbrisal jih pa tudi ni. Torej, če te razumem, se širok c/nekaj, dolg c/nekaj drugega in visok pač toliko, kot je prostor na mestu, kjer sem, ukrivljen. Hm...

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

GJ napisal/-a: Edina razlika je v poteku časa. Ta dokazuje, da se giblješ ti (oziroma delec) in ne okolica, gledano seveda na celotni prostor.:wink:
Mislim da si zgresil bistvo. Finta teorije relativnosti je ravno v relativnosti casa in dejstva da ne ves kaj se giblje in kaj miruje!!!

Torej: ti izmeris svojo maso kot mirovno maso in vidis da se vse ostalo premika s skoraj svetlobno hitrostjo nazaj in se ti zdi, da ima vse skupaj vecjo maso. Torej "svojo" energijo vidis kot povecanje mase(energije) okolice.
Okolica pa izmeri svojo maso kot mirovno, tebe vidi pa kot telo, ki se giblje s skoraj svetlobno hitrostjo in zazna vecji vpliv tvoje mase kot jo imas v resnici.

Skupna NAVIDEZNA masa je itak to, da vidis kot maso (E+T)/c^2 (T je kineticna energija), mirovna masa je pa E/c^2.

Kar se tice casa, pa si ne predstavljam tocno, kaj se zgodi, ampak dejstvo je, da ni pravega casa, torej ni vazno kdo se giblje. Lep pozdrav. :)

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

Aniviller napisal/-a:
GJ napisal/-a: Edina razlika je v poteku časa. Ta dokazuje, da se giblješ ti (oziroma delec) in ne okolica, gledano seveda na celotni prostor.:wink:
Mislim da si zgresil bistvo. Finta teorije relativnosti je ravno v relativnosti casa in dejstva da ne ves kaj se giblje in kaj miruje!!!

...

Kar se tice casa, pa si ne predstavljam tocno, kaj se zgodi, ampak...
:?: :roll: :oops:
Aniviller napisal/-a: dejstvo je, da ni pravega časa torej ni važno kdo se giblje. Lep pozdrav.
O kakšnem dejstvu neki govoriš???

Ravno čas je tisti, po kateremu se lahko orentiramo. Potek časa je teoretično možno zmerom ugotoviti. Izračunamo ga s primerjanjem poteka časa ur v različno pospešenih sistemih.

Lep včer še naprej...

Uporabniški avatar
Japi
Prispevkov: 230
Pridružen: 16.4.2004 17:17

Odgovor Napisal/-a Japi »

Čas nastopa v četvercih in je pač dimenzija, s katero pač opisujemo pojave. Ker so ostale tri dimenzije dolžinske, se četrta označi s c*t, ki je pač poleg časa dodana še ena lastnost prostora, oz. kar posledica postulata. za ostalo pa bi se kar strinjal z Anivillerjem.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

S tem da ni pravega casa sem dal poudarek na "pravega".

Torej, razlicni sistemi imajo drugacen cas in nobeden ni prednosten. Drugic bom poskusil biti bolj natancen... :oops:

Odgovori