Planeti....zakaj?

Astronomija, zvezde, planeti...
Odgovori
btasko
Prispevkov: 44
Pridružen: 19.2.2003 16:17

Planeti....zakaj?

Odgovor Napisal/-a btasko »

Pred kratkim sem gledau en program, ki ti omogoca simulacijo planetov...
in sem opazil, da se vsi planeti vrtijo v nasprtni smeri urinega kazalca okoli Sonca(govorim o nasem osoncju)..zakaj?
Ali ima kdo logicno obrazlozitev?

btasko
Prispevkov: 44
Pridružen: 19.2.2003 16:17

Odgovor Napisal/-a btasko »

a mi res noben ne zna obrazlozit?

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Hej, ne bit neucakan 8)
Najbolj logicna razlaga bi bla iz nastanka planetov.
Oblak plinov iz katerega nastane zvezda se ponavadi vrti ze pred zgoscevanjem, zato ima sistem ze podano vrtilno kolicino ko nastane zvezda. Disk prahu in plinov okrog nove zvezde se jasno vrti ves v isto smer, tudi potem ko nastanejo planeti. Za planete ki bi nastali zaradi vpadlih teles izven soncnega sistema to ne bi veljalo (to je zelo ne verjetno, ker so tudi bolj oddaljena telesa se vedno del soncevega sistema). Zato so tudi vsi planeti v priblizno isti ravnini. Zvezda ki bi nastala iz nevrtecega sistema bi tudi lahko imela planete, saj ce snov lahko zacne vrteti z zgoscevanjem, kot vrtinec na vodni gladini. Je pa manj verjetno.

btasko
Prispevkov: 44
Pridružen: 19.2.2003 16:17

Odgovor Napisal/-a btasko »

hvala zarazlago.. :)

xxxxxy
Prispevkov: 42
Pridružen: 21.5.2005 13:52
Kraj: Ljubno (46°18´46,29˝S 14°14´45,38˝V),
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a xxxxxy »

Zanimiv problem je pri Veneri, ki se vrti v smeri urinega kazalca. Vendar je težko najti razlog za ta pojav. Najpreprostejša razlagase zdi trk s precej masivnim telesom iz nasprotne strani.

Precej neverjetna teorija, a težko je reči kaj srugega. Ima kdo kakšne svoje ideje za ta problem?

btasko
Prispevkov: 44
Pridružen: 19.2.2003 16:17

Odgovor Napisal/-a btasko »

a se venera res vrti v drugo smer?
Mam pac ta program k ti simulira planete kako se vrtijo okol Sonca..pa nism zasledu da se Venera vrti v drugo smer?!

btasko
Prispevkov: 44
Pridružen: 19.2.2003 16:17

Odgovor Napisal/-a btasko »

aja tle je ena stran za simulacijo planetov...pa premikej mesece pa bos opazu da se vsi planetu(tud Venera) premikajo v nasprotno smer urinega kazalca...
http://space.jpl.nasa.gov/

xxxxxy
Prispevkov: 42
Pridružen: 21.5.2005 13:52
Kraj: Ljubno (46°18´46,29˝S 14°14´45,38˝V),
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a xxxxxy »

Ja sem preveril vrti se od vzhoda proti zahodu s vrtilnim časom 243,2 dneva.

Zgleda,da ima tvoj program ˝luknjo˝. Sicer mi pa ni jasno kaj ta tvoj program prikazuje. Saj ni mogoče videti njenega površja brez radarja, mogoče prikazuje le venerine oblake.

btasko
Prispevkov: 44
Pridružen: 19.2.2003 16:17

Odgovor Napisal/-a btasko »

nisva se glih razumela...:)
jst mislm o tem da se vrijo okol Sonca, ne okol svoje osi...

Odgovori