teleskop

Astronomija, zvezde, planeti...
Odgovori
Uporabniški avatar
Hinko_Gnito
Prispevkov: 23
Pridružen: 17.6.2004 13:30
Kontakt:

teleskop

Odgovor Napisal/-a Hinko_Gnito »

A obstaja kakšna spletna stran, kjer bi bila navodila, kako sam sestaviti teleskop?
Pač made-it-self postopek, kjer pri optiku nabaviš samo leče, vse ostalo pa narediš sam.


Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »


Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Aniviller, nikoli nisem imel namena izdelati svoj teleskop, zdaj pa mi je tudi kristalno jasno, zakaj ne. Ampak bere pa se kot kriminalka.

Uporabniški avatar
Hinko_Gnito
Prispevkov: 23
Pridružen: 17.6.2004 13:30
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Hinko_Gnito »

Fiju, zajebano, ampak zanimivo.

Uporabniški avatar
Buschi
Prispevkov: 30
Pridružen: 18.2.2004 0:18

Odgovor Napisal/-a Buschi »

Oz drugače, v mnogih stronomskih društvih imajo včlanjene astronome, ki so si sami izdelali teleskop, čeprav za refraktor(leče) ni veliko samograditelljev; dosti več jih je za reflektor(zrcalo):poveži se s kakšnim društvom. O izdelavi reflektorja je bilo dosti napisano v reviji Spika.

Ampak, če potegneš črto pod vse, se ti refraktorja ne splača izdelovati, ker je preproto predrago oz v Conradu kupiš za 30 jurjev kompleten teleskop. Z veseljem pa lahko poskusiš reflektor, ne bo ti žal.

NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

Med brušenjem parabolnega zrcala se pojavi tudi oblati sferoid, ki ga ponavadi ne želimo. Vendar!!!
Lahko z oblatim sferoidom naredimo apodizacijo- velik kontrast v bližini slike točkastega svetila- centralne pege.
Navaden teleskop naredi uklonske slike odprtine. Z apodizacijo dosežemo velik kontrast blizu svetila.
Vprašanje: Je kdo pri nas že pomislil, da bi naredil kontrasten teleskop (zelo fino polirana površina, brez centralne obstukcije, apodizacija z odprtino (Jaquinot ali Spergel), apodizacija z obliko zrcala (oblati sferoid))?
Cilj je kontrast 10^9.
Namen takega teleskopa je opazovanje šibkih objektov bližini svetlih zvezd. Izziv, posneti disk Vege, ki se širi 77 ločnih sekund stran od zvezde. Vego gledamo od zgoraj (spodaj) na pol.

noragaza
Prispevkov: 79
Pridružen: 5.12.2008 22:56

Re: teleskop

Odgovor Napisal/-a noragaza »

Lep pozdrav, jutri grem za en teden v kraje, kjer daleč na okrog ni razvetljave, zvezde sem že ogledoval, vendar brez teleskopa, tokrat grem prvič z baje kar močnim, kam naj ga usmerim, kako naj kaj poiščem, sicer imam za preštodirati še navidila vendar kakšen nasvet bi mi tudi prav prišel .

L.P.

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: teleskop

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Stran od Marka me vedno prevzame:

http://www.kasiopeja.com/

Odgovori