zakaj ni zvezd

Astronomija, zvezde, planeti...
Odgovori
markic
Prispevkov: 1
Pridružen: 18.10.2006 1:02
Kraj: LJUBLJANA
Kontakt:

zakaj ni zvezd

Odgovor Napisal/-a markic »

zanima me - zakaj na fotografijah lune, marsa, saturna, ki so posnete iz različnih sond NI ZVEZD???
Če se v hribih ob jasni noči brez oblakov vidi ogromno zvezd, v vesolju ni atmosferskih motenj in bi morala slika biti še bolj veličastna?!

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Po mojem zaradi istega efekta, ce ti slikas iz Zemlje Luno z navadnim fotoaparatom. Za slikanje polne Lune potrebujes cas osvetlitve le 1/1000 ali celo 1/2000 s v tem casu pa senzor ni zmozen zaznati svetlobe zvezd. V klikor pa bi povecal cas osvetlitve na recimo 0,5 ali 1 sekundo bi imel poleg planetov ali Lune tudi zvezde vendar bi bil sam planet ali pa Luna zarec kot Sonce in nebi bila lepa slika, pravzaprav se nebi nic videlo od planetov ali pa lune samo rumeno piko.

Uporabniški avatar
Naokoli
Prispevkov: 22
Pridružen: 22.10.2006 20:47
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Naokoli »

MAVER|CK napisal/-a:Po mojem zaradi istega efekta, ce ti slikas iz Zemlje Luno z navadnim fotoaparatom. Za slikanje polne Lune potrebujes cas osvetlitve le 1/1000 ali celo 1/2000 s v tem casu pa senzor ni zmozen zaznati svetlobe zvezd
to je ena razlaga...


Ko bo polna luna, si oglej nebo...
...kmalu boš opazil, da v okolici polne lune zvezd skoraj ni (razen tistih najsvetlejših seveda) na "nasprotni strani" neba jih je pa precej več.

podobna situacija z zvezdami je, če pogledaš v nebo iz Ljubljane (oz. svetlobno onesnaženega področja) in s kakšnega področja, kjer v okolici ni veliko hiš (in s tem veliko luči)

Ta efekt se pojavi zato, ker je luna tako svetla, da "presvetli" šibkejše zvezde (očitno odda več fotonov v okolico, kot zvezde). Podobno je z uličnimi svetilkami.

Odgovori