Tekoča voda na Marsu!

Astronomija, zvezde, planeti...
Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Tekoča voda na Marsu!

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Tole sem našel na APOD, slike Nase ki kažejo sledi tekoče vode na Marsu, ki pa je seveda takoj izparela in za sabo pustila le sled. Še slika:

http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap061212.html

NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

H2O na Marsu. Včasih sem za, včasih proti tej trditvi. Vem, da je s H20 približno tako kot s helijem na Zemlji.
Vem, da so nekatere tvorbe, ki jih naredita veter in pesek podobne tvorbam, ki jih naredi voda.

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

jst se ne spoznam na tole,
bi mi prosm lahko nekdo razložu če je sploh možno da je voda na marsu, lahko voda nastane kar sama od sebe.....
hvala

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Prisotnost vode na Marsu bojda ni nič presenetljivega, saj je očividno tudi na Zemlji. Kakor je možno, da se je formirala pri nas, je pravtako možno, da se je formirala na drugih objektih v našem osončju.

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

ampak kako bi vplivalo to, da ni atmosfere na vodo?? nič vrjetno??

baje da je na neki saturnovi luni tudi voda, oz led....

NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

Vode je v vesolju kar precej. Vendar lahko obstane le pri "nizkih" temperaturah, ker ima relativno majhno molekularno maso, zato hitro pobegne z majhnih teles (majhna teža). Na primer na Luni ni vode (lahko je vkakšni senci pa ne za dolgo), to je vsakomur jasno. Mars je le nekoliko večji a še vedno dobro obsijan in zato sorazmerno topel. Seveda lahko voda pride s kometi na Mars, toda prav dolgo ne bo obstala.
Zakaj se nihče ne razburja, ker ni helija v atmosferi Zemlje, saj je drugi najbolj pogost element v vesolju?

bianko
Prispevkov: 578
Pridružen: 15.12.2002 17:00

Odgovor Napisal/-a bianko »

baje da je na neki saturnovi luni tudi voda, oz led....
Če se ne motim je to jupitrova luna evropa.

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

pa res, moja napaka,
mislil sem jupiter :)
evropa ima zunanjo plast vode, ki naj bi bila debela okoli 100 km (nekaj kot zamrznjen led v skorji, nekaj kot ocean tekočine pod ledom).

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Sem nekje slisal, da na Zemljo pade vsak dan za cel sleper materiala, torej se Zemljina masa vstrajno veca, kljub nasim izstrelitvam satelitov:).

NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

Ocenjujeo, da pade okoli 200000 ton snovi na Zemljo, prevsem gre za prah. Velika večina so to "naši" mikrometeoriti- krožijo okoli Sonca, nekaj delcev pa je verjetno "tujcev"- iz drugih sistemov.

xxxxxy
Prispevkov: 42
Pridružen: 21.5.2005 13:52
Kraj: Ljubno (46°18´46,29˝S 14°14´45,38˝V),
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a xxxxxy »

Rokerda napisal/-a:jst se ne spoznam na tole,
bi mi prosm lahko nekdo razložu če je sploh možno da je voda na marsu, lahko voda nastane kar sama od sebe.....
hvala
Ne ni možnen obstanek vode na Marsu, ker je tlak na površini premajhen - le okoli 7 milibarov. Če bi spustili kapljico vode na površje bi takoj izhlapela v atmosfero. Sicer pa na Marsu najdemo vodo v polarnih kapah, kot vodni led in v sami atmosferi, kot vodno paro.

Glede nastanka tega sedimenta: možno, da je vodna privrela na površje in pustila sediment. Druga teorija pa je, da gre za delo ogljikovega dioksida.

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

hvala :)

torej če bi nekako povečali tlak, bi lahko tudi voda obstala na marsu...

xxxxxy
Prispevkov: 42
Pridružen: 21.5.2005 13:52
Kraj: Ljubno (46°18´46,29˝S 14°14´45,38˝V),
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a xxxxxy »

Drži. To je tista teorija terraforminga, ko bi na Marsu sprožili efekt tople grede, ki bi povzročil sublimacijo co2-ja v Marsovih polarnih kapah in s tem še večji dvig temperature ter tlaka.

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

kako bi pa naredili to??

xxxxxy
Prispevkov: 42
Pridružen: 21.5.2005 13:52
Kraj: Ljubno (46°18´46,29˝S 14°14´45,38˝V),
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a xxxxxy »

V atmosfero bi spuščalo močan toplogredni plin metan. Vendar za tak projekt bi rabili ogormne tovarne na Marsu, ki bi iz CO2 iz proizvalje metan. To je danes, ko je cepasti Grm na oblasti, še vse, kot sanje nad oblaki.

Kaj več o tem si preberi tu: http://en.wikipedia.org/wiki/Terraforming

Odgovori