nakup teleskopa

Astronomija, zvezde, planeti...
Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

dobson je nek asteroid odkrit leta 1999 v Oaxaci :P

na wiki pa piše še tole:
The Dobsonian telescope is a design that has become popular amongst amateur astronomers because it results in an extremely simple and rugged large-aperture instrument at low cost.

kaj točno si mislil(a) s tem če hrepenim po svetlobi? se z dobsonom bolše vidi??? maš kakšen link ali kaj takega???

NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

Lakota po svetlobi v žargonu pomeni, da hočeš čim večji premer, da lahko gledaš šibke stvari. Dobsonova montaža oziroma zasnova teleskopa je enostavna in poceni, namenjena je predvsem vizualnemu opazovanju- gledanju. Tule je ena stran o gradnji:
www2.arnes.si/~gljsentvid10/potek_izde_tel_30f_4_adv.html
Sam bom verjetno nabavil eno majhno smešno stvarco to je Edmontov AstroScan, je lepe rdeče barve z bunko spodaj in premera 10 cm.
http://scientificsonline.com/product.asp?pn=3002001

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

ja večji premer, več svetlobe, več se vidi, ne???


zdej sm kr resno vzel glede Celestron FirstScope 90 AZ,
mi lahko prosim poveš kaj vse bi se videlo z njim??? vrjetno veliko stvari???
npr planeti v našem osončju??? keri, pa kako dobro??

hvala :D

me_
Prispevkov: 138
Pridružen: 6.10.2006 8:59

Odgovor Napisal/-a me_ »

...
Zadnjič spremenil me_, dne 29.8.2009 6:42, skupaj popravljeno 1 krat.

NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

Vsak lahko zbrusi zrcalo na roke doma npr. v kuhinji. Kvaliteto določa posameznikovo potrplenje. Velikost pa omemejuje fizična moč, ker je lepljenje in trenje pri večjih zrcalih veliko, lahko kvalitetno delaš nekako do 40 cm. Za večjega pa je smiselno, da jih dela več.
Na spletu je tega veliko in tudi knjig o tem je kar dosti, mislim da je bila serija člankov tudi v Spiki.
Na začetku se loti manjšega npr. 20 cm in dolgo gorišče npr. f/D=8. Dobiš tudi kit varianto.

Rokerda
V večje vedro pade več dežja. Tako tudi v teleskop z večjim premerom vstopi več fotonov.
Tako je tale Celestron FirstScope 90 AZ primeren za svetle stvari.

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

NIKKI napisal/-a:Tako je tale Celestron FirstScope 90 AZ primeren za svetle stvari.
hvala :)
torej lahko predvidevan da se stvari kot npr jupiter, itd lepo vidijo??

mirtelo
Prispevkov: 138
Pridružen: 20.4.2004 8:25

Odgovor Napisal/-a mirtelo »

Seveda je 200mm dobson boljši od 90mm refraktorja. Toda koliko ta stane? Ga je sploh mogoče kupiti? Pri samogradnjah igra pomembno vlogo kvalitetno zbrušeno ogledalo in še ogledalce....Pa naparitev aluminija in obdelava le tega, da postane obstojen. Tudi čiščenje ogledala ni enostavno, saj ga je potrebno ločiti od cevi....Pa velikost cevi in podstavka....Pa dobra kulminacija.....Končno menim, da ko amater prodaja neznancu dobsona, je velika verjetnost, da ni tak kot si ga je želel. Torej verjetno ni tak, kot si ga želi kupec. :?:
Nekje sem prebral, da večji teleskop ko si nabavimo, manj z njim opazujemo.
Vzrok je najbrž v tem, da predstavlja kar zajeten tovor in tudi postavitev terja od nas kar nekaj deset minut dragocenega časa.
Pa povejmo iskreno. Jaz imam komaj 80mm refraktor.Kupil pa sem si tudi binokular 25x100. Koliko vas je, ki imate dobsone?

me_
Prispevkov: 138
Pridružen: 6.10.2006 8:59

Odgovor Napisal/-a me_ »

...
Zadnjič spremenil me_, dne 29.8.2009 5:48, skupaj popravljeno 1 krat.

NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

Kot si pravilno ugotovil brez sledenja pri velikih povečavah ne gre. Tvoj teleskop je ravno tak kot ni treba, plačati moraš veliko več, da dobiš stvar kot je treba. Videz vara! Stvar lahko popraviš, če zamenjaš iskalo. Nabavi takega na piko!
Saturna boš pa vseeno lahko gledal, oziroma je že viden proti jutru, samo iskalo si uredi!

me_
Prispevkov: 138
Pridružen: 6.10.2006 8:59

Odgovor Napisal/-a me_ »

Sedaj čakam na dobro stojalo, pa na iskalo z rdečo piko......
Stvar lahko popraviš, če zamenjaš iskalo. Nabavi takega na piko!
govorita o isti stvari?
kaksno iskalo?

pa se to,
kaksen teleskop je imel galileo

NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

Ja, piševa o isti stvari. Stojalo na sliki je pa videti v redu, samo usmeri rektascenzijsko os na Severnico in navadi se na ekvatorjalni sistem ne na azimutalni!

RuskiCar
Prispevkov: 11
Pridružen: 22.9.2004 15:03
Kraj: Ziri
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a RuskiCar »

Ce mislis kaj resnega gledat, pol je veliko bolje ce se vclanis v kako astronomsko drustvo, ki ima na voljo nek zmogljiv teleskop za malo vec denarja in ki ga lahko uporabljas kot clan. Je precej prednosti s tem, slabost pa mogoce le ta, da morda ni vedno dostopen (npr. v casu servisa) pa ta, da ne mors glih ksne dobre sosede gledat, ker naceloma so teleskopi postavljeni visoko na hribu in dalec od mest :wink:

kopron@volja.net
Prispevkov: 4
Pridružen: 27.9.2005 18:41
Kraj: kamnik
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a kopron@volja.net »

MIRTELO, MENE PA ZANIMA ČE S TVOJIM BINOKULARJEM LAHKO GLEDAŠ TUDI PODNEVI. IN OD KATEREGA PROIZVAJALCA SI GA NABAVIL.

mirtelo
Prispevkov: 138
Pridružen: 20.4.2004 8:25

Odgovor Napisal/-a mirtelo »

kopron@volja.net napisal/-a:MIRTELO, MENE PA ZANIMA ČE S TVOJIM BINOKULARJEM LAHKO GLEDAŠ TUDI PODNEVI. IN OD KATEREGA PROIZVAJALCA SI GA NABAVIL.
Binokular je precej težak 5kg! Brez stojala se hitro utrudiš. Pa še slika se malo trese, saj je 25x povečava že preveč za opazovanje z roke! Meja je nekje okoli 10x. Seveda lahko opazuješ tudi podnevi, saj je slika pokončna, kot pri manjših okularjih. Z njim vidš seveda stvari tudi svetlejše, saj pri 25x povečavi in pri objektivih 100mm zberemo veliko svetlobe in je primeren za opazovanje celo v mraku.
Nabavil sem ga prek prijateljice iz Nemčije in sicer od prodajalca:
http://www.naturbeobachtung.com/Startse ... 25x100.htm

LP

mirtelo
Prispevkov: 138
Pridružen: 20.4.2004 8:25

Odgovor Napisal/-a mirtelo »

kot pri manjših okularjih

kot pri manjših binokularjih

Odgovori