enakonočje

Astronomija, zvezde, planeti...
Odgovori
vitez
Prispevkov: 3
Pridružen: 26.7.2003 18:59
Kontakt:

enakonočje

Odgovor Napisal/-a vitez »

Pa da vidm koliko ,bi se potrudili,če bi imel idejo,ker se ne spoznam tako na naše vesolje,bi vprašal...se bi kdo upal obdelati dvo tonsko skalo(pred mojim domom),tako da bi sonce ob enakonočju,čez zvrtano luknjo,posvetilo samo dvakrat na leto,žarek pa bi padal na sosednjo skalo..še to na prednji skali bi bila tudi sončna ura,luknja pa bi bila na št, 12...se to da zračunat....vem da se da, samo se bi to kdo upal naredit..?? hvala.p.s. z dobrimi zračuni in navodili se lahko lotim tudi sam.[/list]

Gost

Odgovor Napisal/-a Gost »

to najlaži tko nardiš da pač usekaš lukno in pol čakaš na enakonočje in takrat premakneš skalo tk oda pač žarek sije tja kamor hočeš....

k danes mujoti k skole vrtajo ne vejo kaj je natančnost

seveda pa rabš en hud dvigal (priporočam vzvod za premikanje skale)

Gost

Re: enakonočje

Odgovor Napisal/-a Gost »

vitez napisal/-a:Pa da vidm koliko ,bi se potrudili,če bi imel idejo,ker se ne spoznam tako na naše vesolje,bi vprašal...se bi kdo upal obdelati dvo tonsko skalo(pred mojim domom),tako da bi sonce ob enakonočju,čez zvrtano luknjo,posvetilo samo dvakrat na leto,žarek pa bi padal na sosednjo skalo..še to na prednji skali bi bila tudi sončna ura,luknja pa bi bila na št, 12...se to da zračunat....vem da se da, samo se bi to kdo upal naredit..?? hvala.p.s. z dobrimi zračuni in navodili se lahko lotim tudi sam.[/list]
Letos bo septembersko enakonočje 23.09 ob 10:47. marčevskega si zamudil. Drugo leto bo

marčevsko 20.03 ob 06:49
septembersko 22.09 ob 16:31

Algoritme za izračun najdeš v knjigi Astronomical Algorithms, avtor J. Meeus, založba Willman- Bell, Inc., http://www.willbell.com/

Zadeva je kar zahtevna in menim, da se boš moral naučiti pisati, preden se boš lotil izračunov, da o svedru niti ne govorim!

vitez
Prispevkov: 3
Pridružen: 26.7.2003 18:59
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a vitez »

..p.s...mala skala že obstaja in sem jo tudi sam postavil,na takšen način da sem dvakrat dobesedno počakal pravi dan...ampak veliko skalo se ne da prestavljat...to je to ....tko da sem se že naučil in pisati in vrtati ...zračuni mi pa ne grejo ..hvala za podatke kje jih dobim...

GenAs

Enakonočja in solsticiji

Odgovor Napisal/-a GenAs »

vitez napisal/-a:..p.s...mala skala že obstaja in sem jo tudi sam postavil,na takšen način da sem dvakrat dobesedno počakal pravi dan...ampak veliko skalo se ne da prestavljat...to je to ....tko da sem se že naučil in pisati in vrtati ...zračuni mi pa ne grejo ..hvala za podatke kje jih dobim...
Cilj, ki si si ga zastavil, je izreden. Želim ti, da ga dosežeš. A ker ti z računanjem ne gre in ker ga ni junaka, ki bi ti precizno in v pravih smereh zvrtal več lukenj v isto skalo, je najbolje, da upoštevaš prvi nasvet, torej najprej zvrtaj luknje v ločene objekte, ki jih potem postavi v pravilen položaj.

Seveda bi bila najbolj originalna velika skala z več luknjami (marčevsko in septembrsko enakonočje, junijski in decembrski solsticij ...), a včasih moraš v življenju malo improvizirati. Za začetek vzemi primerno ploščo (recimo 1m x 1m), ki bo metala senco na drugo plošco, v prvo ploščo pa vstavi smerno nastavljive cevi primerne dolžine in notranjega premera! Pri razmerju D:L=0.1 ti bo "lučka" svetila cca 45 min, pri 0.05 cca 23 min, pri 0.01 cca 5 min ...

Bodi vstrajen! Pa srečno!

Odgovori