... kdaj se bo..

Astronomija, zvezde, planeti...
Odgovori
Tjanca

... kdaj se bo..

Odgovor Napisal/-a Tjanca »

videl kakšen "vesoljski" pojav, bo letos mogoče še kaj videti nenavadnega? :shock: :)

Lp,Tjanca

Adelaida

Odgovor Napisal/-a Adelaida »

ola!
letos se bo se videl totalan soncni in lunin mrk. soncni mrk bo 23.11., ampak se bo videl samo z antarktike (upam da nebos sla tja). lunin mrk se bo pa videl i z nasih krajev i to 9.11. ob 1.18h. drgaci pa lahko vidis se dva meteorskih pljuska: orionidi (21.10.) in geminidi (13.12.), ampak ne vem ce se bo kaj vidlo kr skozi ko sem ih jez gledala so bli bl rejvni.. mart enostavno nemam srice z nimi :cry:
ce se kaj zvem ti javim.
lp, a

Tjanca

Odgovor Napisal/-a Tjanca »

Ojla!
Super! No na antarktiko ne bom sla :D .. bom pa gledala lunin mrk ! 8)
Bi te pa prosila če mi poveš kje bi se dal gledat meteorska pljuska(orionidi in geminidi)? Kam bi lahka/mogla it/šla, de bi to vidla/gledala ... a se vid brez teleskopa?
thx, Tjanca :)

Tjanca

Odgovor Napisal/-a Tjanca »

Aja .. kje pa to vse zveš.. a je kakšn page o tem kdaj se bo kaj dogajala .. predvsem de se vid iz Slovenije ? KAkšn slovenski page o opisih dogodkov?No če je kakšn page za Slovenijo kdaj se bo kej vidlo.. a mi ga prosm poveš ? :)
thx, Tjanca

Adelaida

Odgovor Napisal/-a Adelaida »

meteorski pljuski se vidijo bel brez teleskopa kot z nin. to je velik broj zvezd padalk (v hrvaski ih tako zovemo, a ne vem slovenscino dobro; upam da si me razumela) v kratkem cajtu. ne poznam slovenijo dobro, tak da ti ne bi mogla povedat neko odredeno mesto s katerega bi ih blo res dobro videt, ampak sako mesto mal drel od gradske svetlobe (da ti je nebo temno) in kje ni fajn dreves ali pa bregov (da imas raven horizont) ti bo super. zadnjic smo opazovali mars s fare, tam je dobro mesto.
kaj se tice kaksnih pageu o astronomiji, lahko gres na:
http://science.nasa.gov/Astronomy.htm
http://skyandtelescope.com/
na obadve strani bos najdla mogocnost subscribcije, pa ti pol oni poslejo sako-tolko mail z katerega zves kaj se lahko opazuje in tudi kaj je novega na podrocju fizike in astronomije.
ce te astronomija res zanima si pa probaj najt starry nigh backyard (upam da je tudi na netu). to je program ki lahko sama narihtas datum in uro in vidis kaj se dogaja. tudi lahko potvas na druge planete, zvezde... zabavno je.
ce imas pa teleskop ti bi pa priporocala da pogledas saturn in jupiter. saturn shaja okoli ponoci, jupiter pa okoli pol petih, ampak so teskrat se dost nisko nad horizontom, tak da bi blo fajn da pocakas se kako uro da so mal visje. drgaci se pa i z teleskopi ki imajo majhna povecanja lepo vidijo ce imas dobre oci (galilejanski sateliti in jupiterovi pojasi, saturnovi prsteni).
ful mi je smesno pisat v slovenscini :? ampak, upam da si me razumela. ce te se kaj zanima samo prasaj.

Adelaida

Odgovor Napisal/-a Adelaida »


Odgovori