Hitrost Lune

Astronomija, zvezde, planeti...
Popotnik
Prispevkov: 532
Pridružen: 12.11.2008 18:35

Re: Hitrost Lune

Odgovor Napisal/-a Popotnik »

shrink napisal/-a:Saj menda veš, da so na wikipediji lapsusi, še posebej, če so copy/paste variante obstoječih angleških člankov. Pa tudi podatkom/dejstvom na njej ne gre a priori zaupati; vedno je pametno pogledati vire, na katere se sklicuje, če pa viri ne obstajajo, je pazljivost še toliko bolj potrebna.
Ma kaki lapsusi, meni se zdi škandalozno, da večina Slovencev sploh ne ve, kake znake mi uporabljamo za pisanje decimalk in ločevanje tisočic (in da ostali svet ne nujno iste).

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Hitrost Lune

Odgovor Napisal/-a shrink »

Popotnik napisal/-a:
shrink napisal/-a:Saj menda veš, da so na wikipediji lapsusi, še posebej, če so copy/paste variante obstoječih angleških člankov. Pa tudi podatkom/dejstvom na njej ne gre a priori zaupati; vedno je pametno pogledati vire, na katere se sklicuje, če pa viri ne obstajajo, je pazljivost še toliko bolj potrebna.
Ma kaki lapsusi, meni se zdi škandalozno, da večina Slovencev sploh ne ve, kake znake mi uporabljamo za pisanje decimalk in ločevanje tisočic (in da ostali svet ne nujno iste).
Saj gre za povzemanje podatkov. Tisti, ki jih kopira, očitno ne razmišlja o vsebini. Sicer pa se meni škandalozno zdi to, da se sploh ločuje tisočice (s piko ali vejico, pri nas ali v ostalem svetu). Pa saj ni govora o ekonomiji.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Hitrost Lune

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Popotnik napisal/-a:
shrink napisal/-a:Saj menda veš, da so na wikipediji lapsusi, še posebej, če so copy/paste variante obstoječih angleških člankov. Pa tudi podatkom/dejstvom na njej ne gre a priori zaupati; vedno je pametno pogledati vire, na katere se sklicuje, če pa viri ne obstajajo, je pazljivost še toliko bolj potrebna.
Ma kaki lapsusi, meni se zdi škandalozno, da večina Slovencev sploh ne ve, kake znake mi uporabljamo za pisanje decimalk in ločevanje tisočic (in da ostali svet ne nujno iste).
No v tem primeru se ne strinjam - res je da imamo svoja pravila za pisanje decimalk, vendar ta pravila niso vedno dobra. Nasa notacija je tipicen primer kako tradicionalna varianta prinese kup tezav. Pa ne govorim zdaj o tem, da vecina programov ne pozre vejice (oz. da pri izpisu za vejico daje presledek). Govorim o tem, da je pisava okorna in dvoumna: vejica je tudi nastevalno locilo. Nastevanje komponent vektorjev ali mnozice, ce so elementi decimalna stevila, lahko prinese tezave. Vcasih posezes za locevanje elementov po podpicju, ki ima pa spet drug pomen.
Pri locevanju tisocic pa sta slaba izbira in pika (sem ze zmotno mislil da je 1.253 decimalno stevilo - ni vedno ocitno katere konvencije so uporabljene) in vejica (tukaj so anglesko govorece drzave tiste, ki imajo dvoumnost v primerjavi z nastevanjem). Sam bi spodbujal uporabo nedeljivega kratkega presledka ali zgornje pike, ce je to sploh potrebno (po mojem mnenju ima to smisel le v financah).

Sam torej uporabljam piko za decimalno locilo, ne zaradi podrejanja svetovni javnosti (vecinska mislim da je celo vejica) ampak ker menim da je ta moznost bolj smiselna.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Hitrost Lune

Odgovor Napisal/-a GJ »

ZdravaPamet napisal/-a:Praviš, da se bodo nekaj naučili iz svoje napake. Lepo, ampak iz članka je razvidno ravno nasprotno. Niso uvideli svojih zmot, učitelji so jih zavedli (očividno, saj je odkritje prešlo v članek); najbrž so tudi sami zavedeni. Nisem strog do učencev, strog sem do učiteljev.
Mislim da v ozadju vsega stoji nek 'višji interes' s katerim mi nismo seznanjeni!
Vsekakor pa mislim, da otroci niso odkrili 'napake' temveč jo je eden od mentorjev.
Morda je pa vse skupaj le marketinški trik?
ZdravaPamet napisal/-a: Delajo veliko, veliko, veliko, veliko, veliko škodo! Raje naj bodo tiho in obračajo ulomke. Imaš pa prav, upanje vsaj obstaja. Upanje, da bodo učitelji dobili kakšno povratno informacijo od svojih naslovnikov, da se bodo le prav naučili.
Za otroke je to lepa izkušnja, kaj in kako, oziroma kaj in kako ne!
Pa še šola bo kakšnega sponzorja dobila!
Morda Amrita... :lol:

Lahko noč...

Uporabniški avatar
=)
Prispevkov: 444
Pridružen: 18.7.2004 22:28

Re: Hitrost Lune

Odgovor Napisal/-a =) »

GJ napisal/-a:Morda je pa vse skupaj le marketinški trik?
:roll: morda pa dobijo nov teleskop :lol:

:wink: ja, upam, da ni kakšen srečko v skupini. :mrgreen:

p.s. učiteljici sem že pisala (ni še odgovorila), urednik časopisa pa je tudi že seznanjen z napako.

Uporabniški avatar
fogl
Prispevkov: 546
Pridružen: 7.11.2004 20:25
Kraj: Radovljica

Re: Hitrost Lune

Odgovor Napisal/-a fogl »

Kdo pa je Maja Cergel (avtor članka) - najbrž nekdo od udeleženih osnovnošolcev. Mislim da je tukaj glavni problem tega članka, težko verjamem da bi učitelji take streljali.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Hitrost Lune

Odgovor Napisal/-a shrink »

fogl napisal/-a:Kdo pa je Maja Cergel (avtor članka) - najbrž nekdo od udeleženih osnovnošolcev. Mislim da je tukaj glavni problem tega članka, težko verjamem da bi učitelji take streljali.
Ah, ne, Mandrač ni šolsko glasilo, je pa res, da je lokalni tednik, zato pretirane kvalitete prispevkov pač ne gre pričakovati. Iz prispevka pa je popolnoma jasno, da so omenjeno streljali učitelji, saj gre za navedke.

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Hitrost Lune

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

Mene pa zanima kaj točno zajema pojem sinhrono gibanje ?

Našel sem definicijo:
Sočasno vrtenje ali sinhrona rotacija, je v astronomiji poseben način kroženja nebesnega telesa okoli osrednjega telesa, pri katerem se krožeče Telo MED ENIM obkroženjem zavrti okoli LASTNE OSI točno enkrat.
In me zanima, če je to dovolj, ali še zajema kakšne druge pojme. Na primer ekliptiko.....je pomembna smer vrtenja....?

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: Hitrost Lune

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Pa so upoštevali še relativistične popravke? Kaj pa ekscentričnost? Ali pa vsaj popravke glede gravitacijskega polja Jupitra:). Po mojem pa ima Nasa malo bolj kompleksne vplive upoštevane.

Katera je sedaj prava vrednost?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Hitrost Lune

Odgovor Napisal/-a shrink »

MAVER|CK napisal/-a:Pa so upoštevali še relativistične popravke? Kaj pa ekscentričnost? Ali pa vsaj popravke glede gravitacijskega polja Jupitra:). Po mojem pa ima Nasa malo bolj kompleksne vplive upoštevane.

Katera je sedaj prava vrednost?
http://nssdc.gsfc.nasa.gov/planetary/fa ... nfact.html

Pika je seveda decimalna. 8)

Odgovori