gibanje lune

Astronomija, zvezde, planeti...
Odgovori
ina

gibanje lune

Odgovor Napisal/-a ina »

Prebrala sem članek Zakaj z Zemlje vidimo le eno stran Lune, ki mi ni čisto jasen saj po moji lohgiki Luna kaže Zemlji tudi drugo stran. Luna se namreč vrti okoli osi in v določenem trenutku bo Zelji pokatala tudi zadjno stran; ni pa mi čisto jasno kako naj izračunam ali je takrat Luna osvetljena. Luna se zavrti okoli osi in naredi pot okoli Zemlje v enakem času in v enaki smeri(je sinrhon planet). To pomeni,da če se mi nahajamo ob mlaju točno nasproti Lune(je na našem vidiku;vidimo pa je ne,ker ni osvetljena), bo Luna ob ščipu(polna Luna),ko bo naredila pol poti okoli Zemlje in pol poti okoli svoje osi kazala zadnjo stran Zemlji, videli pa jo bodo prebivalci na drugi strani Zemlje. Za pol poti Luna porabi približno 14 dni, mi pa smo vsakih 24 ur na istem mestu. To pomeni, da bo Luna na našem vidiku čez pol dneva, ko se bomo zvrteli za polovico kroga in bomo lahko videli njeno zadnjo stran. Glede na to, da bo takrat ščip-Luna je popolnoma osvetljena , mi pa smo obrnjeni stran od Sonca(noč) mislim, da bi se Luna morala videti(razen če bi bilo oblačno :? ). Vse skupaj si je veliko lažje predstavljati z skico in tole razlaganje vem da je malo zmedeno in upam, da mi bo kdo lahko pomagal :wink:
inchy

P.S.: Podatek,da se Luna na dan gledano z Zemlje glede na zveze prmakne za 13stopinj proti vzhodu(posledica pa je da je njen vzhod vsak dan za 45 minut kasnejši) se mi zdi prav tako pomembem, a ga ne znam vpeljati v tole mojo teorijo :cry:

Uporabniški avatar
Pentium
Prispevkov: 431
Pridružen: 10.11.2003 19:59
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Pentium »

Luna Zemlji vedno kaže isto stran, tako kot mislim da Merkur Soncu. Ker je lunin dan enak "letu" (28 dni), in se vrti v isto smer okoli osi in okoli Zemlje, je en del Lune vedno obrnjen proti Zemlji.
Tudi jaz bi za to rabil skico.

grofaty
Prispevkov: 32
Pridružen: 11.5.2003 15:43

Odgovor Napisal/-a grofaty »

Zdravo,

Kako je to mozno? To se zgodi vsem predmetom, ki zelo dolgo krozijo eden okoli drugega. To je dejansko tudi dokaz, da Luna in Zemlja krozita eden okoli drugega ze lep cas.

Je pa pri tej zadevi se ena zanimiva stvarca in sicer znanstveniki so ugotovili, da se Luna vsako leto oddalji od Zemlje za 4 cm. Torej Luna zapusca Zemljo. :roll:
Lp,
Grofaty

Gost

Odgovor Napisal/-a Gost »

Luna kaže zmeraj eno stran ker jo je zemlja ustavila. To je pogost pojav ki ga povzročajo plimske sile

Uporabniški avatar
[ebola]
Prispevkov: 18
Pridružen: 14.1.2004 22:13
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a [ebola] »

grofaty napisal/-a:Zdravo,

Kako je to mozno? To se zgodi vsem predmetom, ki zelo dolgo krozijo eden okoli drugega. To je dejansko tudi dokaz, da Luna in Zemlja krozita eden okoli drugega ze lep cas.

Je pa pri tej zadevi se ena zanimiva stvarca in sicer znanstveniki so ugotovili, da se Luna vsako leto oddalji od Zemlje za 4 cm. Torej Luna zapusca Zemljo. :roll:
Lp,
Grofaty
a je pol tud razlika plima/oseka kj manjša?

Odgovori