Razbitje črne luknje

Astronomija, zvezde, planeti...
silvester1234
Prispevkov: 389
Pridružen: 30.3.2010 11:01

Razbitje črne luknje

Odgovor Napisal/-a silvester1234 »

Zanima me , če je kakorkoli mogoče (vsaj v teoretičnem modelu), da bi povzročili eksplozijo črne luknje?

avio05
Prispevkov: 44
Pridružen: 30.7.2010 12:22

Re: Razbitje črne luknje

Odgovor Napisal/-a avio05 »

Glede na Stephena Hawkinga je življenje črne luknje končno. Črna luknja naj bi namreč oddajala delce in pri tem izgubljala svojo maso. Ker se masa zmanjšuje se zmanjšuje tudi gravitacijska sila črne luknje. Zaradi tega odda vedno več delcev - na koncu bi črna luknja oddajala ogromno število delcev naenkrat. Eksplozija ob "koncu" črne luknje bi bila zelo majhna (ang. Black hole EVAPORATION). 8)

silvester1234
Prispevkov: 389
Pridružen: 30.3.2010 11:01

Re: Razbitje črne luknje

Odgovor Napisal/-a silvester1234 »

Če prav razumem je ena od faz odmiranja črne luknje kvazar? Kaj pa teorija, da naj bi bile črne luknje nekakšen portal, ali
pa vhod v črvino?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Razbitje črne luknje

Odgovor Napisal/-a shrink »

silvester1234 napisal/-a:Če prav razumem je ena od faz odmiranja črne luknje kvazar?
Ne: http://en.wikipedia.org/wiki/Quasar
Kaj pa teorija, da naj bi bile črne luknje nekakšen portal, ali pa vhod v črvino?
http://en.wikipedia.org/wiki/Wormhole#S ... _wormholes

silvester1234
Prispevkov: 389
Pridružen: 30.3.2010 11:01

Re: Razbitje črne luknje

Odgovor Napisal/-a silvester1234 »

Hvala Shrink. Zelo obsežna in zanimiva je bila tvarina na obeh linkih. Sem mislil, da so stvari manj razdelane in bolj kot koncept
neke nove teorije v razvoju. Pa ni tako. Sem izvedel kar nekaj novega. O kvazarjih predvsem, da segajo v starost zgodnjega vesolja,
O črvinah pa povezavo s časovnimi anomalijami in pozitroni, ki so pravzaprav realni v fizičnem aspektu obstoja. Zelo priporočam
oba linka.

Uporabniški avatar
Marko008
Prispevkov: 35
Pridružen: 9.9.2009 21:53
Kraj: Ruše

Re: Razbitje črne luknje

Odgovor Napisal/-a Marko008 »

Črne luknje in črvine dve različni zadevi.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Razbitje črne luknje

Odgovor Napisal/-a shrink »

Marko008 napisal/-a:Črne luknje in črvine dve različni zadevi.
No, po nekih teorijah je vhod v črvino črna luknja, izhod pa bela luknja.

silvester1234
Prispevkov: 389
Pridružen: 30.3.2010 11:01

Re: Razbitje črne luknje

Odgovor Napisal/-a silvester1234 »

Kaj to pomeni bela luknja? Tega izraza še nisem zasledil, ali pa vsaj nisem bil pozoren na to. Predstavljam si sicer, da bi to
bila neka točka v vesolju, določenega (nedefinoranega) obsega, kjer bi ven prihajala sicer tudi snov in telesa, ki bi jih na
nasprotnem delu portala vsrkavala črna luknja. Predvsem pa mi to nekako predstavlja nekakšen vir fotonskega sevanja. Nisem
pa, kot rečeno, še nikjer zasledil, da bi astronomi omenjali nekakšen vir, ki nebi bil vesoljski objekt. Mogoče je to skrito
v nebulah?

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Razbitje črne luknje

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

Bela ali svetla luknja, bi lahko bilo sonce.... :D

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Razbitje črne luknje

Odgovor Napisal/-a shrink »

silvester1234 napisal/-a:Kaj to pomeni bela luknja? Tega izraza še nisem zasledil, ali pa vsaj nisem bil pozoren na to. Predstavljam si sicer, da bi to
bila neka točka v vesolju, določenega (nedefinoranega) obsega, kjer bi ven prihajala sicer tudi snov in telesa, ki bi jih na
nasprotnem delu portala vsrkavala črna luknja. Predvsem pa mi to nekako predstavlja nekakšen vir fotonskega sevanja. Nisem
pa, kot rečeno, še nikjer zasledil, da bi astronomi omenjali nekakšen vir, ki nebi bil vesoljski objekt. Mogoče je to skrito
v nebulah?
http://casa.colorado.edu/~ajsh/schww.html

http://en.wikipedia.org/wiki/White_hole

Drugače so bele luknje omenjene tudi v tekstu o črvinah, na katerega sem dal povezavo prej.

Uporabniški avatar
Marko008
Prispevkov: 35
Pridružen: 9.9.2009 21:53
Kraj: Ruše

Re: Razbitje črne luknje

Odgovor Napisal/-a Marko008 »

Vem za bele luknje,ki naj bi ustvarjale druga vesolja.(big bang)
To so teorije ko sem jih slišal pred leti.Ampak nevem če je res,ker malo dvomim.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Razbitje črne luknje

Odgovor Napisal/-a shrink »

Marko008 napisal/-a:Vem za bele luknje,ki naj bi ustvarjale druga vesolja.(big bang)
To so teorije ko sem jih slišal pred leti.Ampak nevem če je res,ker malo dvomim.
Ah, preberi si, no, navedene linke. Sicer pa si tudi preberi o tem, kaj sploh so znanstvene teorije in kako/kdaj ustrezajo resničnosti.

silvester1234
Prispevkov: 389
Pridružen: 30.3.2010 11:01

Re: Razbitje črne luknje

Odgovor Napisal/-a silvester1234 »

Shrink pogledal sem si oba linka in prebral o Schwarzshildovi geometriji. Hvala. Sedaj mi je dokaj jasno, kaj si mislil o obeh
vrstah (črna in bela) lukenj. Malce me bega, mogoče sem spregledal, da povezuje (v slučaju, da se vspostavi črvina) dve vesolji.
Do sedaj sem zasledil v teoriji črvin, da le-te povezujejo zaradi ukrivljenosti vesolja, le dva dela našega vesolja, so nekakšna
bližnjica, ki prihrani čas potovanja. Sedaj pa sem se srečal z razmišljanjem, da povezuje dve vesolji. Oboje se mi zdi enako
verjetno. Hawkingovo sevanje pa naj bi bilo nekako izraz bele luknje, če sem prav razumel. Čeprav sem do sedaj zasledil, da
naj bi to bilo samo odboj snovi, ki je črna luknja pravzaprav ne more absorbirati iz svoje okolice. To si nisem ravno razjasnil.

NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Re: Razbitje črne luknje

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

Da ne odpiram nove teme. Črvine, če zelo skrajšam, so rešitve enačb splošne relativnosti, jaz jih ne znam dobiti :oops: , zato se zanašam na trditve drugih. Pozoren sem pa postal nanje, ko se pokazala možnost njihovega opazovanja, glej članek F. Abe "Gravitational Microlensing by the Ellis Wormhole",
http://arxiv.org/abs/1009.6084 .
Avtor v njem opiše med drugim tudi spreminjanje sija izvora, ko gre črvina med opazovalcem in izvorom. Ojačanje je šibkejše kot je pri "navadni" gravitacijski leči (zvezde, planeti, črne luknje itd.) in potek svetlobne krivulje je specifičen. Ponovno moram napisati, da je opazovanje GML-jev v dosegu vsakega, ki vsaj malo potrudi. Torej tudi iskanje črvin ni več znastvena fantastika. 8)

beno23
Prispevkov: 361
Pridružen: 15.2.2010 5:14

Re: Razbitje črne luknje

Odgovor Napisal/-a beno23 »

silvester1234 napisal/-a: Malce me bega, mogoče sem spregledal, da povezuje (v slučaju, da se vspostavi črvina) dve vesolji.
Do sedaj sem zasledil v teoriji črvin, da le-te povezujejo zaradi ukrivljenosti vesolja, le dva dela našega vesolja, so nekakšna
bližnjica, ki prihrani čas potovanja.
Ja nekoč je to bila zelo zanimiva teorija, vendar zadnje čase skoraj nihče več ne verjame v obstoj bele luknje. Njihov obstoj naj bi bil ovržen.
Hawkingovo sevanje pa naj bi bilo nekako izraz bele luknje, če sem prav razumel.
Žal ne drži. Hawkingovo sevanje je nekaj povsem drugega.
http://www.youtube.com/watch?v=xvq6uZf- ... re=related
Čeprav sem do sedaj zasledil, da
naj bi to bilo samo odboj snovi, ki je črna luknja pravzaprav ne more absorbirati iz svoje okolice. To si nisem ravno razjasnil.
tole je pa tisti "jet", ki ga vidis v animaciji.

Odgovori