črvine

Astronomija, zvezde, planeti...
Odgovori
NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

črvine

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

Očitno moram začeti novo temo. Bom kar sam sebe citiral:
Re: Razbitje črne luknje

OdgovorNapisal/-a NIKKI » 6.2.2011 17:50
Da ne odpiram nove teme. Črvine, če zelo skrajšam, so rešitve enačb splošne relativnosti, jaz jih ne znam dobiti :oops: , zato se zanašam na trditve drugih. Pozoren sem pa postal nanje, ko se pokazala možnost njihovega opazovanja, glej članek F. Abe "Gravitational Microlensing by the Ellis Wormhole",
http://arxiv.org/abs/1009.6084 .
Avtor v njem opiše med drugim tudi spreminjanje sija izvora, ko gre črvina med opazovalcem in izvorom. Ojačanje je šibkejše kot je pri "navadni" gravitacijski leči (zvezde, planeti, črne luknje itd.) in potek svetlobne krivulje je specifičen. Ponovno moram napisati, da je opazovanje GML-jev v dosegu vsakega, ki vsaj malo potrudi. Torej tudi iskanje črvin ni več znastvena fantastika. 8)
Zanima me koliko je realen obstoj črvin? Vsaj v teoretičnem smislu.

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: črvine

Odgovor Napisal/-a qg »

V teoretičnem smislu lahko poiščeš Dr. Mark Hadley.

silvester1234
Prispevkov: 389
Pridružen: 30.3.2010 11:01

Re: črvine

Odgovor Napisal/-a silvester1234 »

Zanimivo. Fino, da se je potrdila še ena hipoteza. Žal nič ne piše(ali pa sem spregledal) o trajanju take črvine. Domnevam, da še
ni raziskano in trenutno velja samo, da ni obstojna, nič pa trajanje. Si kar predstavljam, če bi bila v dometu zemeljske tehnologije.
Ali pa da bi se končala nekje na zemlji na tleh (npr. Bermudski trikotnik). Da malo pošpekuliram. Pa vhod in izhod iz nje.

NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Re: črvine

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

Sem vprašal profesorja Čadeža, kako je s črvinami, odgovoril mi je, da gre za teoretičen konstrukt. Podobno mi je odgovoril Luboš Motl, ki je odpisal, da so črvine zabavne. Vendar, ker zahtevajo negativno gostoto energije, so nemogoče.
Po drugi strani, pa bi morebitno opazovanje nenavadnih gravitacijskih mikrolečenj spodbudilo drugačne zaključke. Znanost ima dve nogi- teorijo in opazovanje (eksperiment).
Zakaj vedno o Bermutskem trikotniku? Govorimo o Lorelai, ki je mi je bolj všeč, sem jo tudi srečal :wink: . glej:
http://de.wikipedia.org/wiki/Loreley
Mimogrede, Lorelai je nazadnje vzela 2400 t H2SO4!

silvester1234
Prispevkov: 389
Pridružen: 30.3.2010 11:01

Re: črvine

Odgovor Napisal/-a silvester1234 »

Kaj pa teorija strun? So tudi te konstrukt? Mislim da ne. V ZDA imajo na prestižnejših fizikalnih fakultetah katedre za teorijo strun.
Mnogo tega je bilo najprej teorija. Mnogo stvari je v astronomiji težko dokazljivih. Bo že čas pokazal, kaj in kako. Črvine so enako
verjetne, kot neverjetne. Če se profesor ne ukvarja s to tematiko poglobljeno je najbrž ne pozna dovolj za samo presojo o možnosti
obstoja črvin. Seveda spoštujem njegovo znanje, so se pa v zgodovini pokazale razne trditve za zmotne. Bomo videli.

NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Re: črvine

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

V bistvu sem več ljudi vprašal, ki se mnogo bolje od mene spoznajo na teorijo gravitacije. Mene predvsem zanima opazovanje (merjenje) pojavov v zvezi z prostor-časom. Recimo, malo je dvomov ali obstajajo črne luknje reda velikosti mase zvezd, doslej so odkrili samo nekaj kanditatov v dvozvezdjih. Bolj zanimivo je gravitacijsko mikrolečenje, ki bo dalo npr. število črnih lukenj v Rimski cesti. Doslej so odkrili samo nekaj kandidatov, ki se jih da našteti s prsti ene roke. Doslej ni gotovih rezultatov, toda nihče ne dvomi o njih. Z malo truda, lahko vsak opazuje gravitacijska mikrolečenja!!!!!
V zgoraj omenjenem članku je opisana svetlobna krivulja točkastega izvira, ko gre črvina med opazovalcem in svetilom, zato moje zanimanje.
Glede strun samo to, da je Luboš Motl (Češka) eden največjih strunarjev, in tudi pri nas je veliko takih, če ne že vsi teoretični fiziki :wink: . Samo čakajo meritve, ki bi jim pokazale katera pot je prava. Raje ostanimo pri črvinah. Torej obstaja metoda kako zaznati črvino.
Dodatno pojasnilo: Nimam menja o katerikoli teoriji, dokler ni meritev (opazovanj).

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: črvine

Odgovor Napisal/-a shrink »

Ja, silvester1234, vse je teoretični konstrukt, dokler ne doživi eksperimentalne potrditve.

NIKKI, dvomim, da pri nas obstaja kdo, ki je strokovnjak za strune. V tujini pa od naše gore listov vem le za prof. Cvetičevo.

NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Re: črvine

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

Profesor Cvetičeva mi je prva prišla na misel (Sicer ne s priimkom. :D ). Borut Bajc se sicer ukvarja z kvatno kromatografijo, kar je dovolj blizu. Navdušenec za strune in druge mnogoterosti, iz matematičnega stališča, je Borut Jurčič Zlobec. Pa verjetno bi se našel še kdo.
Odkrito priznam, da je zame to Woo-Doo. :roll:

silvester1234
Prispevkov: 389
Pridružen: 30.3.2010 11:01

Re: črvine

Odgovor Napisal/-a silvester1234 »

Spet se bom izgovoril na oddajo na Discovery science, kjer je bilo govora o strunah. Predstavljeno je bilo, da so pravzaprav po vesolju
raztresene bolj na gosto, kot si mislimo. Tudi strune naj bi povzročile nekakšno bolj nitasto lečenje in baje, da so jih astronomi že
opazili, oz. to lečenje. Stvar je zelo zanimiva, saj se pri prečkanju take strune tudi spremeni prostor-čas, kar naj bi omogočalo
časovna potovanja. Tako je bila vsa reč predstavljena.

Odgovori